Τι έκανε η ΑΕΚ στο καλοκαιρινό φιλικό με την Αντβέρπ (VIDEO)

Θυμηθείτε την φιλική νίκη της ΑΕΚ απέναντι στην Αντβέρπ με 3-0

Η ΑΕΚ αντιμετώπισε στις 8 Ιουλίου την Αντβέρπ σε φιλικό αγώνα και την κέρδισε 3-0!

Στο πλαίσιο της προετοιμασίας της η Ένωση επικράτησε των πρωταθλητών Βελγίου (που είχαν την πρώτη τους επίσημη υποχρέωση στις 23 Ιουλίου) σε ένα φιλικό το οποίο είχε χρονική διάρκεια 120 λεπτών, μοιρασμένα σε τέσσερα 30 λεπτά.

Ο Ματίας Αλμέιδα μοίρασε το χρόνο σε 60λεπτα και οι παίκτες του έδειξαν πολύ καλή εικόνα ειδικά στα τρία τελευταία 30λεπτα. Στο πρώτο 30λεπτο η Αντβέρπ ήταν αυτή που πίεσε περισσότερο, όμως οι κιτρινόμαυροι ανταποκρίθηκαν αρκετά καλά στο ανασταλτικό κομμάτι.

Στο 56ο λεπτό οι κιτρινόμαυροι προηγήθηκαν χάρη στο γκολ του Φαν Βέερτ. Ο Άμραμπατ τροφοδότησε τον Τσούμπερ κι αυτός με ωραίο γύρισμα έδωσε στον Ολλανδό φορ, ο οποίος με ένα άγγιγμα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο τρίτο 30λεπτο η ΑΕΚ πέτυχε δύο γκολ. Αρχικά προηγήθηκε με το… καλημέρα με τον Ζίνι. Ο Σιντιμπέ με υπέροχη βαθιά μπαλιά βρήκε τον Ανγκολέζο φορ και εκείνος με υπέροχο ψιλοκρεμαστό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Το τρίτο τέρμα της Ένωσης σημείωσε ο Κοσίδης στο 87ο λεπτό. Ο Μάνταλος πήρε την μπάλα από τον άξονα και με υπέροχη κάθετη τροφοδότησε τον νεαρό φορ, ο οποίος με ωραίο τελείωμα από το ύψος της περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Η ΑΕΚ είχε την ευκαιρία να πετύχει και τέταρτο γκολ, όταν κέρδισε πέναλτι στο 113′, ωστόσο ο Θεοδόσης Μαχαίρας έστειλε την μπάλα άουτ από τα 11 μέτρα.

Τάσος Καπετανάκος: «Η ΑΕΚ μεγαλώνει κάθε μέρα, κληρονομιά για τις επόμενες γενιές ότι υπάρχει στη Νέα Φιλαδέλφεια» (VIDEO)