ΝΒΑ: Ο... 30αρης Γιάννης κέρδισε την τιτανομαχία κόντρα στον Ντόντσιτς

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έδωσε show για ακόμη ένα ματς και ήταν ο μεγάλος νικητής στη τιτανομαχία κόντρα στον Λούκα Ντόντστιτς, οδηγώντας τους Μπακς στη νίκη με 124-115.

Ο Έλληνας σούπερ σταρ ολοκλήρωσε την αναμέτρησης έχοντας 30 πόντους, 11 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο, με 11/17 δίποντα και 8/10 βολές σε 30 λεπτά συμμετοχής, καταγράφοντας ακόμη ένα double double την φετινή σεζόν, φτάνοντας συνολικά τα 86 στην καριέρα του με 30+ πόντους.

Από την άλλη, ο Λούκα Ντόντσιτς, ολοκλήρωσε τον αγώνα, έχοντας 27 πόντους, 5 ριμπάουντ και 12 ασίστ, με 7/13 δίποντα, 4/9 βολές και 3/7 τρίποντα με τον Σλοβένο γκαρντ να κάνει και 6 λάθη σε 35 λεπτά συμμετοχής.

Οι Μπακς μπήκαν με το πόδι πατημένο στο… γκάζι και τον Γκρέισον Άλνε να «πυροβολεί» από την περιφέρεια, κλείνοντας το πρώτο δωδεκάλεπτο προηγούμενοι με 41-33, ενώ η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στην δεύτερη περίοδο, με τα «Ελάφια» να πηγαίνουν στα αποδυτήρια στο +11 (73-62).

Οι Μάβερικς προσπάθησαν να κάνουν το comeback στο τρίτο δωδεκάλεπτο, όμως ο Γιάννης Αντετοκούνμπο πήρε μπροστά και με 14 πόντους, διατήρησε το προβάδισμα για τους Μπακς (104-96), με την διαφορά να… ξεφεύγει στην τέταρτη περίοδο φτάνοντας ακόμη και στο +19 (117-98), δίνοντας την ευκαιρία στους δύο προπονητές να ρίξουν στο παρκέ την second unit, μέχρι το τελικό 124-115.

O Γιάννης Αντετοκούνμπο είχε ως συμπαραστάτη τον Γκρέισον Άλεν, που ολοκλήρωσε τον αγώνα έχοντας 25 πόντους, 2 ριμπάουντ και 5 ασίστ, με 7/8 τρίποντα, με τους Μπακς να φτάνουν πλέον τις 14 νίκες (14-5 το ρεκόρ τους) και να βρίσκονται στο… κυνήγι των πρωτοπόρων Σέλτικς (16-4 το ρεκόρ τους).

Τα δωδεκάλεπτα: 41-33, 73-62, 104-96, 124-11

Θάνος Τσίμπος: Οι προπονήσεις και τα συμβόλαια των Ελληνων παικτών