Απίστευτη ΑΕΚάρα- «Πάτησε» με 3-1 σετ τον Παναθηναϊκό και έστειλε μήνυμα ... τίτλου!

Η ΑΕΚ πραγματοποιώντας συγκλονιστική εμφάνιση επικράτησε με 3-1 σετ του Παναθηναϊκού

Πραγματοποιώντας συγκλονιστική εμφάνιση η γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ επικράτησε με 3-1 σετ του Παναθηναϊκού για την 3η αγωνιστική της Volleyleague στο πρώτο της παιχνίδι στη νέα της έδρα στο κλειστό του Ολυμπιακού Χωριού.

Η «Ένωση» παρά τα πολλά προβλήματα που αντιμετώπισε το τελευταίο διάστημα, ειδικά με το θέμα της έδρας έδειξε πως είναι εδώ και έτοιμη για να διεκδικήσει και φέτος μέχρι τέλους τον τίτλο. Η ομάδα του Γιουνούς Οτσάλ τα έδωσε όλα και πήρε μια σπουδαία νίκη εγκαινιάζοντας με το καλύτερο τρόπο τη νέα της έδρα στο κλειστό του Ολυμπιακού Χωριού. Όλες οι αθλήτριες βρέθηκαν σε πολύ καλή μέρα, με την Μέριλιν Νικόλοβα όμως να ξεχωρίζει και να αναδεικνύεται και ΜVP με το εξαιρετικό σερβίς της να κάνει την ζημιά ενώ εξαιρετικά τα πήγαν στο μπλοκ Γιώτα και Μπλάνκο.

Η εξέλιξη του αγώνα

Στο αγωνιστικό κομμάτι, παρά το αρχικό προβάδισμα του Παναθηναϊκού με 1-2, η ΑΕΚ αντέδρασε και πέρασε μπροστά με 7-3 και 10-6. Οι «πράσινες» σταδιακά πλησίασαν στο σκορ και πέρασαν μπροστά με 17-18. Με αντεπίθεση διαρκείας η «Ένωση» γύρισε το σετ και το κατέκτησε με 25-21.

Στο δεύτερο σετ ο Παναθηναϊκός μπήκε πιο δυνατά και μετά το 5-5, ξέφυγε ακόμα και με έξι πόντους (10-16). Η ΑΕΚ μάζεψε τη διαφορά και μείωσε σε 13-17, ωστόσο δεν κατάφερε κάτι περισσότερο, «πληρώνοντας» την κακή υποδοχή (17-25).

Το τρίτο σετ ξεκίνησε ιδανικά για τις «κιτρινόμαυρες». Με τη Νικόλοβα να «πυροβολεί» από τη θέση του σέρβις η ΑΕΚ πήρε κεφάλι στο σκορ με 10-5. Η «Ένωση» βελτιώνοντας αισθητά το μπλοκ της και με δεύτερες και τρίτες μπάλες, έβαλαν δύσκολα στις φιλοξενούμενες φτάνονατς στο +7 (20-13). Οι φιλοξενούμενες μείωσαν σε 21-17, όμως με ψύχραιμες επιθέσεις η ΑΕΚ κατέκτησε το σετ με 25-19.

Στο τέταρτο σετ η ΑΕΚ μπήκε καλύτερα και πήρε το προβάδισμα με 6-2. Ο Παναθηναϊκός απάντησε με σερί 7-0 για το 6-9, με την ΑΕΚ να ισοφαρίζει σε 10-10. Το «τριφύλλι» κατά τη διάρκεια του σετ ξέφυγε εκ νέου με 4 (13-17) και 3 πόντους (18-21). Με σερί 4-0 η «Ένωση» ανέτρεψε την κατάσταση (22-21), φτάνοντας κοντά στη νίκη. Οι φιλοξενούμενες πήραν και πάλι κεφάλι στο σκορ με 22-23, αλλά με σερί 3-0 που προήλθε από επίθεση και μπλοκ των Κωνσταντινίδου και Γιώτα, η ΑΕΚ κατέκτησε το σετ με 25-23 και τη νίκη με 3-1 σετ!

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Μουλά Λ., Παρατηρητής αγώνα: Πέρρος, Παρατηρητής διαιτησίας: Γεωργουλέας, Επόπτες: Μουζακίτη, Μαλλιάρα, Γραμματεία: Τρίκκα.