Αυτή η ΑΕΚ μπορεί τον τίτλο - Ισοφάρισε (1-3 σετ) σε 1-1 τον Παναθηναϊκό και την Τετάρτη «σφραγίζει» την πρόκριση στους τελικούς!

Πραγματοποιώντας συγκλονιστική εμφάνιση τα κορίτσια της ΑΕΚ νίκησαν με 3-1 σετ τον Παναθηναϊκό και την Τετάρτη με τον κόσμο πανηγυρίζουν την πρόκριση

Η ΑΕΚ είναι εδώ και δείχνει αποφασισμένη να παλέψει μέχρι τέλους για τον φετινό τίτλο στη Volleyleague.

Πραγματοποιώντας συγκλονιστική εμφάνιση η γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ νίκησε με 3-1 σετ τον Παναθηναϊκό στο κλειστό του Αγίου Θωμά και ισοφάρισε σε 1-1 την σειρά των ημιτελικών των πλέι οφ. Η «Ένωση» αντέδρασε άμεσα μετά την ήττα στο πρώτο ματς, βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και έφυγε νικήτρια από μια «έδρα» ζούγκλα. Οι «κιτρινόμαυρες» πάνε πλέον την Τετάρτη στη Νέα Φιλαδέλφεια για να «σφραγίσουν» την πρόκριση στους τελικούς του πρωταθλήματος για πρώτη φορά μετά το 2012. Η ΑΕΚ παρότι βρέθηκε να χάνει με 1-0 σετ με μαεστρική καθοδήγηση από τον Γιουνούς Οτσάλ και με απίστευτη ψυχή μέσα στο γήπεδο έκανε την ολική ανατροπή και πήρε τη νίκη με 3-1 σετ που την κράτησε «ζωντανή» στο κυνήγι της πρόκρισης. Σε περίπτωση πρόκρισης στους τελικούς θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό, ο οποίος ξεπέρασε το εμπόδιο του ΠΑΟΚ, στις τρεις νίκες.

Η εξέλιξη του αγώνα

Στο πρώτο σετ η ΑΕΚ ξεκίνησε εντυπωσιακά και το 1-1 έγινε 1-4 με την Καλαντάτζε στο σερβίς για να φτάσει στο 2-6 με άσσο της Σίλβα. Η αντίδραση του ΠΑΟ ήρθε γρήγορα καθώς ισοφάρισε 7-7 και με επιμέρους σκορ 10-3 προηγήθηκε 12-9. Η ισορροπία δεν άργησε να έρθει ξανά με την Καλαντάτζε με μπλοκ να διαμορφώνει το 12-13 και τις ανατροπές να συνεχίζονται ως το φινάλε (14-15, 17-15, 17-18, 20-18, 20-21) με τον ΠΑΟ να φτάνει σε σετ μπολ (24-23), αλλά η ΑΕΚ με μπλοκ της Κουλίκοβα έφτασε στο 24-25. Η Ανθούλη ισοφάρισε και με λάθος της Κωνσταντινίδου και μπλοκ της Κρος ο ΠΑΟ έκανε το 1-0.

Ίδια εικόνα και στο δεύτερο σετ με τις δύο ομάδες να εναλλάσονται  αρχικά στην πρωτοπορία και τον ΠΑΟ να ξεφεύγει με 16-13 και 18-15, αλλά την ΑΕΚ να επιστρέφει και να προηγείται με 18-19 με άσσο της Καλντερόν. Κι αυτή τη φορά παρόλο που η Ανθούλη πάλι έσβησε το κιτρινόμαυρο σετ μπολ (24-24), η Καλντερόν έδωσε ξανά το προβάδισμα στην ΑΕΚ και η Σίλβα με μπλοκ διαμόρφωσε το 24-26 για το 1-1.

Ο ημιτελικός είχε έρθει και πάλι στην ισορροπία και το ντέρμπι είχε ανάψει, με την εικόνα να μην αλλάζει και το 6-8 υπέρ της ΑΕΚ να γίνεται 11-8 για τον ΠΑΟ. Οι πράσινες διατήρησαν το προβάδισμα ως το 15-13, αλλά τα λάθη τους έφεραν το σερί της ΑΕΚ για το 15-17. Ο ΠΑΟ ισοφάρισε 19-19 με άσσο της Παπαφωτίου και με δύο λάθη των κιτρινόμαυρων προηγήθηκε 21-20, για να απαντήσει η Καλντερόν με μπλοκ για το 21-22, αλλά η Χατζηευστρατιάδου έβαλε μπροστά ξανά τον ΠΑΟ (23-22). Αυτός όμως ήταν ο τελευταίος πράσινος πόντος, καθώς η Κουλίκοβα ισοφάρισε, η Καλντερόν με κόντρα επίθεση έκανε το 23-25 και η Κουλίκοβα με μπλοκ έκλεισε το σετ για την ΑΕΚ.

Η Ένωση έχοντας την ψυχολογία με το μέρος της, μετέτρεψε το 6-6 σε 6-10 με τον ΠΑΟ να κυνηγά συνεχώς στο σκορ (8-10, 9-13, 12-14) για να φτάσουμε στο 18-22. Η Μέντιτς πήρε την αλλαγή, η Ανθούλη τελείωσε δύο κόντρες και το σκορ πήγε στο 21-22. Η ευκαιρία που έψαχνε ο ΠΑΟ για να ισοφαρίσει ήρθε στο 23-24 όμως η Κουλίκοβα σταμάτησε στο μπλοκ την Ανθούλη

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Μαρκάτης, Παρατηρητής Αγώνα: Καλπακτσόγλου, Παρατηρητής Διαιτησίας: Πέρρος, Επόπτες: Ζαρμπίνης, Τσίτσικας Νικ., Γραμματεία: Οικονόμου Δ.. Διακύμανση:
1ο σετ: 7-8, 16-15, 20-21, 27-25
2ο σετ: 6-8, 16-13, 21-20, 24-26
3ο σετ: 6-8, 15-16, 21-20, 23-25
4ο σετ: 6-8, 12-16, 17-21, 23-25

Τα σετ: 1-3 (27-25, 24-26, 23-25, 23-25) σε 116′
*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 5 άσσους, 60 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων και της Α.Ε.Κ. προήλθαν από 4 άσσους, 60 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Γιάννης Καλμαζίδης): Ανάε 10 (10/30 επ., 69% υπ. – 36% άριστες), Γκρότους 14 (13/22 επ., 1 μπλοκ, 80% υπ. – 27% άριστες), Παπαφωτίου 5 (1/3 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Ανθούλη 19 (17/48 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κρος 5 (1/3 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Μέντιτς 12 (11/17 επ., 1 μπλοκ) / Ρόγκα (λ, 26% υπ. – 24% άριστες), Τζαγκαράκη (λ), Χατζηευστρατιάδου 8 (7/9 επ., 1 μπλοκ), Νικολογιάννη, Μεταξά.

Α.Ε.Κ. (Γιουνούς Οτσάλ): Νίζετιχ 16 (16/32 επ., 49% υπ. – 38% άριστες), Καλαντάτζε 11 (8/16 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 1 (1/2 επ.), Καλντερόν 18 (13/26 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Σίλβα 23 (19/38 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Κουλίκοβα 9 (3/9 επ., 6 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ, 63% υπ. – 24% άριστες), Ξηντάρα, Βλαχάκη, Ξανθοπούλου.

ENWSI TV: ΟΛΟ το ΑΕΚ talk για το ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό με Καζαντζόγλου και Λούπο