«Φάντασμα» η ΑΕΚ, ήττα (85-72) πισωγύρισμα από τον Προμηθέα στην Πάτρα

Σκιά του καλού εαυτού της η ΑΕΚ, με απογοητευτική εμφάνιση έχασε εύκολα στην Πάτρα από τον Προμηθέα

Σκιά του καλού εαυτού της η ΑΕΚ, έχασε εύκολα με απογοητευτική εμφάνιση στην Πάτρα από τον Προμηθέα με 85-72.

Άθλια εμφάνιση από την ΑΕΚ που έχασε με κάτω τα χέρια από τον Προμηθέα (85-72), χάνοντας την ευκαιρία να κλειδώσει την πεντάδα στο πρωτάθλημα. Απαράδεκτη νοοτροπία από όλους τους παίκτες, που έχασαν όλες τις διεκδικούμενες μπάλες, πήγαιναν πάντα δεύτεροι στις φάσεις με τους παίκτες του Προμηθέα να δείχνουν ξεκάθαρα ότι το θέλουν περισσότερο, παρόλο που είχαν παιχνίδι πριν 48 ώρες σε αντίθεση με την ΑΕΚ που ήταν ξεκούραστη. Χωρίς καθαρό μυαλό σε κανένα σημείο του παιχνιδιού, έδωσαν μια νίκη δώρο στον Προμηθέα που ήταν τουλάχιστον μέτριος. Δεν υπάρχει ούτε ένας παίκτης που να ξεχώρισε, με του περισσότερους να είναι σε κακή μέρα. Πλέον το παιχνίδι της χρονιάς είναι με τον ΠΑΟΚ στην Θεσσαλονίκη που πρέπει να αλλάξει εντελώς εικόνα αν θέλει να πάρει την νίκη.

Ο Ηλίας Καντζούρης ξεκίνησε με τους Φλιώνη, Λεμάρ, Γιάνκοβιτς, Μάιλς και Γόντικα, ενώ ο Χριστόπουλος με τους Καουάν, Μουράτο, Ντάγκουμπιτς, Κουλμπόκα και Χογκ. Η ΑΕΚ με το ξεκίνημα του αγώνα προσπάθησε να βάλει την μπάλα μέσα στο καλάθι, με τον Γιάνκοβιτς και τον Γόντικα να εκμεταλλεύονται την υψομετρική διαφορά (6-8). Πολύ καλές επιθέσεις για την ΑΕΚ που εκμεταλλευόταν κάθε μισματς με τον Βλάντο και τον Γόντικα να έχουν πετύχει μαζί 11 από τους 15 της ομάδας τους (8-15). Ο Προμηθέας επέστρεψε με ένα 10-0 σερί, με τον Χογκ να κάνει ζημιά μέσα στην ρακέτα (18-15). Με 4 βολές του Παπαδάκη, η Ένωση μείωσε στον πόντο στο τέλος του δεκαλέπτου (22-21).

Ο Γκίκας πέτυχε το 2ο του τρίποντο, με τον Κόνιαρη να απαντάει άμεσα και τον Κουλμπόκα να ευστοχεί και αυτός από την περιφέρεια (28-24). Τρίποντο από τον Φλιώνη που έσπασε το ρόδι και μείωσε στο καλάθι (33-31). Με καλάθι του Φλιώνη, η Ένωση ισοφάρισε μετά από πολύ ώρα (35-35). Η ΑΕΚ δεν ήταν καλή στην άμυνα, δεν μπορούσε να βγάλει συνεχόμενα στοπ για να περάσει μπροστά στο σκορ, και έτσι συνεχώς ακολουθούσε (47-42).

Η Ένωση μπήκε σαν κοιμισμένη στο δεύτερο ημίχρονο, με αποτέλεσμα ο Προμηθέας να προηγηθεί ακόμα και με 9 πόντους για να την μαζέψει ο Μίτσελ με συνεχόμενα καλάθια (54-48). Ακόμα μια κακή επιστροφή στην άμυνα για την ΑΕΚ που δέχτηκε τρίποντο από τον Ντάγκουμπιτς και για πρώτη φορά βρέθηκε πίσω με 10 πόντους (58-48). Η ΑΕΚ δεν μπορούσε να βρει ένα καλό τρίλεπτο και να πλησιάσει στο σκορ, με τον Γουίλιαμς να μειώνει στους 8 (60-52). Με καλάθι και φάουλ του Μάντσεν και δυο βολές του Οριόλα, η Ένωση έκανε ένα 12-0 για να ισοφαρίσει με τρίποντο του Γουίλιαμς στην εκπνοή του χρόνου (60-60).

Ακόμα ένα κακό ξεκίνημα για την ΑΕΚ στην 4η περίοδο και 7-0 σερί από τον Προμηθέα (67-60). Η ΑΕΚ έκανε σχεδόν 5 λεπτά να σκοράρει στην 4η περίοδο με αποτέλεσμα η διαφορά να πάει πάνω από τους δέκα πόντους, με τους παίκτες της Ένωσης να έχουν πολύ κακή εικόνα σε άμυνα και επίθεση (73-62). Στο τέλος οι παίκτες της ΑΕΚ παράτησαν το ματς δείχνοντας μια κακή νοοτροπία, με τους Πατρινούς να παίρνουν και μεγάλη διαφορά (

Προμηθέας-ΑΕΚ: 85-72

Δεκάλεπτα: 22-21, 47-42, 60-60, 85-72

Προμηθέας Π. (Χριστόπουλος):Καουάν 22, Ντάγκουμπιτς 9, Κόντιτ 8, Πλώτας, Τσαϊρέλης 2, Μουράτος 6, Γκίκας 8, Χογκ 17, Τόμασον 4, Τανούλης, Κουλμπόκα 9.

ΑΕΚ (Καντζούρης): Λεμάρ 4, Κόνιαρης 3, Ξανθόπουλος 4, Φλιώνης 7, Οριόλα 4, Γιάνκοβιτς 9, Μάιλς 6, Γόντικας 5,  Μάντσεν 3, Παπαδάκης 4, Μίτσελ 10, Γουίλιαμς 11.

Σταμάτης Βούλγαρης: Ο ευτυχισμένος Ματίας και η κιτρινόμαυρη υπεροχή