Σήκωσε την πρώτη κούπα η ΑΕΚ - Νίκησε τις Αμαζόνες (3-1 σετ) και κατέκτησε το τουρνουά «Μίμης Παπαδόπουλος»

Με δύο νίκες η ΑΕΚ κατέκτησε το τουρνουά «Μίμης Παπαδόπουλος»

Την πρώτη της κούπα για φέτος κατέκτησε η γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ η οποία επικράτησε με 3-1 σετ των Αμαζόνων στον τελικό τουρνουά «Μίμης Παπαδόπουλος» που πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο των εκδηλώσεων μνήμης για την συμπλήρωση 100 χρόνων από την Μικρασιατική καταστροφή.

Η «Ένωση» με δύο νίκες στην διοργάνωση κατέκτησε δίκαια την πρώτη θέση και έδειξε τις διαθέσεις της για τη φετινή σεζόν. Η ομάδα του Κώστα Αρσενιάδη παρότι μόλις ξεκίνησε ουσιαστικά τα φιλικά παιχνίδια άφησε πολύ καλές εντυπώσεις και συνεχίζει την δουλειά εν όψει της έναρξης των επίσημων υποχρεώσεων.

Η εξέλιξη του αγώνα

Δύο όψεις είχε το πρώτο σετ για την ΑΕΚ καθώς οι Αμαζόνες βρέθηκαν να προηγούνται στο σκορ με την «Ένωση» να ακολουθεί. Οι γηπεδούχες προηγήθηκαν με 4-1 και 10-9 με την «Ένωση» να ξεκινάει σε εκείνο το σημείο μια αντεπίθεση διαρκείας. Οι «κιτρινόμαυρες» βελτίωσαν αισθητά την άμυνα τους και ισοφάρισαν σε 16-16. Εκεί ανέλαβε δράση η Γκισέλ Σίλβα από το σερβίς «τρέχοντας» ένα εντυπωσιακό σερί 7 πόντων. Η ΑΕΚ ξέφυγε πολύ γρήγορα στο σκορ κάνοντας το 16-22 και πήρε εν τέλει τη νίκη με 18-25 και το 0-1.

Το δεύτερο σετ εξελίχτηκε εξαιρετικά εύκολα για την ομάδα του Κώστα Αρσενιάδη που δεν άφησε κανένα περιθώριο. Μπήκε δυνατά προηγήθηκε με 20-9 και πήρε τη νίκη με 25-12 κάνοντας το 2-0 στα σετ. Στο τρίτο σετ η ΑΕΚ χαλάρωσε σημαντικά παρόλα αυτά προηγήθηκε με 24-22 και είχε την ευκαιρία να τελειώσει το σετ. Οι Αμαζόνες ισοφάρισαν και στην παράταση πήραν τη νίκη με 27-25 για το 2-1. Η «Ένωση» αντέδρασε και έστω και δύσκολα πήρε τη νίκη με 25-23 και 3-1 αντίστοιχα.

Τα σετ: 18-25, 12-25, 27-25, 25-23

Αμαζόνες: Γκιαούρη, Κόνιαρη, Νομικού, Μαραζοπούλου, Καλλή, Νικολαϊδη, Τζαφέρη, Βυθούλκα, Χριστοδούλου, Γκέκοβιτς, Μιχελάκου, Μαραθόκαμπίτου, Γκρέκα, Φακοπούλου

ΑΕΚ: Κωνσταντινίδου, Βλαχάκη, Αναγνώστου, Αρτακιανού, Ξηντάρα, Νώτη, Καλαντάτζε, Διάλλα, Κουλίκοβα, Νίζετιτς, Καλντερόν, Σίλβα, Σακαρέλου, Μελέτη

AEK Basket Queen by Betsson: Η επικαιρότητα της ΑΕΚ με καλεσμένο τον Μ. Γκέκο