Μεγάλη νίκη της ΑΕΚ μπροστά στον κόσμο της- Επικράτησε με 27-26 του Πανοράματος

Η γυναικεία ομάδα χάντμπολ επικράτησε με 27-26 του Πανοράματος και πανηγύρισε την δεύτερη σερί νίκη της στο πρωτάθλημα

Την δεύτερη σερί νίκη της στο πρωτάθλημα και την πρώτη εντός έδρας μπροστά στον κόσμο της, πανηγύρισε η γυναικεία ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ.

Η «Ένωση» επικράτησε με 27-26 του Πανοράματος, σε ένα πολύ δυνατό παιχνίδι που κρίθηκε στο τέλος. Οι αθλήτριες του Γιάννη Ανταλή έδειξαν μεγάλα ψυχικά αποθέματα και κατάφεραν στα τελευταία λεπτά να κάνουν την ολική ανατροπή και να κατακτήσουν ένα σημαντικό δίποντο στο φετινό πρωτάθλημα. Παρά την άδικη αποβολή της Μπουλάτοβιτς στο 15:30’, η ΑΕΚ έδειξε τεράστιο πάθος και πήρε μια σημαντική νίκη ενόψει συνέχειας.

Η εξέλιξη του αγώνα

Το Πανόραμα μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι (5-4), με την «Ένωση» δια χειρός Μπόργκες, να παίρνει το προβάδισμα και τη διαφορά 4 τερμάτων (13-9). Ωστόσο, η αποβολή της Μπουλάτοβιτς στα μισά του πρώτου μέρους, άλλαξε τις ισορροπίες, με αποτέλεσμα το Πανόραμα να μειώσει στο γκολ (15-14).

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι δύο ομάδες έπαιξαν αρκετά σκληρές άμυνες και το παιχνίδι ήταν πιο κλειστό. Το Πανόραμα δέκα λεπτά πριν το τέλος προηγήθηκε (20-21), αλλά η ΑΕΚ με τεράστια καρδιά και πάθος, πέρασε μπροστά και εν τέλει πήρε τη νίκη με 27-26.

ΑΕΚ – Πανόραμα 27-26.
Τα πεντάλεπτα: 2-2, 4-4, 8-5, 10-8, 13-9, 15-14 (ημ.), 15-15, 18-18, 20-19, 20-21, 24-24, 27-26.
ΑΕΚ (Γιάννης Ανταλής): Μάγκου 3, Καραγιάννη, Φράγκα 2, Ψαριώτη 1, Κουτροδήμου, Μπουλάτοβιτς 1, Κατσίκα 1, Μανδά 1, Παύλου, Λυτρίβη, Μπρεάνου Χ., Μπρεάνου Μ., Ραντούλοβιτς, Παναγιωτίδου 5, Μπόργκες 8, Πατρώνη 5.
Πανόραμα (Σωκράτης Βακάλης): Λιούκα 2, Παπαδοπούλου Γ., Κάρσιου 2, Φλώρου, Αμανατίδου, Κουκλοτίδου 3, Βράμπα Ε., Νικολάου, Καραβέλη, Βράμπα Δ., Λύτρα, Γκονσάλβες 2, Κουλούρη 9, Αμπίλντα 6, Παπαδοπούλου Α. 2.
Διαιτητές: Μερτινιάν-Σκλαβενίτης. Δίλεπτα: 3-7. Αποβολές: 1-0. Πέναλτι: 5/6-5/5.

Πάνος Λούπος: Ψυχραιμία και για την... καρδιά μας το βράδυ της Κυριακής