ΑΕΚάρα για μεγάλα πράγματα! Νίκησε με 3-1 σετ τον Παναθηναϊκό στη Νέα Φιλαδέλφεια

Η γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ πήρε σπουδαία νίκη με 3-1 σετ επί του Παναθηναϊκού στο ντεμπούτο του Γιουνούς Οτσάλ στον πάγκο της

Μια πολύ σπουδαία νίκη πανηγύρισε η γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ η οποία επικράτησε με 3-1 σετ του Παναθηναϊκό στο κατάμεστο σχολικό κλειστό της Νέας Φιλαδέλφειας για την 5η αγωνιστική της Volleyleague.

Η «Ένωση» με τον Γιουνούς Οτσάλ να δίνει ρεσιτάλ στο ντεμπούτο του στον πάγκο της ομάδας, πήρε ένα πολύτιμο τρίποντο και έβαλε πλώρη για τις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας. Με την λήξη του αγώνα ομάδα και κόσμος πανηγύρισαν μαζί τη νίκη που επιβεβαιώνει με τον πλέον πανηγυρικό τρόπο την δυναμική της φετινής ΑΕΚ.

Η εξέλιξη του αγώνα

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε η ΑΕΚ το πρώτο σετ κάνοντας γρήγορα το 2-0, δείχνοντας τις διαθέσεις της για τη συνέχεια. Ο Παναθηναϊκός πίεσε την «Ένωση» εκμεταλλευόμενος τα λάθη των «κιτρινόμαυρων». Καμία ομάδα δεν κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ με την μεγαλύτερη διαφορά να είναι οι 3 πόντοι (4-1, 20-17) υπέρ της ΑΕΚ. Ο «δικέφαλος» στο τέλος κατάφερε να πάρει το σετ με 25-23 με δυο πόντους της τρομερής Σίλβα.

Νωθρά ξεκίνησε το δεύτερο σετ η ΑΕΚ, δείχνοντας πως το μυαλό της έμεινε στο προηγούμενο σετ. Αυτό το εκμεταλλεύτηκε ο Παναθηναϊκός, αποκτώντας νωρίς διαφορά στο σκορ (7-14, 11-21) και στο τέλος πήρε και το σετ με 12-25.

Με καθαρό μυαλό ξεκίνησε η ΑΕΚ το τρίτο σετ, προσπαθώντας να επιβάλλει το ρυθμό της στο παιχνίδι. Με πολύ καλές επιλογές στην επίθεση από Καλντερόν και Σίλβα, αλλά και καλό μπλοκ της Κωνσταντινίδου με την Κουλίκοβα, η ΑΕΚ κατάφερε να έχει το προβάδισμα (12-10,17-16) και στο τέλος να πάρει το σετ με 25-20 με την Σίλβα να παίρνει δυο άσους.

Με φορά για να τελειώσει το παιχνίδι μπήκε η ΑΕΚ στο τέταρτο σετ, παίρνοντας τα ηνία στο σκορ από νωρίς (3-1). Με πολύ καλό μπλοκ, η «Ένωση» κατάφερε να πάρει διαφορά ασφαλείας(12-6, 18-10) και στο τέλος να πάρει το σετ και τη νίκη με 25-12, μέσα σε αποθέωση από τον κόσμο της.

Οι πόντοι της Α.Ε.Κ. προήλθαν από 6 άσσους, 46 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 7 άσσους, 39 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (25-23, 12-25, 25-20, 25-12) σε σε 93′

Α.Ε.Κ. (Ουνούς Οτσάλ): Νίζετιχ 9 (9/21 επ., 56% υπ. – 6% άριστες), Καλαντάτζε 5 (5/11 επ.), Κωνσταντινίδου 6 (3/5 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Καλντερόν 11 (9/19 επ., 2 μπλοκ, 25% υπ. – 0% άριστες), Σίλβα 20 (16/28 επ., 4 άσσοι), Κουλίκοβα 5 (3/5 επ., 2 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ, 77% υπ. – 36% άριστες), Βλαχάκη 1 (1/3 επ.).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Μπράνκο Γκάιτς): Χατζηευστρατιάδου 7 (5/9 επ., 2 μπλοκ), Ανάε 16 (12/27 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 65% υπ. – 20% άριστες), Γκρότους 10 (9/18 επ., 1 άσσος, 58% υπ. – 21% άριστες), Παπαφωτίου 2 (1/1 επ., 1 άσσος), Ανθούλη 9 (7/23 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μέντιτς 9 (3/10 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ) / Ρόγκα (λ, 50% υπ. – 27% άριστες), Νικολογιάννη 2 (2/5 επ.), Μεταξά 1 (1 μπλοκ), Μερκούρη.

Σταμάτης Βούλγαρης: Ο ευτυχισμένος Ματίας και η κιτρινόμαυρη υπεροχή