Απολαυστική η ΑΕΚ στην πρεμιέρα της, διέλυσε (79-63) την Καρδίτσα και ενθουσίασε με την εμφάνιση της

Τρομερό παιχνίδι από την ΑΕΚ του Καντζούρη, έπαιξε μπάσκετ υψηλού επιπέδου και καθάρισε εύκολα τη νεοφώτιστη Καρδίτσα

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε η ΑΕΚ τις υποχρεώσεις της στην Basket League, καθώς η ομάδα του Ηλία Καντζούρη έπαιξε πολύ όμορφο μπάσκετ και κέρδισε εύκολα την Καρδίτσα με 79-63.

Η ΑΕΚ διέλυσε την Καρδίτσα (79-63), δείχνοντας σε μεγάλα διαστήματα του αγώνα την ομάδα που έχει στο μυαλό του ο Ηλίας Καντζούρης, τηρουμένων των αναλογιών και της δυναμικότητας του αντιπάλου. Η Ένωση με άμυνα που τσάκιζε κόκκαλα, προκάλεσε ασφυξία στους παίκτες της Καρδίτσας, ενώ στην επίθεση με στοχευμένο παιχνίδι και σωστές επιλογές δεν είχε κανένα πρόβλημα. Κορυφαίοι για την ΑΕΚ ήταν οι Τιμ Φρέιζιερ με 14 πόντους και 5 ασίστ, Μίτσελ με 13 πόντους και ο Στρέλνιεκς με 11, ενώ και ο Περσίδης έδωσε λύσεις με το περιφερειακό του σουτ. Πλέον το ενδιαφέρον στρέφεται στο πολύ κρίσιμο ματς της Τετάρτης απέναντι στην Ρέτζιο Εμίλια.

Ο Ηλίας Καντζούρης ξεκίνησε τον αγώνα με του Φρέιζιερ, Κόνιαρη, Γουίλιαμς, ΜακΓκρίφ και Μίτσελ, ενώ ο Βαγγέλης Αγγέλου με τους Μποεχάιμ, Πρίτζετ, Μπείτμον, Χάντερ και Κόττα. Οι 2 ομάδες ήταν αρκετά άστοχες στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, με τον Μίτσελ με δίποντο και τον Φρέιζιερ να σκοράρουν (5-5). Η είσοδος του Στρέλνιεκς έδωσε λύσεις στην ΑΕΚ, με τον Λετονό να βάζει άμεσα 5 πόντους (10-9). Τρίποντο του Γουίλιαμς και η ΑΕΚ πέρασε για πρώτη φορά με +6 (15-9). Από την ώρα που μπήκε ο Στρέλνιεκς η Ένωση έτρεξε ένα εντυπωσιακό σερί 16-2 με αποτέλεσμα να προηγηθεί με +12 (23-11).

Το 2ο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τρίποντο του Περσίδη αλλά ένα γρήγορο 5-0 της Καρδίτσας επανάφερε την διαφορά στους 12 (28-16). Ακόμα ένα τρίποντο από τον Περσίδη και 3 βολές του Φρέιζιερ η ΑΕΚ έφτασε στην μεγαλύτερη διαφορά του αγώνα με νταμπλ σκορ (39-18). Πολύ καλές επιλογές από τους παίκτες της ΑΕΚ στην επίθεση, ενώ και στην άμυνα είχαν «πνίξει» τους αντιπάλους τους (43-22). Η ΑΕΚ συνέχισε εντυπωσιακά, με πολύ καλή άμυνα και εξαιρετική στην επίθεση, πήγε στα αποδυτήρια με +22 (49-27).

Καταιγιστική και στο 3ο δεκάλεπτο η Ένωση, συνέχισε με το πόδι στο γκάζι με Μάντσεν και ΜακΓκρίφ να συντηρεί την διαφορά πάνω από τους 20 (56-34). Η Καρδίτσα έκανε την προσπάθεια της να επανέλθει στον αγώνα, εκμεταλλευόμενη την χαλάρωση της Ένωσης και μείωσαν κάτω από τους 20 (61-46). Με τρίποντο του Περσίδη τελείωσε η 3η περίοδος, με την Καρδίτσα να έχει πλησιάσει στο σκορ (64-50).

Η ΑΕΚ είχε κολλήσει στο σκορ στην 4η περίοδο και η Καρδίτσα πλησίασε ακόμα περισσότερο (64-53). Με καλάθι του Μίτσελ και γκολ-φάουλ του Φρέιζιερ η ΑΕΚ ξεκόλλησε από τους 64 πόντους και μπόρεσε να απομακρυνθεί στο σκορ (70-53). Η Ένωση απλά έκανε συντήρηση μέχρι το τέλος του αγώνα που τελικά κέρδισε πολύ εύκολα με 79-63

ΑΕΚ-Αρης: 79-63

Δεκάλεπτα: 23-11, 49-27, 64-50, 79-63

ΑΕΚ (Καντζούρης): Κόνιαρης , Φρέιζιερ 14, Πετρόπουλος , Ξανθόπουλος 4, ΜακΓκρίφ 7, Φιλιππάκος 1, Περσίδης 9, Μάντσεν 8, Παπαδάκης 3, Γουίλιαμς 9, Μίτσελ 13,  Στρέλνιεκς 11.

Καρδίτσα (Αγγέλου): Μποεχάιν 16, Πρίτζετ 10, Μπάτεμον 16, Αθηναίου, Καλαιτζάκης, Χάντερ 10, Χάντερ 3, Αγραβάνης 9, Ντελόριερ, Τσούκας, Κόττας 6, Γκάμπρουτσεκ 3, Πεφάνης.

Mega Deal* Γνωριμίας στην Betsson, διαλέγεις το δώρο* που σου ταιριάζει! *Όροι & Προϋπ. 21+ | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ
ENWSI TV: Tο ΑΕΚ talk για το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό με Καζαντζόγλου και Τσίλη (VIDEO)