«Καμπάνα» -5 για φέτος και του χρόνου σε Ολυμπιακό Β' για την αποχώρηση από το ματς με Καλλιθέα

Η Super League 2 ανακοίνωσε την τιμωρία του Ολυμπιακού Β' για την αποχώρησή του από το παιχνίδι με την Καλλιθέα.

«Καμπάνα» από τη Super League 2 στον Ολυμπιακό Β’.

Η διοργανώτρια Αρχή ανακοίνωσε την τιμωρία των «ερυθρόλευκων» για την αποχώρησή τους από την αναμέτρηση με την Καλλιθέα τον περασμένο Δεκέμβριο.

Συγκεκριμένα, στους Πειραιώτες επιβλήθηκε η ποινή αφαίρεσης πέντε βαθμών τόσο από τη φετινή σεζόν όσο και από την επόμενη, καθώς και χρηματικό πρόστιμο ύψους 70.000 ευρώ. Επίσης, το παιχνίδι θα κατοχυρωθεί στην Καλλιθέα με σκορ 3-0.

Υπενθυμίζεται ότι ο Ολυμπιακός Β’ είχε αποχωρήσει ως διαμαρτυρία για τη διαιτησία του αγώνα, όντας πίσω στο σκορ με 2-1 στο ημίχρονο.

Έτσι, με το -5, η ομάδα του Γιαννάκη Οκκά υποχωρεί στη 12η θέση της βαθμολογίας του Νότιου ομίλου.

Υπενθυμίζεται πως η Β’ ομάδα του Ολυμπιακού είχε αποχωρήσει επίσης από το παιχνίδι με την Κηφισιά στις 7 Ιανουαρίου.

Αναλυτικά, η απόφαση της Super League 2:

«Το Πρωτοβάθμιο Μονομελές Πειθαρχικό Όργανο της Ένωσης Επαγγελματικού Ποδοσφαίρου Α2 Εθνικής Κατηγορίας έλαβε τις παρακάτω αποφάσεις:

• ΔΕΧΕΤΑΙ ότι η ΠΑΕ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β ευθύνεται για την αποδιδόμενη σε αυτήν πειθαρχική παράβαση της υπαίτιας αποχώρησης από το γήπεδο χωρίς ο διαιτητής να έχει διακόψει τον αγώνα και να έχει δώσει σχετική εντολή μετά την έναρξή του, με συνέπεια να μην τελεστεί ο αγώνας με υπαιτιότητά της.

ΕΠΙΒΑΛΛΕΙ στην ΠΑΕ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β τις ποινές: α) την απώλεια του αγώνα με την ΠΑΕ ATHENS KALLITHEA FC με τέρματα 0-3, β) την αφαίρεση πέντε βαθμών από την τρέχουσα αγωνιστική περίοδο 2022-2023 και πέντε βαθμών από την επόμενη αγωνιστική περίοδο 2023-2024 και γ) την χρηματική ποινή των 70.000€».

Σοβαρή ΑΕΚ, κέρδισε άνετα τον Άρη 2-0 | AEK Τalk 14/4/24 - Στ. Καζαντζόγλου