Αγιαξ - Αϊντχόφεν: Μεγάλο «διπλό» (1-2) και πρωτιά

Η Αϊντχόφεν πήρε το «διπλό» στην έδρα του Αγιαξ

Μεγάλο διπλό στην έδρα του Άγιαξ πανηγύρισε η Αϊντχόφεν και σκαρφάλωσε στην κορυφή της Eredivisie.

Η ομάδα του Ρουντ Φαν Νίστελροϊ. επιβλήθηκε 2-1 του Αίαντα στο Γιοχαν Κρόιφ Αρένα και τον προσπέρασε στην πρώτη θέση, μετά από ένα συναρπαστικό ματς.

Στην πρώτη καλή φάση του ματς, στο 23’, οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 23’ με σουτ του Ντε Γιόνγκ από ασίστ του Γκακπό.

Ο Άγιαξ έχασε μεγάλη ευκαιρία για την ισοφάριση στο 44’, με την Αϊντχόφεν να τον «τιμωρεί» στην έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, κάνοντας το 2-0 με σουτ του Γκουτιέρεζ.

Ο ρυθμός στο ματς έπεσε με τον «Αίαντα» να μειώνει στο 83’ με τον Λούκα και να πιέζει ως το τελευταίο λεπτό για την ισοφάριση χωρίς αποτέλεσμα.