Ασταμάτητες Ρεάλ Μαδρίτης και Σοσιεδάδ

Μία ακόμη άνετη νίκη πέτυχε η Ρεάλ Μαδρίτης στην έδρα της ουραγού Έλτσε, με 3-0.

Μία ακόμη άνετη νίκη πέτυχε η Ρεάλ Μαδρίτης στην έδρα της ουραγού Έλτσε, με 3-0, «ανοίγοντας» προσωρινά την «ψαλίδα» από τις Μπαρτσελόνα και Σοσιεδάδ στο +6, αλλά οι Καταλανοί έχουν ένα ματς λιγότερο και την ευκαιρία να βρεθούν ξανά στο -3 από την «βασίλισσα».

Λϊγα 24ωρα μετά την ανάδειξή του σε κορυφαίο παίκτη του κόσμου για τη σεζόν 2021/2022, ο Καρίμ Μπενζεμά «σφράγισε» επί της ουσίας το «τρίποντο» για την ομάδα του Κάρλο Αντσελότι, η οποία είχε προηγηθεί στο ξεκίνημα του αγώνα με τον Βαλβέρδε. Το «κερασάκι στην τούρτα» έβαλε ο Ασένσιο στο 89΄, εννέα λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο.

Οι «μερένγκες» πέτυχαν άλλα δύο γκολ με τον Καρίμ Μπενζεμά, στο 6΄ και 61΄, αλλά μετά την εξέταση των φάσεων από το VAR διαπιστώθηκε ότι και στις δύο περιπτώσεις υπήρξε οφσάιντ πριν σκοράρει ο Γάλλος στράικερ.

Στη μάχη του τίτλου της La Liga μπήκε για τα καλά και η Σοσιεδάδ, μετά την πέμπτη σερί νίκη της στο πρωτάθλημα, απόψε επί της Μαγιόρκα με 1-0.

Το γκολ του Μερίνο μόλις στο 4ο λεπτό έδωσε προβάδισμα στους Βάσκους, που αν και πιέστηκαν στο δεύτερο μέρος άντεξαν και τελικά πήραν τη νίκη. Οι νησιώτες έφτασαν στην ισοφάριση στο 58΄ με τον Εντιαγέ, αλλά μετά την εξέταση της φάσης από το VAR διαπιστώθηκε ότι υπήρξε επιθετικό φάουλ κι έτσι το τέρμα δε μέτρησε.

Τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και η βαθμολογία:

Σεβίλη-Βαλένθια                    1-1
(86΄ Λαμέλα – 6΄ Καβάνι)

Χετάφε-Αθλέτικ Μπιλμπάο            2-2
(27΄ Αλένια, 76΄ Χαντάντι – 2΄ Γουίλιαμς, 62΄ Γκαρσία)

Ατλέτικο Μαδρίτης-Ράγιο Βαγεκάνο   1-1
(20΄ Μοράτα – 90΄+ πέν. Φαλκάο)

Κάντιθ-Μπέτις                      0-0

Βαγιαδολίδ-Θέλτα                   4-1
(32΄ Μέσα, 67΄ Φερνάντεθ, 74΄,79΄ Λεόν  – 43΄ Ροντρίγκεθ)

Σοσιεδάδ-Μαγιόρκα                  1-0
(4΄ Μερίνο)

Ελτσε-Ρεάλ Μαδρίτης                0-3
(11΄ Βαλβέρδε, 75΄ Μπενζεμά, 89΄ Ασένσιο)

Αλμερία-Τζιρόνα                   20/10
Οσασούνα-Εσπανιόλ                 20/10
Μπαρτσελόνα-Βιγιαρεάλ             20/10

Τάσος Καπετανάκος: «Ουτοπικό να δίνει η Αστυνομία που γνωρίζουμε εγγυήσεις για τελικό στη Νέα Φιλαδέλφεια» (VIDEO)