Σούπερ ΑΕΚάρα: «Πάτησε» (3-1 σετ) ξανά τον ΠΑΟΚ και πετάει για 4άδα!

Ο ΠΑΟΚ παραμένει ο καλύτερος ...πελάτης της ΑΕΚ που πέτυχε σήμερα την 4η φετινή νίκη (3-1 σετ) της στα μεταξύ τους παιχνίδια

Πραγματοποιώντας φοβερή εμφάνιση η γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ επικράτησε με 3-1 σετ του ΠΑΟΚ στη Νέα Φιλαδέλφεια και έκανε το πρώτο και καθοριστικό βήμα για την πρόκριση της στα ημιτελικά του πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Κώστα Αρσενιάδη παρότι βρέθηκε πίσω με 1-0 στα σετ, έχοντας σε μεγάλη μέρα όλες τις αθλήτριες της γύρισε το παιχνίδι και πήρε μια «καθαρή» νίκη που της δίνει το πλεονέκτημα για την πρόκριση στους «4» του πρωταθλήματος. Η «Ένωση» πάει τώρα στη Θεσσαλονίκη για το δεύτερο μεταξύ τους παιχνίδι με στόχο να «σφραγίσει» την πρόκριση. Ουσιαστικά η ομάδα χρειάζεται δύο σετ για να προκριθεί ενώ σε περίπτωση που ο ΠΑΟΚ κερδίσει με 3-0 ή 3-1, η πρόκριση θα κριθεί στο χρυσό σετ. Αυτή είναι η 4η φετινή νίκη της ΑΕΚ επί του ΠΑΟΚ σε πρωτάθλημα και Κύπελλο. Πολύ όμορφη η ατμόσφαιρα από τους 300 περίπου οπαδούς που βρέθηκαν στο γήπεδο και γιόρτασαν μαζί τα γενέθλια της ΑΕΚ με μια σημαντική νίκη.

Η εξέλιξη του αγώνα

Η Ένωση αν και έχασε το πρώτο σετ, στη συνέχεια μεταμορφώθηκε πραγματικά (από 17% στην επίθεση στο 47% μέσο όρο στα επόμενα τρία σετ) πιέζοντας την υποδοχή του ΠΑΟΚ (κι οι 9 άσσοι των γηπεδούχων ήρθαν μετά το 0-1) και μετά το 1-1 επικράτησε πολύ εύκολα.

Στο πρώτο σετ ο ΠΑΟΚ μπήκε καλύτερα (1-5), με την ΑΕΚ ωστόσο να μειώνει ελέω Τερέλ. Ωστόσο, οι «ασπρόμαυρες» ξέφυγαν και πάλι στο σκορ (11-17), με αποτέλεσμα να πάρουν και το πρώτο σετ με 25-17.

Αντιστρόφως ανάλογη η εκκίνηση του β’ σετ όπου η ΑΕΚ πιέζοντας από τη γραμμή του σερβίς μετέτρεψε το 7-5 σε 11-5 για να φτάσει στο 16-9 με συνεχόμενα λάθη των φιλοξενούμενων. Ο ΠΑΟΚ έβγαλε αντίδραση στο 20-15 με την Πολυνοπούλου στο σερβίς καθώς μείωσε σε 20-18 και με άσσο της Κογιάρ πλησίασε στον πόντο (22-21), αλλά επίθεση της Τερέλ και άσος της Λίντσεϊ διαμόρφωσαν το 25-22 για το 1-1.

Στο τρίτο σετ ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε, αλλά στο 7-9 τα σερβίς της Κοσμά έφεραν τα πάνω κάτω με την ΑΕΚ να τρέχει ένα σερί 6-0 για το 13-9 που έγινε 13-11 με δύο μπλοκ από τον ΠΑΟΚ (με την Κυπαρίσση να παίρνει τη θέση της Μερτέκη). Στο 15-12 όμως η ΑΕΚ έτρεξε νέο σερί φτάνοντας στο +7 (20-13) για να έρθει εύκολα και το 2-1.

Η ομάδα του Κώστα Αρσενιάδη έχοντας πλέον άλλη ψυχολογία ξεκίνησε εντυπωσιακά φτάνοντας πολύ γρήγορα στο 9-3 με τον ΠΑΟΚ να χάνει γρήγορα την επαφή με το σκορ (16-9) για να φτάσει άνετα η ΑΕΚ στο τελικό 25-17.