Η ΑΕΚΑΡΑ κέρδισε τον Ολυμπιακό και το κατεστημένο - Νίκη με 3-2 σετ παρά τα αίσχη!

Μεγάλη νίκη της ΑΕΚ με 3-2 επί του Ολυμπιακού στη Νέα Φιλαδέλφεια έχοντας και σοβαρά παράπονα από την διαιτησία

Μετά τον ΠΑΟΚ σήμερα ήταν η σειρά του Ολυμπιακού να «λυγίσει» στην ανωτερότητα της γυναικείας ομάδας βόλεϊ της ΑΕΚ η οποία νίκησε με 3-2 σετ στο κατάμεστο κλειστό «Απ. Κόντος» στη Νέα Φιλαδέλφεια για την 12η αγωνιστική της Volleyleague Γυναικών

Η ΑΕΚ ξεκίνησε εντυπωσιακά το παιχνίδι, κατάφερε να προηγηθεί με 2-0 σετ ενώ θα μπορούσε να είχε πάρει και το τρίποντο.Ακόμα κι έτσι, η ΑΕΚ με κορυφαία τη Νίζετιτς, αλλά χωρίς να υστερεί καμία αθλήτρια, έφτασε στη νίκη στο τάι μπρέικ που τη φέρνει στην 3η θέση, ισόβαθμη με τον 2ο Ολυμπιακό, ο οποίος υπερτερεί στην ισοβαθμία (συγκέντρωσε 4 βαθμούς κόντρα στην ΑΕΚ, η οποία συγκέντρωσε 2 βαθμούς στα μεταξύ τους παιχνίδια).

Η «Ένωση» είχε να αντιμετωπίσει και μια κάκιστη διαιτησία ειδικά στο τέταρτο σετ όπου με τα καθοριστικά σφυρίγματα επέτρεψε στον Ολυμπιακό να ξεφύγει στο σκορ με 16-21 και να ισοφαρίσει εν τέλει το ματς σε 2-2 σετ. Η διαιτητική προκλητικότητα συνεχίστηκε και στο πέμπτο σετ με αποφάσεις που προκάλεσαν ακόμα και την κοινή λογική. Στο τέλος όμως μίλησε για μια ακόμη φορά η ψυχή των αθλητριών του Γιουνούς Οτσάλ που πήραν τη νίκη στο τάι μπρέικ και γνώρισαν την αποθέωση από τον κόσμο που γέμισε ασφυκτικά το σχολικό κλειστό στη Νέα Φιλαδέλφεια.  Πριν την έναρξη του αγώνα, ο Σταμάτης Παπασταμάτης, Αντιπρόεδρος της ΑΕΚ, βράβευσε την

Η εξέλιξη του αγώνα

Στο αγωνιστικό κομμάτι, δυνατά και με καλό ρυθμό ξεκίνησε το πρώτο σετ και για τις δυο ομάδες, με τον Ολυμπιακό να έχει μικρό προβάδισμα (1-3, 7-10). Η ΑΕΚ έμεινε συγκεντρωμένη και λίγο πριν το τέλος του σετ εκμεταλλευόμενη τα λάθη στο σέρβις του Ολυμπιακού και με βελτιωμένα ποσοστά στο μπλοκ πήρε το σετ με 28-26. Καλύτερα ξεκίνησε η ΑΕΚ το δεύτερο σετ, έχοντας καλή ψυχολογία και ρυθμό, κάνοντας γρήγορα το 4-0. Οι φιλοξενούμενες με υπομονή κατάφεραν να ισοφαρίσουν (9-9). Οι «κιτρινόμαυρες» δεν επηρεάστηκαν και παίζοντας το παιχνίδι τους, με την Κωνσταντινίδου να μοιράζει εξαιρετικά τις μπάλες είτε σε πρώτο χρόνο είτε στις ακραίες, το σετ κατέληξε στην «Ένωση» με σκορ 25-21. Στο τρίτο σετ, οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν με 3-0. Η ΑΕΚ με τις Καλντερόν και Σίλβα έφερε το σετ στα ίσια (9-9, 10-10). Οι «ερυθρόλευκες» απάντησαν με σερί 6-1, φτάνοντας στο 11-16, ωστόσο υπήρξαν λάθος σφυρίγματα σε κρίσιμα σημεία από το διαιτητή, με το σετ τελικώς να καταλήγει στους φιλοξενούμενους με 25-18.

