«Πλήρωσε» την απειρία της η ΑΕΚ - Έχασε 31-18 από τη Πυλαία στη Θεσσαλονίκη

Εικόνες από το ΑΕΣΧ Πυλαίας- ΑΕΚ

Βαριά ήττα για την γυναικεία ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ με 31-18 από τη Πυλαία

Η γυναικεία ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ ηττήθηκε 31-18 από τη Πυλαία στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Α1 Εθνικής Κατηγορίας Χάντμπολ Γυναικών.

Η «Ένωση» είχε εξ’ αρχής δύσκολο έργο απέναντι σε μια από τις πιο δυνατές ομάδες του φετινού πρωταθλήματος, ωστόσο η απειρία και τα εύκολα λάθη της επέτρεψαν στην ομάδα της Θεσσαλονίκης να φτάσει πιο άνετα από ότι περίμενε και η ίδια στην τελική επικράτηση.

Τα κορίτσια του Γιάννη Ανταλή προσπάθησαν να σταθούν ανταγωνιστικά στο πρώτο ημίχρονο και το κατάφεραν εν μέρει χωρίς να αφήσουν την Πυλαία να ξεφύγει στο σκορ. Η «Ένωση» βρέθηκε πίσω με 9-5 και 12-8 αντίστοιχα με τους γηπεδούχους να πηγαίνουν ωστόσο στα αποδυτήρια προπορευόμενοι με 16-11. Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα άλλαξε. Η Πυλαία βρήκε πολλά εύκολα γκολ, η ΑΕΚ δεν μπόρεσε από ένα σημείο και μετά να βρει λύσεις σε άμυνα και επίθεση γνωρίζοντας την ήττα με 31-18.

Α.Ε.Σ.Χ. Πυλαίας – ΑΕΚ 31-18.
Τα πεντάλεπτα: 2-3, 3-3, 6-5, 9-5, 12-8, 16-11 (ημ.), 19-11, 20-12, 21-15, 26-15, 27-17, 31-18.
Α.Ε.Σ.Χ. Πυλαίας (Διονύσης Καραγκιοζόπουλος): Ριαντίνι, Κερλίδη 5, Τροχίδου 2, Μόσχου, Κουκμίση Α., Καραχαρίση 3, Θεοδοσπούλου, Κουκμίση Μ., Τάκη, Κωστοπούλου 6, Τόρες, Αζεβέντο 5, Σελεμίδου 1, Αργυροπούλου, Γκόμες 4, Ζηνωνίδου 5.
ΑΕΚ (Γιάννης Ανταλής): Μάγκου 6, Καραγιάννη, Μανδαμαδιώτη, Φράγκα 2, Ψαριώτη, Κουτροδήμου, Μπουλάτοβιτς, Κατσίκα, Μανδά, Παύλου, Λυτρίβη 1, Μπρεάνου, Ραντούλοβιτς, Παναγιωτίδου 4, Μπόργκες 5, Πατρώνη.
Διαιτητές: Σαπανίδης-Ηλιάδης. Δίλεπτα: 6-3. Πέναλτι: 3/6-0/1.

Πάνος Λούπος: Ψυχραιμία και για την... καρδιά μας το βράδυ της Κυριακής