Σοκ για την ΑΕΚ: Εχασε (1-3 σετ) από τον Παναθηναϊκό και έμεινε εκτός τελικών!

Η ΑΕΚ δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει την ανατροπή χάνοντας με 3-1 από τον Παναθηναϊκό με αποτέλεσμα να μείνει εκτός τελικών, έχοντας παράπονα από την διαιτησία

Η ΑΕΚ τα έδωσε όλα σήμερα κόντρα στον Παναθηναϊκό αλλά γνώρισε την ήττα στις λεπτομέρειες με 1-3 σετ στη Νέα Φιλαδέλφεια και δεν κατάφερε να προκριθεί στους τελικούς του πρωταθλήματος!

Η «Ένωση» ολοκληρώνει φέτος την εξαιρετική πορεία της έχοντας κατακτήσει για πρώτη φορά το Κύπελλο Ελλάδος, ωστόσο σίγουρα βάσει της παρουσίας της όλη την χρονιά της μένει η πικρία πως θα μπορούσε να διεκδικήσει το πρωτάθλημα μέχρι τέλους. Στην ΑΕΚ έχουν δικαιολογημένα και παράπονα από την διαιτησία η οποία με τα σφυρίγματα της στο τρίτο και καθοριστικό σετ αλλά και στην τελευταία φάση έγειρε την πλάστιγγα υπέρ των φιλοξενούμενων. Συγκεκριμένα στο τρίτο σετ και ενώ το σκορ ήταν υπέρ της ΑΕΚ (14-11) η διακοπή του αγώνα γιατί …ξαφνικά τον διαιτητή τον ενοχλούσε το τσιγάρο ανέκοψε τον ρυθμό της ομάδας  ενώ στην τελευταία φάση του αγώνα αντί για μπλοκ άουτ, δόθηκε άουτ εν μέσω έντονων διαμαρτυριών.

Παρά την ήττα και τον αποκλεισμό πάντως η ομάδα του Γιουνούς Οτσάλ δέχτηκε στο τέλος το θερμό χειροκρότημα του κόσμου για την προσπάθεια και την γενικότερη παρουσία της τη φετινή σεζόν.

Η εξέλιξη του αγώνα

Στο αγωνιστικό κομμάτι, πολύ καλό ξεκίνημα για την ΑΕΚ με την Νίζετιχ να είναι στο σέρβις, μη αφήνοντας πολλές επιλογές στην υποδοχή του Παναθηναϊκού κάνοντας γρήγορα το σκορ 3-0. Το κακό μπλοκ της ΑΕΚ έδωσε την ευκαιρία στην φιλοξενούμενη ομάδα να ισοφαρίσει (10-10) και στην συνέχεια να περάσει μπροστά στο σκορ με 13-14. Ο Παναθηναϊκός αύξησε την διαφορά (14-19) σε κρίσιμο σημείο με τον προπονητή της ΑΕΚ να καλεί συνεχόμενα ταιμ αουτ για να του κόψει τον ρυθμό. Η «Ένωση» παρά την πίεση της δεν κατάφερε να μειώσει και έχασε το σετ με 19-25.

Πόντο – πόντο ξεκίνησε το δεύτερο σετ για τις δυο ομάδες (3-3, 9-9). Η ΑΕΚ βρήκε ρυθμό και πήρε μια μικρή διαφορά (14-11), με τον Παναθηναϊκό να ισοφαρίζει προσωρινά σε 16-16, όμως η Σίλβα με δύο καλές επιθέσεις έδωσε ξανά προβάδισμα ατην ΑΕΚ με 19-17. Το ντέρμπι κράτησε μέχρι το τέλος με την ομάδα του Παναθηναϊκού πιέζει (23-23), όμως η ΑΕΚ με καλή άμυνα και ένα καλό πέρασμα της Καλντερόν στο τέλος πήρε το σετ με 25-23.

Δυναμικά ξεκίνησε η ΑΕΚ το τρίτο σετ αποκτώντας από νωρίς προβάδισμα με 6-1, υποχρεώνοντας την ομάδα του Παναθηναϊκού να κυνηγήσει το σκορ από νωρίς. Μέχρι τα μισά του σετ η ΑΕΚ κράτησε το προβάδισμα(16-13), όμως η φιλοξενούμε ομάδα έκανε ένα σερί 4-0, εκμεταλλευόμενη μια διακοπή του παιχνιδιού και μια κόκκινη κάρτα κατά της ΑΕΚ και πέρασε μπροστά με 16-17. Η ΑΕΚ δεν κατάφερε να βγάλει αντίδραση με το σκορ να γίνεται 18-22 κατά της και στο τέλος έχασε το σετ με 22-25.

Πολύ κακό ξεκίνημα για την «Ένωση» στο τέταρτο σετ με το σκορ να είναι στην αρχή 0-4 και τον προπονητή της ΑΕΚ να καλεί άμεσα τάιμ άουτ. Η ΑΕΚ δεν μπόρεσε να σπάσει το μπλοκ του Παναθηναϊκού με τις φιλοξενούμενες να αποκτούν σημαντικό προβάδισμα 7 πόντων (2-9). Ο «δικέφαλος έκανε την αντεπίθεση του και μείωσε το σκορ σε 9-12, μπαίνοντας ξανά στην διεκδίκηση του σετ. Η ΑΕΚ δεν είχε διάρκεια και ο Παναθηναϊκός κατάφερε να πάρει ξανά διαφορά στο σκορ (10-16, 11-18). Παρά την προσπάθεια της η ΑΕΚ που μείωσε ξανά στους δυο πόντους (22-24) δεν κατάφερε να πάρει το σετ και το έχασε με 22-25, με τον τελευταίο πόντο να δίνεται στον Παναθηναϊκό παρότι η επίθεση της Σίλβα ήταν μπλοκ άουτ.

ΑΕΚ-Παναθηναϊκός 1-3 σετ

Τα σετ: 19-25, 25-23, 22-25, 22-25

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Ράντσιου, Παρατηρητής αγώνα: Γεωργουλέας, Παρατηρητής διαιτησίας: Πέρρος, Επόπτες: Καπότης, Μαλλιάρα, Γραμματεία: Μισιάκα.