Νίκη για Λιμόζ επί της Γαλατάσαραϊ στο φινάλε του ομίλου

Η Λιμόζ επικράτησε 69-60 της Γαλατάσαραϊ στην παράταση και αποχαιρέτησε με νίκη το BCL

Με νίκη -την πρώτη της στον όμιλο- αποχαιρέτησε το BCL η Λιμόζ. Η γαλλική ομάδα επικράτησε 69-60 στην παράταση υποδεχόμενη τη Γατατάσαραϊ στο πλαίσιο της 6ης και τελευταίας αγωνιστικής του ομίλου Κ, όπου συμμετείχε και η ΑΕΚ.

Σε ένα αδιάφορο βαθμολογικά παιχνίδι, καθώς αμφότερες είχαν ήδη αποκλειστεί και είχε καθοριστεί η θέση τους. Από την άλλη, η ομάδα του Ανδρέα Πιστιόλη ολοκλήρωσε την ευρωπαϊκή της πορεία με ρεκόρ 2-4.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και προηγήθηκαν με 17-9 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Ωστόσο, άλλαξαν τα δεδομένα στη δεύτερη, με την ομάδα της Κωνσταντινούπολης να πηγαίνει στην ανάπαυλα προηγούμενη 29-24.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η αναμέτρηση ήταν αρκετά ισορροπημένη, με τη Λιμόζ να σκοράρει στο φινάλε κάνοντας το 57-57 και να στέλνει το ματς στην παράταση. Εκεί, οι Γάλλοι ήταν ανώτεροι και στις δύο πλευρές του παρκέ και έφτασαν εύκολα στη νίκη με 69-60.

Τα δεκάλεπτα: 17-9, 24-29, 41-44, 57-57, 69-60 παρ.

Η Ανάλυση του Άρης-ΑΕΚ 1-2 από τον Άκη Ζήκο | AEK After 22/04/24 (VIDEO)