ΑΕΚ: Πέρασαν νικηφόρα από τον Βύρωνα οι Παίδες στο χάντμπολ

ΑΕΚ: «Πλήρωσε» τις απουσίες της η Παιδική ομάδα χάντμπολ-Ήττα με 28-19 από τον Δούκα

Η ΑΕΚ επικράτησε με 27-19 του Αθηναϊκού εκτός έδρας

Τη νικηφόρα πορεία τους συνέχισαν οι Παίδες της Ακαδημίας Χάντμπολ της ΑΕΚ, καθώς επικράτησαν με 27-19 του Αθηναϊκού εκτός έδρας για την 13η αγωνιστική της Β’ Φάσης του Πρωταθλήματος ΕΣΧΑ.

Οι «κιτρινόμαυροι» με τη νίκη αυτή έφτασαν τους 16 βαθμούς σε 9 παιχνίδια, ενώ απομένουν 5 παιχνίδια ακόμα στοχεύοντας στην κατάκτηση του τίτλου.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι παίκτες του Δημήτρη Στραβομύτη πήραν από τα πρώτα λεπτά ένα προβάδισμα 2-3 γκολ το οποίο διατηρούσαν στη μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου. Με την έναρξη του β’ μέρους, η ΑΕΚ με σερί 4-1, ανέβασε τη διαφορά στα 7 τέρματα (7-14) και έως το φινάλε του αγώνα δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα για να φτάσει στο ροζ φύλλο αγώνα, με τελικό σκορ το 19-27.

Αθηναϊκός – ΑΕΚ 19-27
Τα πεντάλεπτα: 0-2, 1-3, 2-5, 3-6, 5-8, 6-10 (ημ.), 7-14, 10-16, 10-21, 13-23, 17-25, 19-27.
ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Κωνσταντίνος Γεμεπιάρης): Σμόκοτ, Μακρόγλου, Κραουνάκης 7, Βελάι, Πιερράκος, Κουτρομάνος 3, Κεχαγιάς, Κολιός, Καππάτος 1, Κυρίτσης 3, Μπέχαρι 1, Γώγολος 4, Λούβαρης, Τσιβιγιούρας, Ροζάλι, Χαλιώτης.
ΑΕΚ (Δημήτρης Στραβομύτης): Κοτζιάς-Στάμου, Σφακιωτάκης 5, Βούλγαρης 6, Ραράκος 1, Ρούτσιας 5, Βρεττός 3, Πολυμέρης, Παπαευθυμίου, Σεβαστάκης, Δημητριάδης, Σουρμελίδης 4, Ξυπνητός 3, Πατρώνης.
Διαιτητής: Ζήσης. Δίλεπτα: 3-4. Πέναλτι: 1/4-3/5.

Θάνος Τσίμπος: Οι προπονήσεις και τα συμβόλαια των Ελληνων παικτών