ΑΕΚ: Ήττα (23-19) των Εφήβων από τον Άρη Νικαίας

Η Εφηβική ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ γνώρισε την ήττα με 23-19 από τον Άρη Νικαίας

Την ήττα με 23-19 γνώρισε η Εφηβική ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ από τον Άρη Νικαίας για την 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος της ΕΣΧΑ.

Η «Ένωση» κρατούσε για 50 λεπτά τη νίκη αλλά τα λάθη στο τελευταίο δεκάλεπτο της στοίχισαν τη νίκη παραμένοντας έτσι στην 2η θέση με 4 βαθμούς όπου ισοβαθμεί πλέον με την ομάδα της Νίκαιας. Στο πρώτο 20λεπτο του αγώνα οι δυο ομάδες ήταν ισόπαλες 6-6 αλλά η ΑΕΚ πήγε στα αποδυτήρια πίσω στο σκορ με 11-9. Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και αφού ισοφάρισε προηγήθηκε στο 40΄με 13-12 και κράτησε το προβάδισμα μέχρι το 50΄ όπου βρέθηκε στο +2 (16-14). Ο Άρης ισοφάρισε 17-17 και προηγήθηκε στο 55΄ 18-17. Στα τελευταία λεπτά η
«Ένωση» έκανε εύκολα λάθη, δέχτηκε γκολ σε κενή εστία με αποτέλεσμα να έρθει η ήττα. Παρά την ήττα πάντως εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ, Κώστας Ρασπίτσος που είχε 40% ποσοστό αποκρούσεων. Ο νεαρός που θεωρείται ένα από τα μεγαλύτερα ταλέντα της ηλικίας του ήρθε το καλοκαίρι από τον Άρη Νικαίας στην ΑΕΚ ενώ αντίθετη διαδρομή ακολούθησε ο τερματοφύλακα του Άρη, Σταύρος Παπαδόπουλος που μέχρι πέρυσι αγωνιζόταν με
την φανέλα του «Δικεφάλου». Πρώτος σκόρερ της ΑΕΚ ήταν ο Βαρδαξόπουλος με έξι γκολ ενώ αισθητή ήταν η απουσία του Καλύβα.
Πεντάλεπτα: 1-2, 2-2, 4-4, 6-6, 9-6, 11-9 (ημ),11-10, 12-13, 13-15,14-16,18-17, 23-
19.
ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ: (Γιάννης Γρηγοράκης): Σπ.Αργυρός, Αλωπούδης 5, Γαλάνης, Βουλγαρόπουλος, Ασβεστάς 3, Παπαδόπουλος, Ηλ. Αργυρός, Καλαμπόκης 8, Πατσουλίνης, Παιπάης 6, Σιμόπουλος 1, Τσαρμπόπουλος, Ασλανίδης, Μπλουχάρης.
ΑΕΚ (Δημήτρης Στραβομύτης): Ρασπίτσος, Βρεττός, Σφακιωτάκης 2, Ματεντζόγλου
2, Βούλγαρης, Ρούτσιας, Ραράκος, Πολυζωγόπουλος 4, Κοτζιάς, Πολυμέρης, Ξυπνητός 4, Σεβαστάκης, Σουρμελόδης, Παππάς 1, Δημητριάδης, Βαρδαξόπουλος 6.

Δίλεπτα 4-2. Πέναλτι 4/4-1/4. Διαιτητές Λεφάκης-Καρυδάκης.

Πάνος Λούπος: Ψυχραιμία και για την... καρδιά μας το βράδυ της Κυριακής