Αδιάφορη η ΑΕΚ, έπαιξε σαν σε... προπόνηση και έχασε (96-72) από τον ΠΑΟΚ

Σε χαμηλές ταχύτητες και χωρίς ενδιαφέρον η ΑΕΚ, ηττήθηκε εύκολα στη Θεσσαλονίκη από τον ΠΑΟΚ

Η ΑΕΚ αντιμετώπισε σαν αγγαρεία το ματς με τον ΠΑΟΚ στην Θεσσαλονίκη και γνώρισε εύκολη ήττα με 96-72 για την τελευταία αγωνιστική στην κανονική διάρκεια της Basket League.

Σε έναν αδιάφορο αγώνα για την ΑΕΚ, έχασε εύκολα από τον ΠΑΟΚ με 96-72. Οι παίκτες της Ένωσης φάνηκαν από την αρχή πολύ χαλαροί, βρέθηκαν νωρίς πίσω στο σκορ και μετά κυνηγούσαν να μειώσουν την διαφορά που άνοιξε στο 4ο δεκάλεπτο. Ο κόουτς Σεγκούρα έδωσε αρκετό χρόνο συμμετοχής σε παίκτες όπως ο Λάνγκφορντ και ο Κόνιαρης, ενώ ο Ανγκόλα συνέχισε να μην πατάει καλά στο γήπεδο. Κορυφαίος για την Ένωση ο Ράουτινς με 15 πόντους. Πλέον η ΑΕΚ πρέπει να το αφήσει πίσω και να επικεντρωθεί στα playoff, όπου δεν συγχωρούνται λάθη και χαλαρότητες.

Ο Κόουτς Σεγκούρα παρέταξε τους Κολόμ, Πετρόπουλο, Ανγκόλα, Κουζέλογλου και Χάμερ ενώ ο ΠΑΟΚ τους Μάντζαρη, Λόβ, Γιάνκοβιτς, Ντι Λέο, Ρένφρο. Η Ένωση μπήκε αρκετά χαλαρή στο γήπεδο, πράγμα που εκμεταλλεύτηκε ο ΠΑΟΚ και με συνεχή ποσταρίσματα του Γιάνκοβιτς βρέθηκε νωρίς μπροστά στο σκορ (12-4). Στην επίθεση της προσπάθησε να δώσει μπάλες στον Ανγκόλα, όμως οι αποφάσεις του ήταν κακές κάνοντας γρήγορα 2 λάθη που έδωσαν πόντους στον ΠΑΟΚ (16-4). Με την είσοδο της δεύτερης πεντάδας που έδειξε να έχει μεγαλύτερη διάθεση, κατάφερε να μαζέψει λίγο την διαφορά στο τέλος του δεκαλέπτου (22-12).

Η Ένωση συνέχισε στους ίδιους χαλαρούς ρυθμούς και στην 2η περίοδο κάνοντας πολύ εύκολα λάθη σε σημεία του γηπέδου που έδιναν άμεσα πόντους στον αιφνιδιασμό, εκτοξεύοντας την διαφορά στους 15 πόντους (32-17). Με τρίποντα του Ράουτινς και του Κολόμ η ΑΕΚ μείωσε αλλά ήταν εμφανής η έλλειψη συγκέντρωσης που οδηγούσε σε κακές επιλογές (36-28). Ουσιαστικά ο Ράουτινς ήταν ο μόνος που κρατούσε επιθετικά την ΑΕΚ αλλά στην άμυνα η Ένωση ήταν κάκιστη δεχόμενη 49 πόντους στο ημίχρονο έχοντας συνολικά μόλις 7 φάουλ στο 1ο ημίχρονο (49-36).

Η ΑΕΚ μπήκε στην τρίτη περίοδο με διάθεση να πιέσει και πάλι με τον Ράουτινς να σκοράρει από την περιφέρεια, κατάφερε να μαζέψει την διαφορά και να γυρίσει στο παιχνίδι (55-49). Ο ΠΑΟΚ με ένα ξέσπασμα χάρη σε λάθη της ΑΕΚ κατάφερε με συνεχόμενους πόντους του Λοβ και του Ντι Λέο να ξεφύγει και πάλι με διψήφια διαφορά (70-57). Τελικά η ΑΕΚ με την λήξη του δεκαλέπτου όχι μόνο δεν μείωσε αλλά η διαφορά μεγάλωσε (74-55).

Η τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με τους παίκτες της ΑΕΚ να μην δείχνουν ιδιαίτερο ζήλο στην άμυνα και την διαφορά να ξεφεύγει (80-57). Ο κόουτς Σεγκούρα προσπάθησε να ξυπνήσει τους παίκτες του, να μειώσουν το σκορ, αλλά η έλλειψη κινήτρου ήταν εμφανής με αποτέλεσμα να έρθει μια βαριά ήττα με 96-72

ΠΑΟΚ – ΑΕΚ: 96-72

Δεκάλεπτα: 22-12, 49-36, 74-55, 96-72

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Λοβ 23 (5/9 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 7/7 βολές, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ντιλέο 16 (1/3 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 2/2 βολές), Μάντζαρης 2 (5 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Γιάνκοβιτς 14 (6/7 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 μπλοκ), Ρένφρο 9 (4/5 δίποντα, 11 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ), Ρίβερς 7 (1), Λι 2, Γκριν 3 (1), Χριστοδούλου 9 (3/3 δίποντα, 1/2 τρίποντα), Καμαριανός 2, Καμπερίδης 3 (1), Τολιόπουλος 6

ΑΕΚ (Σεγκούρα): Κολόμ 10 (2/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 6 λάθη), Πετρόπουλος 2 (1/6 σουτ), Ανγκόλα 4 (0/5 σουτ, 7 ριμπάουντ), Κουζέλογλου 4 (6 ριμπάουντ), Χάμερ 14 (6/9 δίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Λάνγκφορντ 4 (1/6 σουτ), Ράουτινς 15 (5/9 τρίποντα), Φιλιππάκος 6 (2/10 σουτ, 8 ριμπάουντ), Καρλής 2, Μαυροειδής 4 (1/6 σουτ, 5 ριμπάουντ), Κόνιαρης 7 (1)

AEK Basket Queen by Betsson: Η επικαιρότητα της ΑΕΚ με καλεσμένο τον Μ. Γκέκο