Στο τέταρτο σετ, οι δύο ομάδες βάδιζαν χέρι-χέρι έως το 11-11, με το διαιτητή και πάλι να μετατρέπει μπλοκ άουτ πόντους υπέρ της ΑΕΚ σε άουτ υπέρ του Ολυμπιακού. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 14-11, αλλά η ΑΕΚ απάντησε με τις Νίζετιτς, Καλντερόν και Σίλβα να διαμορφώνουν το 15-14 και 16-15, εν μέσω αποθέωσης. Σε εκείνο το σημείο έγιναν κρίσιμα διαιτητικά λάθη, με το σκορ να μετατρέπεται άμεσα σε 16-21 και το σετ να βάφεται «ερυθρόλευκο» παρά τις φωνές από αθλήτριες και κόσμο (18-25).

Στο τάι μπρέικ η ΑΕΚ κατάφερε να αλλάξει την περιστροφή, μετατρέποντας το 2-3 σε 4-3. Οι φιλοξενούμενες κερδίζοντας άλλο ένα αμφιλεγόμενο σφύριγμα, πήραν διαφορά δύο πόντων στο σετ (6-8). Ο τεχνικός της ΑΕΚ κατάφερε να κρατήσει ψύχραιμες τις αθλήτριές του και με μαεστρικό κοουτσάρισμα, αλλά και με τις Κουλίκοβα, Καλντερόν και Νίζετιτς να «εκτελούν», η ΑΕΚ ισοφάρισε σε 11-11. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν σε ματς πόιντ (13-14), αλλά η ΑΕΚ απάντησε με τη Νίζετιτς, γέρνοντας την πλάστιγγα υπέρ της (15-14). Η ΑΕΚ απώλεσε 2 ματς πόιντς και οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 16-17. H Καλαντάτζε με πρώτο χρόνο έκανε το 17-17, ενώ ακολούθησε διπλό μπλοκ μαζί με την Καλντερόν για το 18-17. Στην τελευταία επίθεση, η ΑΕΚ έβγαλε άμυνα και με την Σίλβα να κερδίζει κατά κράτος τις αντίπαλες, διαμόρφωσε το 19-17 και το 3-2 στα σετ.

ΑΕΚ – Ολυμπιακός ΣΦΠ 3-2

Τα σετ: 28-26, 25-21, 18-25, 18-25, 19-17.

ΑΕΚ (Γιουνούς Οτσάλ): Νίζετιχ 14 (14/42 επ., 73% υπ. – 27% άριστες), Καλαντάτζε 10 (5/10 επ., 5 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 3 (1 άσσος, 2 μπλοκ), Καλντερόν 16 (14/34 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 36% υπ. – 5% άριστες), Σίλβα 20 (17/48 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κουλίκοβα 6 (3/9 επ., 3 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ, 57% υπ. – 33% άριστες), Βλαχάκη.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ (Λορέντζο Μιτσέλι): Γιώτα 8 (6/12 επ., 2 μπλοκ), Γουίντερς 13 (11/27 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 54% υπ. – 27% άριστες), Σάλας 13 (13/29 επ., 52% υπ. – 12% άριστες), Κούμπουρα 31 (27/54 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Καράρο 4 (1/2 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Λαμπρούση 12 (8/19 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ) / Κοσμά (λ, 30% υπ. – 12% άριστες), Τσιτσιγιάννη 1 (1/2 επ.), Χριστοδούλου, Ζαφειρίου.

Σταμάτης Βούλγαρης: Ο ευτυχισμένος Ματίας και η κιτρινόμαυρη υπεροχή