ΑΕΚάρα για πρόκριση- Νίκησε την Αλίνγκσας (32-27) και πάει στη Σουηδία να «σφραγίσει» το εισιτήριο!

Η ψυχωμένη ΑΕΚ πήρε σημαντική νίκη με 32-27 κόντρα στην πανίσχυρη Αλίνγκσας και έθεσε τις βάσεις για την πρόκριση στους «16» του EHF European Cup

Το πρώτο και σημαντικό βήμα για την πρόκριση της στους «16» του EHF European Cup έκανε η ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ η οποία επικράτησε με 32-27 της πανίσχυρης Αλίνγκσας στο κατάμεστο κλειστό «Γ. Κασιμάτης».

Η «Ένωση» με ψυχή και πολύ καλή άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο κατάφερε να πάρει τη νίκη αλλά και την διαφορά των πέντε τερμάτων και πάει σε μια εβδομάδα στη Σουηδία για να «σφραγίσει» την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Η ομάδα του Αλέξη Αλβανού θα μπορούσε να είχε πάρει μάλιστα και μεγαλύτερη διαφορά στο σκορ ωστόσο κάποια εύκολα λάθη και χαμένες επιθέσεις δεν της επέτρεψαν να πάει ακόμα πιο άνετη στον επαναληπτικό της Σουηδίας την επόμενη Κυριακή. Μεγάλος πρωταγωνιστής της ΑΕΚ, ο Στίπε Μαντάλινιτς ο οποίος με μια φοβερή ενέργεια πέτυχε και το τελευταίο γκολ στην εκπνοή που έδωσε στην ομάδα τον …αέρα των πέντε τερμάτων. Άξιος συμπαραστάτης και ο Πάτρικ Λέμος ο οποίος αν και αγωνίστηκε με δεμένο κεφάλι στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα έδωσε πολλές «μάχες» και οδήγησε την ομάδα με την ψυχή του στη μεγάλη νίκη.

Η εξέλιξη του αγώνα

Η ΑΕΚ ξεκίνησε πολύ καλά το ματς. Με τον Μαντάλινιτς να αναλαμβάνει πρωταγωνιστικό ρόλο στην επίθεση και τον Λιάπη να τον συνεπικουρεί, η Ένωση προηγήθηκε 4-1 (6’), 6-3 (8’) και 9-6 στο 15’. Σταδιακά η Αλίνγκσας βρήκε ρυθμό, ψαλίδισε τη διαφορά (9-8 στο 15’), ενώ ισοφάρισε σε 10-10 στο 20’ με τον Πέντερσεν.
Η είσοδος του Λέμος στο παιχνίδι, άλλαξε την εικόνα επιθετικά για την ΑΕΚ που έδειχνε να έχει κολλήσει και εκμεταλλευομένη τον παίκτη παραπάνω, πήρε και πάλι κεφάλι στο σκορ με δύο γκολ του Βραζιλιάνου για το 12-10 (22’), ενώ με τον ίδιο παίκτη έγινε το 14-12 (26’).
Οι Σουηδοί είχαν και πάλι τις απαντήσεις με τους Πέντερσεν και Γιόνσον και ισοφάρισαν 14-14 και 15-15 (28’). Με τον Λέμος και δύο καταπληκτικά γκολ του Μαντάλινιτς η ΑΕΚ έτρεξε σερί 3-0 για το 18-15 στο 30’ με τον Πέντερσεν να σκοράρει, διαμορφώνοντας το σκορ (18-16) του ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την ΑΕΚ να επαναφέρει τη διαφορά του +3 (19-16, 20-17) με τους Τσιτόμπι και Ρογκούλσκι. Η Αλίνγκσας μείωσε σε 20-19 (34’), αλλά με τους Λιάπη, Τικ και Λέμος η διαφορά πήγε και πάλι στα 3 γκολ (22-19 στο 34’, 23-20 στο 37΄, 24-21 στο 40’). Με τον Γκράνλουντ η Αλίνγκσας έκανε στο 24-23 (42’) και μετά το γκολ ο Άρσιτς πήρε τη θέση του Μάτσκεβιτς κάτω από τα δοκάρια. Με Τσιτόμπι και Μαντάλινιτς η ΑΕΚ έφτασε στο 26-23 (45’), ενώ λίγο αργότερα (51’) με τους Αλμέιδα και Λέμος (έκλεψε και σκόραρε στον αιφνιδιασμό) έφτασε στο +4 (28-24) για πρώτη φορά στο ματς! Η Σουηδική ομάδα μείωσε σε 28-25 (53’), αλλά με τους Αλμέιδα, Αραμπατζή και Λιάπη να σκοράρουν το σκορ έγινε 31-25 (59’) με σερί 3-0 και επιμέρους σκορ 7-2 στα τελευταία 17 λεπτά! Η Αλίνγκσας μείωσε σε 31-27 (59:37) με δύο γκολ του Γκράνλουντ, αλλά ο τρομερός Μαντάλινιτς είπε την τελευταία λέξη του ματς με γκολ από γρήγορη εκτέλεση φάουλ στην εκπνοή για το τελικό 32-27!

ΑΕΚ- ΑΛΙΝΓΚΣΑΣ 32-27
Τα πεντάλεπτα: 3-1, 7-5, 9-6, 10-10, 13-12, 18-16 (ημχ), 22-19, 24-22, 26-24, 27-24, 30-25, 32-27
ΑΕΚ (Αλβανός): Μάτσκεβιτς, Αραμπατζής 2, Τικ 2, Ζίβκοβιτς, Μαντάλινιτς 11, Νικολαιδης, Αλμέιδα 2, Ηλιόπουλος, Παπαδιονυσίου, Λιάπης 5, Άρσιτς, Σόκολιτς, Τσιτομπί 2, Ρογκούλσκι 2, Λέμος 6, Κεδέρης.
AΛΙΝΓΚΣΑΣ (Φράντσεν): Φρίσκ, Σάντμπεργκ 1, Πέντερσεν 6, Χάγκλουντ, Γκράνλουντ 8, Γιόνσον 3, Τόρμπγιορνσον 1, Χάγκβαλ, Γιόνε 1, Φίλεν 3, Μόλερ 1, Θορ 1, Χέλγκρεν 1, Γκέντσελ 1
Διαιτητές: Βέιμανς- Βόλμπερτους (Ολλανδία), Παρατηρητής: Ράντσικ (Σλοβακία), Δίλεπτα: 3-2, Πέναλτι: 2/2-2/2

Θάνος Τσίμπος: Οι προπονήσεις και τα συμβόλαια των Ελληνων παικτών