ΑΕΚάρα για κούπα - Νίκησε με 3-2 σετ τον Πήγασο στην πρεμιέρα του Final-4 του Πανελλήνιου πρωταθλήματος Κ21 βόλεϊ αγοριών

Πραγματοποιώντας συγκλονιστική εμφάνιση η ΑΕΚ πήρε μεγάλη νίκη με 3-2 σετ επί του Πήγασου Πολίχης

Σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που διήρκεσε 2,5 ώρες η Κ21 βόλεϊ της ΑΕΚ πήρε τεράστια νίκη με 3-2 σετ επί του Πήγασου Πολίχνης στην πρεμιέρα της τελικής φάσης του Πανελλήνιου πρωταθλήματος που διεξάγεται στην Αλεξανδρούπολη.

Η ομάδα του Γιώργου Μάντζιου τα έδωσε όλα και πήρε τους δύο βαθμούς στο τάι μπρέικ μπαίνοντας με το …δεξί στην «μάχη» του τίτλου.

Οι «κιτρινόμαυροι» συνεχίζουν την πορεία τους αύριο καθώς αντιμετωπίζουν στις 19:30 τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης με στόχο φυσικά να κάνουν το δύο στα δύο που θα τους φέρει ακόμα πιο κοντά στον πρώτο Πανελλήνιο τίτλο στην κατηγορία των Εφήβων για την ΑΕΚ.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι με την ΑΕΚ να δείχνει στα κρίσιμα σημεία ψυχή αλλά και «καθαρό» μυαλό πανηγυρίζοντας δικαίως την μεγάλη νίκη.

Η εξέλιξη του αγώνα

Στο αγωνιστικό κομμάτι, η ΑΕΚ προηγήθηκε στο πρώτο σετ με 4-1. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι ανέτρεψαν την κατάσταση, παίρνοντας τα ηνία του αγώνα με 6-11. Με τους Χαλίλη και Κονίδη να ανεβάζουν ρυθμούς η ΑΕΚ μείωσε σε 10-12 και 14-15. Ο Πήγασος με δυνατό μπλοκ κατάφερε να «τρέξει» ένα σερί 10-1, κατακτώντας το σετ με 15-25.

Στο δεύτερο σετ, οι Θεσσαλονικείς προηγήθηκαν με 4-7 και 8-12. Η «Ένωση» βελτίωσε σταδιακά το μπλοκ της και με τον Καβαρινό να παίρνει πάνω του δύσκολες επιθέσεις πλησίασε στο σκορ (12-14). Καούνης και Καβαρινός πίεσαν την υποδοχή του Πήγασου, η ΑΕΚ ισοφάρισε σε 20-20 και κατέκτησε τελικώς το σετ με 25-23.

Κακό από… πολλές απόψεις ήταν το τρίτο σετ. Με το σκορ στο 3-4, η ΑΕΚ κέρδισε τον πόντο, όμως ο διαιτητής Ιωαννίδης έδωσε τον πόντο στον Πήγασο. Αν και δεν υπήρξαν ουσιαστικές διαμαρτυρίες, ο διαιτητής απέβαλε (!) τον Team Manager της ΑΕΚ, Αλέξανδρο Μεσσάλα, και παράλληλα έδωσε και κίτρινη κάρτα στον τεχνικό της ΑΕΚ, Γιώργο Μάντζιο, σημειώνοντας και το… 3-6, δημιουργώντας τρομερό εκνευρισμό στους αθλητές μας. Η ΑΕΚ έμεινε πίσω στο σκορ, ο Πήγασος έφτασε τη διαφορά στους 10 πόντους (12-22), κάνοντας το 1-2 στα σετ με 17-25.

Οι «κιτρινόμαυροι» δεν το έβαλαν κάτω και δείχνοντας τρομερά ψυχικά αποθέματα επανήλθαν. Προηγήθηκαν με 10-8, χάρη στα εξαιρετικά καρφιά του Καβαρινού, με τον διαιτητή και πάλι το 15-13 να το μετατρέπει σε 14-14. Ο Καβαρινός, ωστόσο, έμοιαζε ασταμάτητος δίνοντας προβάδισμα 3 πόντων στην ΑΕΚ (21-18). Ο άσσος της ΑΕΚ κατάφερε με εντυπωσιακή επίθεση να σημειώσει το 25-20, στέλοντας το ματς στο τάι μπρέικ.

Το αρχικό 1-0 του Καβαρινού έγινε γρήγορα 1-3 υπέρ του Πήγασου. Καούνης, Κονίδης και Καβαρινός έφεραν την ΑΕΚ στο 6-4, με τον Πήγασο να απαντά με σερί 4-0 για το 6-8. Η ΑΕΚ ανέτρεψε το σκορ φτάνοντας στο 11-9, αλλά και πάλι η ομάδα της Πολίχνης ισοφάρισε σε 11-11. Το σετ πήγαινε στην κόψη του ξυραφιού, η ΑΕΚ έχασε 3 ματς πόιντς (14-13, 15-14, 16-15), αλλά ο Κονίδης με εξαιρετικό τελείωμα «έγραψε» το 17-15 και το 3-2 στα σετ.

ΑΕΚ – Πήγασος Πολίχνης 3-2
Τα σετ: 15-25, 25-23, 17-25, 25-20, 17-15.

Α.Ε.Κ. (Γιώργος Μάντζιος): Χαλίλης, Μάντζιος, Κονίδης, Σκίκος, Καβαρινός, Καούνης / Φωλιάς (λ), Καμαρινόπουλος (λ), Οικονόμου.
ΠΗΓΑΣΟΣ ΠΟΛΙΧΝΗΣ (Κώστας Μαζιώτης): Σωτηρίου, Σιαμπλίδης, Τοκαμάνης, Λώλας, Παλαιοχωρινός, Διονάς / Μπαλούκας (λ), Ουζούνης (λ), Αυγερινίδης, Αδάμος, Σεμερτζίδης, Σδραυκάκης.

Αναλυτικά το πρόγραμμα:

Παρασκευή 24 Μαρτίου 2023

Α.Ε.Κ. – Πήγασος Πολίχνης 3-2 Σετ (15-25, 25-23, 17-25, 25-20, 17-15)

Διαιτητές: Ιωαννίδης, Παπαχρήστου.

19.30: Μ.Γ.Σ. Εθνικός – Α.Σ. Πανερυθραϊκός, Διαιτητές: Παπαχρήστου, Ιωαννίδης.

Σάββατο 25 Μαρτίου 2023

17.30: Α.Σ. Πανερυθραϊκός – Πήγασος Πολίχνης, Διαιτητές: Παπαβασιλείου, Κυριακίδης.

19.30: Μ.Γ.Σ. Εθνικός – Α.Ε.Κ., Διαιτητές: Κυριακίδης, Παπαβασιλείου.