Χαμένη ευκαιρία για την ΑΕΚ και ήττα (3-1 σετ) από τον Παναθηναϊκό, αλλά τίποτα δεν τελείωσε ακόμα!

Εικόνες από το ΑΕΚ - Παναθηναϊκός

Η ΑΕΚ έχασε με 3-1 σετ από τον Παναθηναϊκό αλλά αν παίξει όπως ξέρει μπορεί την ισοφάριση το Σάββατο στο κλειστό του Αγίου Θωμά

Μεγάλη ευκαιρία να κάνει το 1-0 και να μπει με το …δεξί στη σειρά των ημιτελικών έχασε η γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ η οποία ηττήθηκε με 3-1 σετ στη Νέα Φιλαδέλφεια από τον Παναθηναϊκό.

Η «Ένωση» με εξαίρεση το δεύτερο σετ όπου πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση, δεν κατάφερε να δείξει τις πραγματικές της δυνατότητες χάνοντας σχετικά εύκολα από τις «πράσινες». Οι «κιτρινόμαυρες» είχαν αρκετά θέματα στην υποδοχή και δεν κατάφεραν να πιέσουν τον Παναθηναϊκό από το σερβίς και το μπλοκ με αποτέλεσμα να γνωρίσουν την ήττα. Πλέον η ομάδα καλείται να ανασυγκροτηθεί και να πάει το Σάββατο στο κλειστό του Αγίου Θωμά με μοναδικό στόχο το 1-1 που θα την διατηρήσει μέσα στο παιχνίδι της πρόκρισης. Να θυμίσουμε πως η πρόκριση κρίνεται στις δύο νίκες που σημαίνει πως με νίκη το Σάββατο η ΑΕΚ θα στείλει την πρόκριση σε τρίτο ματς στη Νέα Φιλαδέλφεια.

Η εξέλιξη του αγώνα

Στο αγωνιστικό κομμάτι, με δυο λάθος επιθέσεις της ΑΕΚ στην αρχή, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να πάρει προβάδισμα με 0-2. Η «Ένωση» δεν τα κατάφερε (1-6) με τον Γιουνούς Οτσάλ να καλεί ταιμ αουτ για να κόψει την φόρα της φιλοξενούμενης ομάδας, αλλά και να βρει τρόπο να «σπάσει» το καλό μπλοκ της. Καθαρό μυαλό και λύσεις δεν βρέθηκαν από τις «κιτρινόμαυρες» και ο Παναθηναϊκός κατέκτησε το πρώτο σετ με 11-25.

Η ΑΕΚ παρά το κακό της ξεκίνημα και στην αρχή του δεύτερου σετ (1-3, 2-4), ισοφάρισε σε 4-4 και έδειξε τις διαθέσεις της για την συνέχεια. Η «Ένωση» με δυο συνεχόμενα μπλοκ, πήρε τα ηνία του σετ με 9-7, ενώ με αισθητά βελτιωμένη την υποδοχή, έφτασε στο 16-10. Το μπλοκ του «Δικεφάλου» σκέπαζε το φιλέ κα ιμε τις Σίλβα και Καλντερόν να κυριαρχούν, η ΑΕΚ ισοφάρισε σε 1-1 σετ με 25-14.

Κακό ξεκίνημα και στο τρίτο σετ για την ΑΕΚ, με τον Παναθηναϊκό αυτή τη φορά να καταφέρνει να αποκτήσει σημαντική διαφορά (3-7, 5-12) από νωρίς. Ο «Δικέφαλος» δεν κατάφερε σε κανένα σημείο του σετ να βρει καλό ρυθμό και να μειώσει, με αποτέλεσμα να απωλέσει το σετ με 15-25.

Πόντο – πόντο ξεκίνησε το τέταρτο σετ για τις δυο ομάδες (2-2, 4-4), με τις φιλοξενούμενες να φτάνουν στο +3 (5-8). Η ΑΕΚ πλησίασε στο σκορ (11-13), θέλοντας στη συνέχεια να «πατήσει γκάζι» και να πάρει το προβάδισμα. Ορισμένες λάθος επιλογές στην επίθεση, δυσκόλεψαν την κατάσταση και οι φιλοξενούμενες έφτασαν στο 20-25 και το 1-3 στα σετ.

Διαιτητές: Κουτσούλας, Βελώνης, Παρατηρητής αγώνα: Καλπακτσόγλου, Παρατηρητής διαιτησίας: Γεωργουλέας, Επόπτες: Σταθοπούλου, Σπίγγου, Γραμματεία: Οικονόμου.