ΑΕΚ: «Καθάρισε» (3-0 σετ) το Μαρκόπουλο και έκανε το πρώτο βήμα πρόκρισης στα ημιτελικά

Εικόνες από το Μαρκόπουλο - ΑΕΚ

Η ΑΕΚ πέρασε ...αέρας από το Μαρκόπουλο και έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στα ημιτελικά των πλέι οφ

Η γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ πέρασε …αέρας από το Μαρκόπουλο επικρατώντας με 3-0 σετ της τοπικής ομάδας και έκανε το πρώτο και καθοριστικό βήμα για την πρόκριση της στα ημιτελικά των πλέι οφ της Volleyleague.

H «Ένωση» χρειάζεται δύο σετ στον επαναληπτικό στην Νέα Φιλαδέλφεια την Μεγάλη Τετάρτη για να πάρει το εισιτήριο για τα ημιτελικά. Ο Α.Ο.Μ. έχει δύσκολο έργο, καθώς θα χρειαστεί καθαρή νίκη με 3-0 ή 3-1 σετ και να κατακτήσει το χρυσό σετ.

Οι αθλήτριες του Γιουνούς Οτσάλ πίεσαν από την γραμμή του σερβίς, παίρνοντας 10 άσσους με μόλις 3 χαμένα. Η Γιαμίλα Νίζετιχ με 17 πόντους ήταν η πρώτη σκόρερ για την Α.Ε.Κ., που αγωνίστηκε χωρίς την Ροσίρ Καλντερόν, με την Κωνσταντίνα Βλαχάκη να παίζει στα άκρα. Από το Μαρκόπουλο, η Οντριάνα Φιτζμόρις είχε 9 πόντους.

Η εξέλιξη του αγώνα

Στο αγωνιστικό κομμάτι η AEK μπήκε καλύτερα στο πρώτο σετ κάνοντας γρήγορα το σκορ 4-0 υπέρ της, αναγκάζοντας την γηπεδούχο ομάδα να κυνηγάει από νωρίς το σκορ. Η «Ένωση» δεν βρήκε αντίσταση σε κανένα σημείο του σετ, είχε ένα ακόμα σερί με πέντε πόντους(7-17) και το κατέκτησε με 13-25.

Σκούρα τα βρήκε η ΑΕΚ στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου με την ομάδα του Μαρκόπουλου να πιέζει και να βρίσκεται κοντά στο σκορ (7-8). Ο «δικέφαλος» βρήκε στην συνέχεια ρυθμό, μεγάλωσε την διαφορά (9-23), με την ομάδα όμως του Μαρκόπουλου να μην τα παρατάει και να προσπαθεί να μειώσει (17-24), όμως η ΑΕΚ πήρε και αυτό το σετ με 17-25.

Αποφασισμένη να πάρει και αυτό το σετ και να τελειώσει το παιχνίδι, ξεκίνησε η ΑΕΚ το τρίτο σετ, κάνοντας στο σκορ 4-0 στα πρώτα λεπτά, δείχνοντας τις διαθέσεις της. Η γηπεδούχος ομάδα δεν κατάφερε να να πιέσει την «Ένωση», με τις κιτρινόμαυρες να κατακτούν και αυτό το σετ με 11-25.

Διαιτητές: Μουλά Λ., Πρέντζας, Παρατηρητής: Ανδρονικίδης, Επόπτες: Κώτσιας, Τρίκκας, Γραμματεία: Ταλάρου.

Διακύμανση:
1ο σετ: 3-8, 6-16, 9-21, 13-25
2ο σετ: 5-8, 10-16, 12-21, 17-25
3ο σετ: 1-8, 7-16, 8-21, 11-25

*Οι πόντοι του Μαρκόπουλου προήλθαν από 2 άσσους, 26 επιθέσεις, 2 μπλοκ και 11 λάθη αντιπάλων και της Α.Ε.Κ. προήλθαν από 10 άσσους, 41 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 16 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (13-25, 17-25, 11-25) σε 63′

Α.Ο. ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ REVOIL (Τζιανγκρόσι Πασκουαλίνο): Φιτζμόρις 9 (8/20 επ., 1 μπλοκ, 53% υπ. – 20% άριστες), Νάγκελς 3 (2 άσσοι, 1 μπλοκ), Φίτερερ 4 (4/11 επ.), Αλλαγιάννη, Λέιθαμ 4 (4/19 επ.), Καλανταρίδου 5 (5/22 επ., 58% υπ. – 42% άριστες) / Γούλα (λ, 50% υπ. – 36% άριστες), Δικαιούλια 3 (3/6 επ.), Κωτσαρά, Σπανάκη 2 (2/3 επ., 29% υπ. – 14% άριστες), Βαϊοπούλου.

Α.Ε.Κ. (Γιουνούς Οτσάλ): Νίζετιχ 17 (12/28 επ., 5 άσσοι, 73% υπ. – 55% άριστες), Καλαντάτζε 10 (7/10 επ., 3 μπλοκ), Βλαχάκη 11 (8/16 επ., 3 άσσοι, 53% υπ. – 29% άριστες), Κωνσταντινίδου 3 (2 άσσοι, 1 μπλοκ), Σίλβα 13 (10/23 επ., 3 μπλοκ), Κουλίκοβα 5 (4/5 επ., 1 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ, 80% υπ. – 80% άριστες), Ξανθοπούλου.

Τάσος Καπετανάκος: «Η ΑΕΚ έχασε δικό της Πρωτάθλημα, με δικά της λάθη - Αυτό είναι ευθύνη για το καλοκαίρι» (VIDEO)