NBA: Οι Νάγκετς «άνοιξαν το σκορ» απέναντι στο Φοίνιξ

Οι γηπεδούχοι Ντένβερ Νάγκετς νίκησαν τους Φοίνιξ Σανς με 125-107 στον πρώτο αγώνα των ημιτελικών της Δυτικής Περιφέρειας

Ο Τζαμάλ Μάρεϊ σημείωσε 20 από τους 34 πόντους του στο δεύτερο ημίχρονο και πρόσθεσε εννέα ασίστ, ο Νίκολα Γιόκιτς είχε 24 πόντους και 19 ριμπάουντ και οι γηπεδούχοι Ντένβερ Νάγκετς νίκησαν τους Φοίνιξ Σανς με 125-107 στον πρώτο αγώνα των ημιτελικών της Δυτικής Περιφέρειας.

Ο Άαρον Γκόρντον σημείωσε 23 πόντους, ο Μπρους Μπράουν 14 ερχόμενος από τον πάγκο, ο Μάικλ Πόρτερ Τζούνιορ πρόσθεσε 11 πόντους και ο Κεντάβιους Κάλντγουελ-Πόουπ σημείωσε 10 για τους Νάγκετς, που πήραν το προβάδισμα της σειράς με 1-0.

Ο 2ος αγώνας της σειράς είναι προγραμματισμένος για το βράδυ της Δευτέρας (1/5) στο Ντένβερ, όπου οι Νάγκετς δεν έχουν ηττηθεί ακόμα στα πλέι οφ της χρονιάς.

Για τους Σανς, ο Κέβιν Ντουράντ είχε 29 πόντους, 14 ριμπάουντ αλλά και 7 λάθη, ο Ντέβιν Μπούκερ σημείωσε 27 πόντους (8 ασίστ), ο ΝτεΆντρε Έιτον μέτρησε 14 πόντους (συν 7 ριμπάουντ) και ο Κρις Πολ 11 πόντους.

Το Φοίνιξ έχανε με 15 πόντους στις αρχές του τέταρτου 12λεπτου αλλά μείωσε στους 10, με τον Ντουράντ σχεδόν συνεχώς στο παρκέ. Ο Γκόρντον και ο Μάρεϊ με λέι απ διεύρυναν το προβάδισμα σε 106-92, με 8:21 να απομένουν.

Ο Μπούκερ πέτυχε ένα τρίποντο αλλά ο Μάρεϊ απάντησε με δύο μακρινά σουτ και αποκατάστησε το προβάδισμα των 17 πόντων του Ντένβερ, αναγκάζοντας τους Σανς σε τάιμ άουτ.

Ο Πολ αστόχησε σε ένα τρίποντο μετά το τάιμ άουτ και οι Νάγκετς άρχισαν να απομακρύνονται. Ο Γιόκιτς σκόραρε κι έδωσε ύστερα την ασίστ στον Μπράουν για ένα κάρφωμα, προτού ο Μπράουν κλέψει την μπάλα από τον Ντουράντ και καρφώσει ξανά για να φέρει το Ντένβερ μπροστά με 118-95 με 5:09 να απομένουν, σφραγίζοντας τη μοίρα του αγώνα…

Η Ανάλυση του Άρης-ΑΕΚ 1-2 από τον Άκη Ζήκο | AEK After 22/04/24 (VIDEO)