Σαν σε προπόνηση η ΑΕΚ - «Καθάρισε» (3-0) τον ΖΑΟΝ σε λιγότερο από μια ώρα!

Εικόνες από το ΑΕΚ - ΑΟ Θήρας

Ούτε μια ώρα δεν χρειάστηκε στην ΑΕΚ για να πάρει τη νίκη με 3-0 σετ επί του ΖΑΟΝ

Την 14η σερί νίκη της στο πρωτάθλημα σημείωσε η γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ η οποία επικράτησε με χαρακτηριστική άνεση του ΖΑΟΝ με 3-0 σετ για την 15η αγωνιστική της Volleyleague στη Νέα Φιλαδέλφεια.

Η «Ένωση» πήρε το πιο εύκολο τρίποντο στο φετινό πρωτάθλημα καθώς η αντίπαλη ομάδα δεν κατάφερε να ξεπεράσει σε κανένα από τα τρία σετ τους πέντε πόντους.

Ο Γιουνούς Οτσάλ ξεκούρασε Καλντερόν, Σίλβα, Κωνσταντινίδου, Αρτακιανού και χρησιμοποίησε για λίγο τις Κουλίκοβα, Καλαντάτζε, ωστόσο η διαφορά δυναμικότητας με τις μικρές αθλήτριες του ΖΑΟΝ ήταν τέτοια που έφερε μια σειρά από ρεκόρ (μικρότερη διάρκεια αγώνα, λιγότεροι πόντοι σε αγώνα, λιγότεροι πόντοι σε σετ).

Η εξέλιξη του αγώνα

Το πρώτο σετ ξεκίνησε με την φιλοξενούμενη ομάδα να πετυχαίνει δύο πόντους, μένοντας κοντά στο σκορ (2-2). Η ΑΕΚ στη συνέχεια ήταν καταιγιστική και με τις Ξανθοπούλου, Νίζετιχ και Καλαντάτζε στο σέρβις να κάνουν διαδοχικά σερί, έφτασε στο άνετο 25-5 και το 1-0 στα σετ.

Με 6-0 σερί ξεκίνησε η ΑΕΚ το δεύτερο σετ, βάζοντας γερές βάσεις για το 2-0. H «Ένωση» δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα και πήρε και το δεύτερο σετ με 25-5.

Τυπική διαδικασία ήταν και το τρίτο σετ για την ομάδα της ΑΕΚ, με το ΖΑΟΝ να μη μπορεί να αντιδράσει. Με πολύ καλά σερβίς, καθώς και υψηλό ποσοστό στο μπλοκ, η ΑΕΚ έφτασε στην επικράτηση και σε αυτό το σετ με 25-5.

Διαιτητές: Μαρκάτης, Γεωργιάδης Στ., Παρατηρητής: Παγκοζίδης, Επόπτες: Τρίκκας, Κολλάρου, Γραμματεία: Ταλάρου.