Europa League: Πήρε την πρόκριση στα πέναλτι η Σπόρτινγκ και έστειλε στο... Λονδίνο την Άρσεναλ σε ματς θρίλερ

Στους «8» του Europa League προκρίθηκε η Σπόρτινγκ, αποκλείοντας την Άρσεναλ στα πέναλτι

Μετά την ισοπαλία του πρώτου ματς (2-2), Άρσεναλ και Σπόρτινγκ ήρθαν ξανά ισόπαλες με 1-1, στο Emirates αυτή τη φορά και χρειάστηκε να λύσουν τις διαφορές τους στα πέναλτι.

Εκεί, οι Πορτογάλοι απέδειξαν πως ήταν πιο ψύχραιμοι, σκόραραν σε όλες τις εκτελέσεις και πήραν την πρόκριση για τα προημιτελικά του Europa League με σκορ 5-3 στα πέναλτι.

Το ματς «σημάδεψε» το απίστευτο γκολ του Πέδρο Γκονσάλβες από το κέντρο του γηπέδου στο 62ο λεπτό, ενώ η Άρσεναλ είχε προηγηθεί στο σκορ στο 19 με τον Τσάκα. Οι «κανονιέρηδες» είχαν δοκάρι στο 97΄ με τον Τροσάρ και έχασαν μεγάλες ευκαιρίες προς το τέλος της παράτασης, με τον τερματοφύλακα των Πορτογάλων Αντάν, να πραγματοποιεί φανταστικές αποκρούσεις, όπως άλλωστε έκανε και στο κρίσιμο τελευταίο πέναλτι των «κανονιέρηδων», με εκτελεστή τον Μαρτινέλι.

Σταμάτης Βούλγαρης: Ο ευτυχισμένος Ματίας και η κιτρινόμαυρη υπεροχή