Στο Final-4 του Κυπέλλου με ...σπρώξιμο από τους Πατιό -Τσιάνα ο Ολυμπιακός- Νίκησε δύσκολα την Δράμα στα πέναλτι!

Ο Ολυμπιακός νίκησε με τα ...χίλια ζόρια την Δράμα στην διαδικασία των πέναλτι και προκρίθηκε στο Final-4 του Κυπέλλου

Χρειάστηκε να φτάσει στην διαδικασία των πέναλτι για να εξασφαλίσει την πρόκριση στο Final-4 του Κυπέλλου ο Ολυμπιακός κόντρα στην Δράμα.

Σε ένα παιχνίδι που η Δραμινή ομάδα «άγγιξε» πολλές φορές την πρόκριση, η ομάδα του Πειραιά με «σπρώξιμο» από τους διαιτητές Πατιό-Τσιάνα πήραν το «εισιτήριο» και στον ημιτελικό της διοργάνωσης θα αντιμετωπίσουν την ΑΕΚ. Η κανονική διάρκεια έληξε 30-30 με την Δράμα να ευστοχεί στο πέναλτι σε νεκρό χρόνο που της έδινε την πρόκριση αλλά οι διαιτητές σφύριξαν επανάληψη μέσα σε έντονες διαμαρτυρίες από τους γηπεδούχους. Στην δεύτερη προσπάθεια ο Μπάουερ απέκρουσε με αποτέλεσμα το παιχνίδι να πάει στην παράταση. Εκεί η Δράμα ήταν και πάλι μπροστά με τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει σε 35-35 με το ματς να κρίνεται τελικά στα πέναλτι.

Η εξέλιξη του αγώνα

Στο πρώτο μέρος οι άμυνες πέρασαν σε δεύτερο πλάνο, με τις δύο ομάδες να σκοράρουν ακατάπαυστα και οι Δραμινοί με πρωταγωνιστή τον Αχιλλέα Τόσκα μπήκαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 18-17.Η Δράμα πραγματοποίησε εντυπωσιακή εμφάνιση και ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ. Στο πρώτο ημίχρονο πήγε στα αποδυτήρια μπροστά με 18-17.

Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι, με τον τερματοφύλακα Λευτέρη Παπάζογλου να ανεβάζει την απόδοσή του, κατάφεραν να προηγηθούν με 29-25 στο 54’ με τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει σε 30-30. Στην τελευταία επίθεση των γηπεδούχων οι διαιτητές υπέδειξαν πέναλτι στο 59:59 καταλογίζοντας επαφή του Νιοκάς στον Παπαγεωργίου που επιχείρησε να σουτάρει από τη γωνία. Ο Σίνα εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι, όμως οι διαιτητές υπέδειξαν επανάληψη δείχνοντας ότι δεν είχαν σφυρίξει για την εκτέλεση. Ο Σίνα ανέλαβε και πάλι να εκτελέσει, όμως αυτή τη φορά ο Τόμας Μπάουερ τον σταμάτησε. Ακολούθησαν πολλές διαμαρτυρίες από τους γηπεδούχους όχι μόνο για την συγκεκριμένη φάση αλλά και για αρκετά ακόμα σφυρίγματα. Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα δύο πεντάλεπτα της παράτασης. Στο 66:35 η Δράμα προηγήθηκε με 34-32 και στο 67:25 με 35-33, αλλά ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 35-35 στο 69:07, το οποίο ήταν και το σκορ της παράτασης. Στη διαδικασία των πέναλτι, ο Κώστας Κοτανίδης αναδείχθηκε σε ήρωα για τον Ολυμπιακό αποκρούοντας τα σουτ των Χαϊτίδη και Μωραΐτη. Για τον Ολυμπιακό είχαν ευστοχήσει οι Οστρούτσκο, Βέμπερ, Παπαβασίλης , ενώ ο Μπάμπης Δομπρής ήταν εκείνος που διαμόρφωσε το τελικό 37-39.

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 5-6, 9-8, 11-10, 14-13, 18-17 (ημχ), 20-18, 22-20, 25-23, 26-24, 29-26, 30-30 (κ.α.), 33-32, 35-35 (παρ.), 37-39 (πεν.)
Δράμα ’86 (Βαλαβάνης): Βασιλείου, Μωραΐτης 8, Φιλίππου, Χαϊτίδης 5, Κοβογλανίδης, Κοτσαμαρίκογλου, Πολύδωρος 1, Τορνικίδης, Τόσκας 10, Παπάζογλου, Δεμερτζίδης, Μπάρμπας, Παπαγεωργίου 2, Ζιβούλοβιτς 3, Παπαδόπουλος 5, Σίνα 3.
Ολυμπιακός (Γραμματικός): Κοτανίδης, Νιοκάς 3, Καραμπουρνιώτης 1, Παπαβασίλης 7, Κουτουλογένης, Κανδύλας 4, Μπάγιος, Παπαδόπουλος, Δομπρής 2, Βέμπερ 11, Πασιάς 2, Μοντόρο 4, Σλαβούλιτσα 1, Οστρούσκο 3, Μιχαηλίδης 1, Μπάουερ.
Διαιτητές: Πατιός – Τσιάνας. Δίλεπτα: 4-3. Κόκκινη: Ζιβούλοβιτς (57:29 – επικίνδυνο παιχνίδι). Πέναλτι: 3/3 – 8/8

Σταμάτης Βούλγαρης: Ο ευτυχισμένος Ματίας και η κιτρινόμαυρη υπεροχή