ΑΕΚ: «Πλήρωσε» τις απουσίες της η Παιδική ομάδα χάντμπολ-Ήττα με 28-19 από τον Δούκα

Η Παιδική ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ γνώρισε την ήττα με 28-19 από τον Δούκα

Η ΑΕΚ γνώρισε την εντός έδρας ήττα από τον Δούκα με 28-19, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος Παίδων ΕΣΧΑ.

Η «Ένωση» παρουσιάστηκε αποδεκατισμένη από ιώσεις και τραυματισμούς, γεγονός που το «πλήρωσε» ιδιαίτερα στα τελευταία 10 λεπτά, όταν και έδειχνε να μένει από δυνάμεις από την υπερπροσπάθεια όλων των αθλητών.

Συγκεκριμένα, η ΑΕΚ παρουσιάστηκε χωρίς τους Σουρμελίδη, Ξυπνητό και Βρεττό, ενώ εκτός με ίωση ήταν και ο προπονητής της ομάδας Δημήτρης Στραβομύτης, με τον Σωτήρη Τοντόροβιτς να τον αντικαθιστά στον πάγκο.

Ακόμα κι έτσι, οι «κιτρινόμαυροι» τα έδωσαν όλα και έδειξαν τη δυναμική τους. Στο πρώτο μέρος, μετά τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά, ανέβασαν ρυθμούς και μείωσαν στο γκολ (10-11). Με την έναρξη του β’ μέρους, η «Ένωση» πήρε κεφάλι στο σκορ με 17-15, ενώ έως και το 40′ προηγούνταν με 18-16. Στα τελευταία λεπτά η ΑΕΚ έμεινε από δυνάμεις, ενώ δεν μπορούσε να διασπάσει την αντίπαλη άμυνα, με τη νίκη να καταλήγει στην ομάδα των εκπαιδευτηρίων με σκορ 28-19.

ΑΕΚ – ΑΣΕ Δούκα 19-28
Τα πεντάλεπτα: 1-3, 3-4, 5-5, 5-7, 8-10, 10-11 (ημ.), 13-13, 17-15, 18-18, 19-21, 19-25, 19-28.
ΑΕΚ (Σωτήρης Τοντόροβιτς): Βρεττός, Σφακιωτάκης 3, Βούλγαρης 5, Ραράκος 2, Ρούτσιας 7, Μπίτζης 1, Κοτζιάς-Στάμου, Πολυμέρης, Παπαευθυμίου, Σεβαστάκης, Δημητριάδης 1, Τσέλιος, Σουρμελίδης.
ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ (Κωνσταντίνος Τσαβδαρίδης): Ψυντρίδης 3, Δαλιούρης 1, Γεωργιάδης 2, Βλάχος, Τσιούμας 6, Ζιώγας, Σταματάκος 1, Παυλάτος, Χαλκίδης, Λίτσης 4, Παπανικολάου 3, Ναθαναήλ, Λιάκος 8.
Διαιτητές: Μερτινιάν-Λεφάκης. Δίλεπτα: 3-3. Πέναλτι: 1/1-2/3.

AEK Basket Queen by Betsson: Η επικαιρότητα της ΑΕΚ με καλεσμένο τον Μ. Γκέκο