«Πέταξε» την ευκαιρία η ΑΕΚ - Έχασε (25-29) από την Αναγέννηση Άρτας

Εικόνες από το ΑΕΚ- Αναγέννηση Άρτας

Η γυναικεία ομάδα χάντμπολ γνώρισε την ήττα με 25-29 από την Αναγέννηση Άρτας και έμεινε πίσω στην «μάχη» της 4άδας

Μια σημαντική ευκαιρία να εδραιωθεί στην 4η θέση της βαθμολογίας του πρωταθλήματος έχασε η γυναικεία ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ η οποία γνώρισε σήμερα την ήττα με 25-29 από την Αναγέννηση Άρτας στο «Γ. Κασιμάτης» για την 8η αγωνιστική της Α1 Γυναικών.

Η «Ένωση» με το αποτέλεσμα αυτό υποχώρησε στην 5η θέση της βαθμολογίας χάνοντας έτσι έδαφος στην «μάχη» της 4άδας και της εισόδου στα πλέι οφ. Η ΑΕΚ πάλεψε το ματς κυρίως στο 1ο ημίχρονο και στο τελευταίο δεκάλεπτο, έχοντας πρώτη σκόρερ την Μπόργκες με 11 γκολ. Με την ‘Αρτα έκανε ντεμπούτο και η νέα ξένη της ομάδας η Ουκρανή Γιανίνα Τριετίνα που πήρε τη θέση της Μέτλεσκα που υπέστη ρήξη χιαστών.

Η εξέλιξη του αγώνα

Οι δύο ομάδες πήγαιναν γκολ- γκολ μέχρι το 15’ όπου η Άρτα προηγήθηκε με 10-7 με σερί 3-0 από τέρματα των Nούλα, Κοβτούν και Προκοπίδου. Η ΑΕΚ σταδιακά μείωσε και κατόρθωσε να ισοφαρίσει στο 26’ με την Μπόργκες. Η φιλοξενούμενη ομάδα όμως έδειξε να εκμεταλλεύεται την απειρία και τα λάθη της ΑΕΚ στην άμυνα με αποτέλεσμα το 13-14 (28’) να γίνεται σε 13-20 (36’) με τρία γκολ της Σουρχάν, της Μούρνου και της Προκοπίδου. Κάπου εκεί η διαφορά στο σκορ ξέφυγε με την ΑΕΚ να προσπαθεί να «κλειδώσει» την ψαλίδα γνωρίζοντας τελικά την ήττα με 25-29.

ΑΕΚ- ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΑΡΤΑΣ 25-29
Τα πεντάλεπτα: 3-2, 5-5, 7-10, 9-10, 11-12, 13-16 (ημχ), 13-20, 14-22, 16-24, 19-25, 21-27, 25-29
ΑΕΚ (Ανταλής): Μάγκου 2, Καραγιάννη 1, Μανδαμαδιώτη, Φράγκα 2, Ψαριώτη, Κουτροδήμου, Μπουλάτοβιτς 1, Κατσίκα 1, Μανδά, Παύλου 1, Λυτρίβη, Χ. Μπρεάνου, Ραντούλοβιτς, Παναγιωτίδου 5, Μπόργκες 11, Πατρώνη 1
ΑΡΤΑ (Σεϊρεκίδης): Κολλύρη, Ναντότσι, Σκάρα, Νούλα 4, Σπυριδοπούλου, Μούρνου 4, Σαΐντοβα, Τσερέπη, Σουρχάν 7, Προκοπίδου 4, Κοβτούν 7, Σβετκόφσκα 2, Τριετίνα 1.
Διαιτητές: Νάσκος- Χαρίτσος, Δίλεπτα: 2-3, Πέναλτι: 1/1-3/5

Πάνος Λούπος: Ψυχραιμία και για την... καρδιά μας το βράδυ της Κυριακής