Μια υπέροχη ΑΕΚ "άλωσε" την Θεσσαλονίκη, 0-3 τους Μακεδόνες Αξιού

Ποδαρικό με το δεξί

ÌÁÑÊÏÐÏÕËÏ - ÁÅÊ (ÃÕÍÁÉÊÅÓ)Μετά την ομάδα μπάσκετ της ΑΕΚ και αυτή του βόλεϊ γυναικών πέρασε σαν άνεμος από την Θεσσαλονίκη. Θύματά της οι Μακεδόνες Αξιού που κατάφεραν να φέρουν αντίσταση μόνο στο πρώτο σετ και έτσι η Ένωση πήρε μία πολύ εύκολη νίκη στο κλειστό γήπεδο της Χαλάστρας (0-3).

Η ΑΕΚ μπήκε νωθρά στο ματς και νωρίς-νωρίς στο πρώτο σετ βρέθηκε να χάνει με 5 πόντους διαφορά (8-3). Οι Μακεδόνες συνέχισαν να κάνουν δύσκολη τη ζωή των “κιτρινόμαυρων”, καθώς διατηρούσαν διαφορά ασφαλείας (16-12, 18-13). Τα κορίτσια της Ένωσης όμως έβγαλαν πάθος και με ένα σερί 0-7 πέρασαν μπροστά (18-20). Από τη στιγμή που προσπέρασαν στο σκορ δεν έχασαν το προβάδισμα (22-24) και με έναν πόντο από την Άννα Καβαθά πήραν το πρώτο σετ (22-25).

Η αντίσταση των Μακεδόνων σταμάτησε εκεί. Στο δεύτερο σετ η ΑΕΚ ήταν καταιγιστική (2-7). Οι παίκτριες του Απόστολου Οικονόμου έδειξαν πόσο θέλουν το τρίποντο και ξέφευγαν όλο και περισσότερο (7-13). Ένα ολιγόλεπτο “μπλακ άουτ” είχε ως αποτέλεσμα να μειώσουν για λίγο οι Μακεδόνες (12-15). Η Ένωση όμως φώναξε και πάλι παρούσα με ένα σερί 5 πόντων ξέφυγε ξανά (12-20). Η ομάδα του Αξιού κατάφερε να φτάσει στους 13 πόντους, αλλά ως εκεί. Η ΑΕΚ με άλλο ένα σερί 5 πόντων και πάλι, “καθάρισε” και το δεύτερο σετ (13-25).

Στο τρίτο και τελευταίο σετ του παιχνιδιού οι “κιτρινόμαυρες” ήταν και πάλι σαρωτικές (3-10). Κατάφεραν να πάρουν μία διαφορά ασφαλείας πολύ εύκολα, καθώς οι γηπεδούχες δε μπορούσαν να αντιδράσουν (8-16). Η ΑΕΚ έφτασε ως στο +11 (10-21), αλλά δε κατάφερε να το αυξήσει (13-23). Στο τέλος πήρε και το τρίτο σετ με διψήφια διαφορά πόντων (15-25).

Τα σετ: 22-25, 13-25, 15-25.

Μακεδόνες (Σκουλικάρης): Δραγουμάνου, Τυφλιώρη, Καετάνο, Παντελίδου, Βεργίδου, Μεταξά, Αναγνώστου (λ), Παλτιμσιτζόγλου (λ), Γιαννάκου, Ζίγκα, Παπαδοπούλου.

ΑΕΚ (Οικονόμου): Γιακουμή, Ιβάνοβα, Κρουκ, Γιόσοβιτς, Καβαθά, Ρόγκα (λ), Λαδένη, Πασιά, Τοτσίδου, Φάκη.