Σουάρες: «Ανατροπάρα», χατ τρίκ σε 20 λεπτά και νίκη η Γκρέμιο (VIDEO)

Η Γκρέμιο επικράτησε της Μποταφόγκο με 4-3 και πρωταγωνιστή τον Σουάρες, και έβαλε φωτιά στη μάχη του τίτλου

Ματς για γερά νεύρα ανάμεσα στη Μποταφόγκο και τη Γκρέμιο με την δεύτερη να επικρατεί με 4-3 και να κάνει «ντέρμι» τη μάχη για τον τίτλο. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές ο Λουίς Σουάρες αφού με δικά του τρία γκόλ οδήγησε την ομάδα του απο το 3-1, στο 3-4 και πήρε τελικά την νίκη.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν μόλις στο 6ο λεπτό με σκόρερ τον Ντιέγκο Κόστα. Ο Εβερτόν απάντησε τρία λεπτά αργότερα, όμως η Μποταφόγκο με γκολ του Σάντος στο 29’΄και του Μάρλον στο 46′ προηγήθηκε με 3-1.

Η απάντηση για τους φιλοξενούμενους ήρθε από τον Λουίς Σουάρες ο οποίος με τρία γκολ μέσα σε είκοσι λεπτά (50, 53, 69) γύρισε το ματς και έδωσε στην ομάδα του τη νίκη.

Με αυτό το τρίποντο η Γκρέμιο έπιασε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα την Μποταφόγκο με 59 βαθμούς (με αγώνα περισσότερο), όσους έχει και και η Παλμέιρας, ενώ ακολουθούν η Μπραγκαντίνο με 58 και η Φλαμένγκο με 56.

Σταμάτης Βούλγαρης: Η ΑΕΚ οφείλει να κινηθεί γρήγορα μεθοδικά και ουσιαστικά