Σεφτέ στις νίκες για την ΑΕΚ - Επικράτησε με 28-22 του Αθηναϊκού!

Εικόνες από το ΑΕΚ - Αθηναϊκός

Η γυναικεία ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ επικράτησε με 28-22 του Αθηναϊκού για την 3η αγωνιστική της Α1 Γυναικών

Η ΑΕΚ επικράτησε με 28-22 του Αθηναϊκού για την 3η αγωνιστική της Α1 Εθνικής Κατηγορίας Χάντμπολ Γυναικών σε ένα παιχνίδι που διεξήχθη στην αίθουσα «Γ. Κασιμάτης» χωρίς την παρουσία θεατών.

Αυτή είναι η πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα για την «Ένωση» η οποία κατέβηκε με τον Κύρο Σαράφη στον πάγκο.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, η ΑΕΚ ήταν καλύτερη στο πρώτο οκτάλεπτο, έχοντας το προβάδισμα με 4-1. Ο Αθηναϊκός πίεσε και μέσα σε τέσσερα λεπτά ισοφάρισε σε 4-4 και στην συνέχεια πήρε το προβάδισμα με 5-7. Η «Ένωση» ανέβασε ρυθμό και πήρε ξανά τα ηνία του παιχνιδιού (10-9), με το ημίχρονο να την βρίσκει μπροστά στο σκορ με 12-10.

Στο δεύτερο μέρος η ΑΕΚ κράτησε το προβάδισμα, όμως η ομάδα του Αθηναϊκού πίεσε και έμεινε κοντά στο σκορ μέχρι το 50ο λεπτό. Σε εκείνο το σημείο(19-17) η ΑΕΚ πάτησε γκάζι, αύξησε την διαφορά και πήρε τη νίκη με 28-22.

Η Φάμπις με 9 γκολ ήταν καθοριστική για την Ένωση.

ΑΕΚ- ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 28-22
Τα πεντάλεπτα: 1-1, 4-2, 5-5, 8-7, 10-8, 12-10 (ημχ), 15-14, 16-16, 18-16, 21-19, 24-19, 28-22
AEK (Σαράφης): Μάγκου 5, Μιχαηλίδου, Ψαριώτη 3, Πετκόφσκα, Κατσίκα 4, Γάσπαρη 4, Παπαϊωάννου, Ζαφειροπούλου, Παύλου, Σαρκίρη 1, Φάμπις 9, Μπανάση, Μείρι 2, Δρουγκίδου, Γουβιώτη.
ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Τζουανόπουλος): Μακρόγλου, Τζούρισιτς 6, Κοτρώτσιου 4, Μουρατίδου 2, Α. Σαββαλάκη 2, Κούρου, Ούνι, Καββαδία, Βέτκοβα 3, Ανδρεάδη, Στρούζου, Δ. Σαββαλάκη, Γκλομπάρεβιτς 4, Παπαδημοπούλου 1, Σπηλιοπούλου, Παπαγιαννοπούλου.
Διαιτητές: Σκλαβενίτης- Βήτας, Δίλεπτα: 4-3, Πέναλτι: 3/4-1/2

Πάνος Λούπος: Ψυχραιμία και για την... καρδιά μας το βράδυ της Κυριακής