Τα βρήκε σκούρα απέναντι στο Μαρκόπουλο, αλλά πήρε το τρίποντο η ΑΕΚ

ΦΩΤΟ από το ΑΕΚ - Μαρκόπουλο

ÁÅÊ - ÌÁÑÊÏÐÏÕËÏ (ÃÕÍÁÉÊÅÓ)Η ΑΕΚ νίκησε το Μαρκόπουλο στο κλειστό γήπεδο της Ριζούπολης με 3-1 σετ. Τα κορίτσια του Απόστολου Οικονόμου αν και πήραν “αέρα” τα δύο πρώτα σετ, στη συνέχεια και στα δύο επόμενα τα βρήκαν σκούρα, αλλά κατάφεραν να πάρουν το υπερπολύτιμο τρίποντο.

Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στο ματς και στο πρώτο σετ (5-1). Τα πολλά λάθη από τις παίκτριες του Μαρκόπουλου έδωσαν την ευκαιρία στην Ένωση να ξεφύγει στο σκορ (12-3). Οι “κιτρινόμαυρες” συνέχισαν να έχουν μεγάλη διαφορά (16-8) και επικράτησαν πολύ εύκολα στο πρώτο σετ (25-15).

Στο δεύτερο σετ η ΑΕΚ κατάφερε να μπει και πάλι δυνατά (8-3). Η Ένωση όσο περνούσε η ώρα αύξανε τη διαφορά (11-4) και τα πολλά λάθη των φιλοξενούμενων την πήγαν στο +9 (16-7). Ένα ολιγόλεπτο μπλακ άουτ από τις “κιτρινόμαυρες” έδωσε την ευκαιρία στο Μαρκόπουλο να μειώσει, αλλά τελικά η ΑΕΚ ήταν αυτή που κατέκτησε και το δεύτερο σετ (25-17).

Η Ένωση μπήκε νωθρά στο τρίτο σετ (2-5). Η Δήμητρα Γιακουμή ισοφάρισε σε 5-5, αλλά το Μαρκόπουλο πήρε και πάλι κεφάλι στο σκορ (5-12). Η ΑΕΚ στη συνέχεια το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στους 4 (13-17), αλλά τα πολλά λάθη στην υποδοχή, η κόκκινη κάρτα στην Γελένα Γιόσοβιτς και τα δυνατά καρφιά από την Νάσια Λιάγκη βοήθησαν τις φιλοξενούμενες να κατακτήσουν το σετ από μία αγνώριστη ΑΕΚ (15-25).

Στο τέταρτο και τελευταίο σετ της αναμέτρησης τα “κιτρινόμαυρα” κορίτσια μπήκαν αποφασισμένα να καθαρίσουν το τρίποντο, καθώς δεν υπήρχαν περιθώρια να χαθεί κι άλλο σετ (4-0), αλλά αυτό δεν κράτησε για πολύ. Το Μαρκόπουλο βρήκε λύσεις και πέρασε μπροστά (5-6). Η ΑΕΚ έκανε πολλά λάθη και έμεινε πίσω με διαφορά (11-16). Η Αθηνά Παπαφωτίου έδωσε λύσεις με δύο συνεχόμενους άσσους, ίσως στο πιο κρίσιμο σημείο του ματς και έτσι η Ένωση πέρασε μπροστά (21-20). Τα κορίτσια του Απόστολου Οικονόμου τα έδωσαν όλα και στο τέλος κατάφεραν να πάρουν το σετ και κατ επέκταση το τρίποντο (25-22).

Τα σετ: 25-15, 25-17, 15-25, 25-22.

ΑΕΚ (Οικονόμου): Ιβάνοβα 10 π. (9/17 επ., 1 άσσο, 39% υπ.-22% άριστες), Γιακουμή 8 π. (7/16 επ., 1 άσσο, 1 μπλοκ), Γιόσοβιτς 12 π. (8/23 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Παπαφωτίου 6 π. (1/1 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Καβαθά 7 π. (4/6 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Τοτσίδου 15 π. (10/28 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ, 33% υπ.-15% άριστες), Ρόγκα (λ., 20% υπ.-20% άριστες), Λαδένη 2 π. (2/6 επ.), Κρουκ, Φάκη.