«Άλωσε» το «Μεάτσα» η Έμπολι - Νίκησε με 0-1 την Ίντερ

Σπουδαία νίκη (0-1) μέσα στο «Μεάτσα» επί της Ίντερ για την Έμπολι

Η Έμπολι εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο την αριθμητική της υπεροχή απέναντι στην Ίντερ των 10 παικτών από το 40΄ (αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Μίλαν Σκρίνιαρ) κι έφυγε με το μεγάλο «διπλό» από το «Τζουζέπε Μεάτσα» με 1-0, στο προτελευταίο χρονικά ματς της 19ης αγωνιστικής της Serie A.

Η κακή παράδοση που είχαν οι φιλοξενούμενοι στο «σπίτι» των «νερατζούρι» σταμάτησε απόψε με το γκολ του 19χρονου, Τομάσο Μπαλντάντσι, στο 66ο λεπτό, τρία λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο.

Ετσι η Έμπολι, η οποία προερχόταν από 8 συνεχόμενες ήττες στο Μιλάνο και 9 στα 10 τελευταία ματς με την Ίντερ εκτός έδρας, κατάφερε να φύγει νικήτρια απέναντι στην κάτοχο του Super Cup και να μείνει για 5ο συνεχόμενο ματς πρωταθλήματος αήττητη (3-2-0).

Παράλληλα ήταν το πρώτο «διπλό» στη Serie A για την Έμπολι μετά τις 17 Σεπτεμβρίου και το 1-0 στην έδρα της Μπολόνια.

ENWSI TV: ΟΛΟ το ΑΕΚ talk για το ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό με Καζαντζόγλου και Λούπο