Της... πλάκας το Κατάρ, νίκη (0-2) στο ρελαντί για το Εκουαδόρ στην πρεμιέρα του Μουντιάλ 2022 (VIDEO)

Εύκολη νίκη για το Εκουαδόρ στο πρώτο ματς του Μουντιάλ 2022

Με το αριστερό ξεκίνησε το Κατάρ στο Μουντιάλ 2022 που διοργανώνει, καθώς ηττήθηκε πολύ εύκολα από το Εκουαδόρ με 0-2.

Οι Λατίνοι έδειξαν τις διαθέσεις τους από το ξεκίνημα, καθώς μόλις στο 3ο λεπτό ακυρώθηκε γκολ του Ένερ Βαλένσια με τη χρήση VAR για οφσάιντ άλλου συμπαίκτη του. Οι γηπεδούχοι γλίτωσαν λοιπόν χάρη στην τεχνολογία, αλλά στο 15ο λεπτό η ανατροπή του επιθετικού της Φενέρμπαχτσε από τον τερματοφύλακα Αλ Σεμπ ήταν τόσο ξεκάθαρη, ώστε δεν χρειάστηκε καν να την ξαναδεί στο βίντεο ο Ντανιέλε Ορσάτο.

Πέναλτι, η μπάλα στα 11 βήματα και ο Βαλένσια με εντυπωσιακή άνεση και σιγουριά έστειλε τον γκολκίπερ δεξιά, την μπάλα αριστερά και άνοιξε το σκορ σημειώνοντας το πρώτο γκολ του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2022. Ο φορ του Εκουαδόρ ήταν αδύνατον να αναχαιτιστεί από την άμυνα των Καταριανών και στο 31ο λεπτό διπλασίασε με καρφωτή κεφαλιά, δίνοντας πια ξεκάθαρο προβάδισμα στην ομάδα του.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός έπεσε, οι φάσεις ήταν λίγες και το 0-2 παρέμεινε μέχρι τέλους.

Σταμάτης Βούλγαρης: Ο ευτυχισμένος Ματίας και η κιτρινόμαυρη υπεροχή