Η ΑΕΚ πήρε επική πρόκριση επί του Ολυμπιακού με ήρωα τον Δελαβίνια!

Σκόρερ του ημιτελικού στη Λεωφόρο Αλεξάνδρας ο Κλεάνθης Μαρόπουλος, αλλά μεγάλη μορφή του αγώνα ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ Μιχάλης Δελαβίνιας

Ένα από τα πιο… μυθικά ματς της ιστορίας της ΑΕΚ ήταν αυτό που διεξήχθη σαν σήμερα πριν από 72 χρόνια στη Λεωφόρο Αλεξάνδρας. Ήταν ο ημιτελικός του Κυπέλλου Ελλάδας με τον Ολυμπιακό, τον οποίον η ΑΕΚ κέρδισε 1-0 με ένα απίθανο γκολ του Κλεάνθη Μαρόπουλου, αλλά και με την επική εμφάνιση του τερματοφύλακά της Μιχάλη Δελαβίνια, στη μεγαλύτερη εμφάνιση της καριέρας του.

Η ΑΕΚ ήταν πολύ καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο και ευτύχησε να σκοράρει στο 33’ με τον Μαρόπουλο, ο οποίος κυνήγησε μια χαμένη μπαλιά και σούταρε από πολύ πλάγια (σχεδόν δύο μέτρα πριν τη γραμμή του άουτ) για να στείλει την μπάλα στην απέναντι γωνία της εστίας του Ολυμπιακού. Ήδη, όμως, ο επιθετικός της ΑΕΚ Ξενοφών Μαρκόπουλος (γνωστός ως Ξένος) έπαιζε με ελαφρά διάσειση και στο δεύτερο ημίχρονο δεν αγωνίστηκε καθόλου.

Εκείνα τα χρόνια δεν επιτρεπόταν αλλαγή και η ΑΕΚ θα έπαιζε για ένα ημίχρονο με δέκα παίκτες. Ο Ολυμπιακός άρχισε να πιέζει και η άμυνα της ΑΕΚ αμυνόταν ηρωικά. Κυρίαρχη μορφή ήταν ο Μιχάλης Δελαβίνιας που είχε αρχίσει τους… ηρωισμούς από το πρώτο ημίχρονο (διπλή απόκρουση σε σουτ των Βάζου και Χατζησταυρίδη στο 40’) και συνέχισε με διψήφιο αριθμό επεμβάσεων στο δεύτερο. Κορυφαίες ήταν αυτός στο σουτ του Γκιόκα στο 65΄και στην κεφαλιά του Αποστολόπουλου στο 67’.

Ειδικά το τελευταίο δεκάλεπτο κύλησε με τον Ολυμπιακό να πιέζει με κάθε ορθόδοξο και ανορθόδοξο τρόπο. Η ΑΕΚ, όμως, άντεξε και πήρε την πρόκριση στον τελικό όπου έχασε με 2-1 από τον Παναθηναϊκό. Η εμφάνιση του Δελαβίνια, όμως, προκάλεσε αίσθηση και την επόμενη μέρα οι εφημερίδες έγραφαν αυτό που μπορείτε να δείτε και στο πρωτοσέλιδο της εφημερίδας «Αθλητική Ηχώ» ότι ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ απέκλεισε μόνος του τον Ολυμπιακό.

Η σύνθεση της ΑΕΚ: Δελαβίνιας, Γάσπαρης, Παπαδόπουλος, Εισαγγελέας, Τζανετής, Μάγειρας, Αδαμίδης, Εμμανουηλίδης, Ξένος, Μαρόπουλος, Κουντούρης

Σταμάτης Βούλγαρης: Ο ευτυχισμένος Ματίας και η κιτρινόμαυρη υπεροχή