Η ΑΕΚ νίκησε (37-21) τον Διομήδη και έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στους τελικούς

Εικόνες από το ΑΕΚ - Διομήδης

Με πολύ καλή άμυνα στο δεύτερο μέρος η ΑΕΚ νίκησε με 37-21 τον Διομήδη και έκανε το 1-0 στις νίκες στα ημιτελικά

Το πρώτο βήμα για την πρόκριση της στους τελικούς του πρωταθλήματος έκανε η ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ η οποία επικράτησε σήμερα 37-21 του Διομήδη στο «Γ. Κασιμάτης».

Η «Ένωση» έκανε το 1-0 στα ημιτελικά και χρειάζεται μια ακόμη νίκη την προσεχή Κυριακή στο Άργος για να «σφραγίσει» το εισιτήριο για τους τελικούς όπου θα διεκδικήσει τον τίτλο απέναντι στον Ολυμπιακό ο οποίος ξεπέρασε το εμπόδιο του ΠΑΟΚ. Οι «κιτρινόμαυροι» πραγματοποίησαν πολύ καλή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο όταν και  πήραν διαφορά ασφαλείας από τον Διομήδη «κλειδώνοντας» σχετικά άνετα την τελική επικράτηση.  «Όμιλος Ευρωκλινικής MVP» του αγώνα ψηφίστηκε ο Ορελιέν Τσιτομπί.

Η εξέλιξη του αγώνα

H «Ένωση» προηγήθηκε 5-2 και 8-5, με τον Διομήδη να μένει κοντά στο σκορ (13-11). Η «Ένωση» δεν κατάφερε να απομακρυνθεί, με αποτέλεσμα το ημίχρονο να ολοκληρωθεί, με την ΑΕΚ να προηγείται μόλις με δύο τέρματα (16-14).

Εντελώς διαφορετική ήταν η εικόνα στο δεύτερο μέρος, με την ΑΕΚ να πατάει το γκάζι και να ξεφεύγει από τον Διομήδη. Ο Αραμπατζής έκανε το 23-16, ενώ η διαφορά στα μισά του ημιχρόνου, είχε φθάσει στα 10 γκολ (28-18). Η «Ένωση» με MPV τον Τσιτομπί, συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και ως εκ τούτου, επικράτησε 37-21.

ΑΕΚ – Διομήδης Άργους 37-21
Τα πεντάλεπτα: 4-1, 7-3, 8-5, 9-6, 13-11, 16-14 (Ημ.), 19-14, 23-16, 26-17, 30-18, 34-20, 27-21.
ΑΕΚ (Αλέξης Αλβανός): Μάτσκεβιτς, Αραμπατζής 4, Τικ 2, Μαντάλινιτς 2, Νικολαΐδης 1, Τσέπιτς 3, Αλμέιδα 2, Ηλιόπουλος 4, Παπαδιονυσίου, Λιάπης 5, Άρσιτς, Σόκολιτς 2, Τσιτομπί 4, Ρογκούλσκι 5, Λέμος 1, Κεδέρης 2.
ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ (Γιώργος Ζαραβίνας): Κωστούλας, Τσάκαλος 3, Τζιμπουλάς 1, Τσιγαρίδας 1, Τσβίγετιτς, Τερλέτσκι, Ασβεστάς 6, Χατζηκωνσταντίνου, Καϊμακάκης, Τοτός, Μπεντζιλαλί 2, Μάνθος 4, Μπεκιάρης, Άντζελιτς, Ζίβκοβιτς 3, Λιόλιος 1.
Διαιτητές: Ζήςη-Χαραλαμπίδης. Δίλεπτα: 2-2. Πέναλτι: 2/2-0.

Σταμάτης Βούλγαρης: Η ΑΕΚ οφείλει να κινηθεί γρήγορα μεθοδικά και ουσιαστικά