Ηττα για την «λαβωμένη» ΑΕΚ (67-69) από την Κλουζ - Κορυφαίος και πάλι ο Περσίδης, αποχώρησε τραυματίας ο Γουίλιαμς

Έχασε η ΑΕΚ στην πρώτη μέρα του τουρνουά που γίνεται στο Περιστέρι

Δυνατό τεστ για την ΑΕΚ που έχασε στο τέλος από την Κλουζ (67-69), έχοντας τους Μάντσεν, Μίτσελ και ΜακΓκρίφ με πολιτικά στο πάγκο.

Ο Ένωση είχε 2 όψεις στον αγώνα, αφού στο πρώτο ημίχρονο ήταν παθητική στην άμυνα και αντιμετώπισε πολλά προβλήματα μέσα στην ρακέτα, αφού δεν είχε κορμιά. Στο δεύτερο μέρος πίεσε περισσότερο, είχε καλύτερες επιλογές στην επίθεση και κατάφερε να μειώσει αρχικά και στην συνέχεια να περάσει μπροστά στο σκορ.

Τελικά στο τέλος οι Ρουμάνοι πήραν το προβάδισμα με 2 τυχερά τρίποντα και τελικά πήραν την νίκη. Κορυφαίος για την Ένωση για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι ο Περσίδης, ενώ βοήθησαν αρκετά και οι Φρέιζιερ και Γουίλιαμς. Το κακό είναι ότι ο Γουίλιαμς αποχώρησε τραυματίας και μένει να δούμε πόσο σημαντικός είναι ο τραυματισμός του. Συνολικά, πολύ καλή προσπάθεια από την ΑΕΚ που παρά τις πολύ σημαντικές απουσίες πάλεψε μέχρι τέλους τον αγώνα.

Ο Ηλίας Καντζούρης ξεκίνησε με τους Φρέιζιερ, Κόνιαρη, Γουίλιαμς, Περσίδη και Φιλιππάκο, μιας και δεν υπάρχουν άλλοι διαθέσιμοι ψηλοί πλην του Μαυροειδή. Καλό ξεκίνημα για την Κλουζ που χτυπούσε μέσα στο καλάθι, για να μειώσει ο Γουίλιαμς με τρίποντο (5-8). Με τον Περσίδη να συνεχίζει από εκεί που σταμάτησε με τον ΠΑΟΚ έξω από τα 6.75 η ΑΕΚ πέρασε για πρώτη φορά μπροστά με 13-10, αλλά δέχτηκε αμέσως ένα σερί 6-0 (13-16). Λίγο πριν το τέλος της πρώτης περιόδου πέρασε για μετά από πολύ καιρό, ο Βασίλης Ξανθόπουλος κάνοντας έτσι την ανεπίσημη επιστροφή του στα γήπεδα (15-22). Η ΑΕΚ όπως ήταν λογικό είχε μεγάλο πρόβλημα στο ριμπάουντ, αναγκάστηκε να παίξει και με τον Πετρόπουλο στο ‘4’ όμως υπήρχε μεγάλη διαφορά στα κορμιά με αποτέλεσμα να κλείσει την περίοδο πίσω με 16-22.

Κακό ξεκίνημα και στο δεύτερο δεκάλεπτο για την Ένωση, είχε μεγάλες δυσκολίες με το μέγεθος των Ρουμάνων, ενώ και στην επίθεση ήταν άστοχη (21-32) με τον Περσίδη να δίνει μόνο λύσεις. Οι παίκτες της ΑΕΚ έδιναν πραγματική μάχη στην άμυνα για να βγάλουν εκτός ρακέτας τους ψηλούς των Ρουμάνων και αυτό τους έφερνε και κούραση στην επίθεση. Τελικά το ημίχρονο βρήκε την Ένωση πίσω με 14 πόντους (27-41).

Η ΑΕΚ μπήκε με πολύ διάθεση στο 2ο ημίχρονο με σκοπό να πιέσει περισσότερο στην περιφέρεια, ενώ στην επίθεση με τον Περσίδη να πυροβολεί από την περιφέρεια, μείωσε γρήγορα σε 36-41 χωρίς να δεχτεί καλάθι για 6 λεπτά. Με ντράιβ του Ξανθόπουλου το δεκάλεπτο έκλεισε με την ΑΕΚ στο -9 (46-55).

Με τον Ξανθόπουλο στο κουμάντο της ΑΕΚ, η Ένωση βρήκε καλό ρυθμό μέσα από την άμυνα της και με τις δημιουργίας του πολύπειρου γκαρντ βρήκε 2 φορές ελεύθερο τον Παπαδάκη που ευστόχησε σε 2 τρίποντα με την ΑΕΚ να μειώνει μετά από πολύ ώρα στο πόντο (56-57). Η επιστροφή της Ένωσης πραγματοποιήθηκε με κλέψιμο του Περσίδη και εύκολο καλάθι του Φρέιζιερ που έδωσαν για πρώτη φορά προβάδισμα (60-57) με την ΑΕΚ να έχει «κλειδώσει» το καλάθι της. Οι Ρουμάνοι απάντησαν άμεσα με ένα 9-0 σερί και πήραν πάλι κεφάλι στο σκορ (60-66) με 2 τυχερά τρίποντα. Με εύστοχο τρίποντο του Στρέλνιεκς και 1 βολή του Παπαδάκη, η ΑΕΚ έφερε το ματς στο καλάθι, 30 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Ο Φρέιζιερ κέρδισε φάουλ στο τρίποντο αλλά ευστόχησε στις 2 και στην ρουλέτα των βολών οι Ρουμάνοι αποδείχτηκαν πιο ψύχραιμοι και κέρδισαν.

ΑΕΚ-Kλουζ: 67-69

Δεκάλεπτα: 16-22, 27-41, 46-55, 67-69

ΑΕΚ (Καντζούρης): Φρέιζιερ 10, Πετρόπουλος 2, Κόνιαρης 2, Ξανθόπουλος 2, Φιλιππάκος 8, Περσίδης 13, Μαυροειδής 8, Παπαδάκης 8, Γουίλιαμς 9, Στρέλνιεκς 5.

Κλουζ: Λαπουστέ, Σάντερς 17, Κουτι 7, Ροσναφσκ , Ταίλορ 4, Στιπάνοβιτς 11, Μπίρτσεβιτς 5, Κέιτ 7, Μέιντλ, Κόστε, Ρίτσαρντ 18.

Η Ανάλυση του Άρης-ΑΕΚ 1-2 από τον Άκη Ζήκο | AEK After 22/04/24 (VIDEO)