«Φιλική» ήττα (81-79) της ΑΕΚ από τον ΠΑΟΚ στην Πυλαία

Η ΑΕΚ έχασε από τον ΠΑΟΚ στο δεύτερο φιλικό της

Η ΑΕΚ έχασε (81-79) από τον ΠΑΟΚ στην Θεσσαλονίκη, στον δεύτερο φιλικό της αγώνα στην προετοιμασία. Ο Ηλίας Καντζούρης είχε και πάλι τις απουσίες του Μάντσεν και του Φλιώνη, ενώ και ο ΜακΓκρίφ που επέστρεψε στην Ελλάδα, είχε χάσει προπονήσεις και δεν έπαιξε. Από την Ένωση ξεχώρισαν ο Περσίδης που έκανε εκπληκτική εμφάνιση και ο Φρέιζιερ, ενώ από τους νικητές ο Χαντ.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε με πεντάδα τους Φρέιζιερ, Κόνιαρη, Γουίλιαμς, Περσίδη και Μίτσελ, με τον Ηλία Καντζούρη αναγκαστικά να δοκιμάζει σχήματα λόγω απουσιών. Η Ένωση σχεδόν σε όλο το πρώτο ημίχρονο, ουσιαστικά κυνηγούσε στο σκορ και βρέθηκε να χάνει μέχρι και 10 πόντους στο 2ο δεκάλεπτο. Εκεί με ένα τρομερό ξέσμασμα του Περσίδη που πέτυχε 3 τρίποντα κατάφερε να πλησιάσει στο σκορ και να κλείσει το ημίχρονο, εβρισκόμενη πίσω με 6 πόντους (46-40).

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ βρήκε καλύτερο ρυθμό με τους Φρέιζιερ και Στρέλνιεκς πλησίασε τον ΠΑΟΚ, ενώ με καλάθι του Κόνιαρη στο τέλος του δεκαλέπτου πήρε το προβάδισμα στο σκορ (61-63). Στην τελευταία περίοδο, οι 2 ομάδες εναλλάσσονταν στο προβάδισμα, με την Ένωση να βρίσκει λύσεις από όλους τους παίκτες.

Με τρίποντο του Πετρόπουλου η ΑΕΚ προηγήθηκε με 67-70 για να απαντήσει αμέσως ο ΠΑΟΚ με Τσιακμά. Ακολούθησαν πολλές χαμένες επιθέσεις και τον ΠΑΟΚ να περνάει μπροστά με τρίποντο του Σλαφτσάκη για να απαντήσει αμέσως και πάλι ο Περσίδης από τα 6.75 (75-75). Με το σκορ στο 78-76, ο Τιμ Φρέιζιερ πήρε και πάλι την ευθύνη όπως με το Λαύριο και εκτέλεσε για 3 πόντους με τον Χαντ όμως να απαντάει άμεσα με καλάθι και φάουλ (81-79).

Τελικά η Ένωση δεν μπόρεσε να ευστοχήσει στην τελευταία της επίθεση και γνώρισε την φιλική ήττα με 81-79.

Δεκάλεπτα: 20-16, 46-40, 61-63, 81-79

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Φράνκι 12, Κέλι 3, Ράιλι 9, Τσιακμάς 3, Χαντς 15, Μαργαρίτης 4, Ρόλεϊ 7, Σλαφτσάκης 5, Χριστίδης 5, Κωνσταντινίδης 5 , Καμπερίδης, Σαλούστρος 5, Ρένφρο 8

ΑΕΚ (Καντζούρης) Κόνιαρης 2 (4 ασίστ), Φρέιζερ 17 (5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Πετρόπουλος4, Φιλιππάκος 8 (8 ριμπάουντ), Περσίδης 21 (9 ριμπάουντ), Μαυροειδής (4 ριμπάουντ), Παπαδάκης 3 (3 ασίστ), Ουίλιαμς 9, Μίτσελ 7 (4 ασίστ), Στρέλνιεκς 8.