NBA: Triple-double ο Αντετοκούνμπο χωρίς να χάσει σουτ, ακόμη πιο κοντά στην πρωτιά το Μιλγουόκι (VIDEO)

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έκλεισε τον αγώνα με τους Ράπτορς με triple-double και με 100% ευστοχία, για να πάρουν οι Μπακς την νίκη (118-111) και να πλησιάσουν ακόμη περισσότερο το καλύτερο ρεκόρ της κανονικής περιόδου και το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας στα playoffs.

Ο τοίχος που οι Τορόντο Ράπτορς έβαλαν πρώτοι στο NBA για να αντιμετωπίσουν τον Γιάννη Αντετοκούνμπο, εμφανίστηκε τα ξημερώματα της Δευτέρας (20/3) στο Μιλγουόκι. Αυτή τη φορά όμως ο Greek Freak και οι Μπακς τον γκρέμισαν, με το 118-111 να κρατάει τα Ελάφια στην πρώτη θέση σε όλη τη Λίγκα για το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας στα playoffs.

Στο 51-22 ανέβηκαν οι Μπακς (29-7 εντός και 22-13 εκτός έδρας), που έχουν ακόμη 11 αγώνες, ανάμεσα στους οποίους και πολύ μεγάλα ματς με Σέλτικς και με Νάγγετς που τους καταδιώκουν. Ο Γιάννης ήταν σπουδαίος απέναντι σε έναν αντίπαλο που τον φέρνει στα όριά του, δεν εκβίασε προσπάθειες, ήταν δημιουργικός και είχε πολλούς σε καλή βραδιά. Τον Κρις Μίντλετον, τον Μπόμπι Πόρτις και τον ΑΠΙΘΑΝΟ Μπρουκ Λόπεζ (17 πόντοι, 5/5 δίποντα, 7/7 βολές, 4 ριμπάουντ σε 12 λεπτά στην τέταρτη περίοδο). Οι πρωταθλητές του 2021 ξέρουν να παίζουν μαζί, έβγαλαν καλές συνεργασίες, δεν υπήρχε κάποιος για να “κουράσει” τη μπάλα στην επίθεση και το αποτέλεσμα ήταν δίκαιο, σε μία πολύ όμορφη μονομαχία.

Επόμενος αντίπαλος των Μπακς οι Σαν Αντόνιο Σπερς, τα ξημερώματα της Πέμπτης (23/3 στις 02:00) στο Μιλγουόκι.

Ο απολογισμός του Αντετοκούνμπο

Δεν βιάστηκε στο ξεκίνημα, το πρώτο του σουτ ήταν ένα τρίποντο για το 9-4 στο τέταρτο λεπτό και αμέσως μετά σκόραρε και με κάρφωμα. Πήγε στον πάγκο μετά από επτά λεπτά (6/3/2) και στο πρώτο μέρος ήταν… ουδέτερος.

Έπαιξε 17:18 μέχρι το ημίχρονο (12 πόντοι από 4/4 δίποντα, 1/1 τρίποντο και 1/3 βολές),στο φινάλε της τρίτης περιόδου είχε 22/10/7 και ακόμη δεν είχε αστοχήσει σε σουτ (8/8 δίποντα, 1/1 τρίποντο), στο φινάλε δεν είδε την άμυνα των Ράπτορς να αλλάζει και συνέχισε να έχει ως πρώτη σκέψη να μη σπαταλήσει κατοχές.

Έδωσε την 8η ασίστ για γκολ-φάουλ του Λόπεζ (107-102), έδωσε την 9η για τρίποντο του Κάρτερ (110-105), έδωσε τη 10η για καλάθι του Λόπεζ (112-107) και για το 33ο triple-double της καριέρας του και έκλεισε τη βραδιά χωρίς να αστοχήσει.

Η Ανάλυση του Άρης-ΑΕΚ 1-2 από τον Άκη Ζήκο | AEK After 22/04/24 (VIDEO)