Η ΑΕΚ έχασε (3-0 σετ) από τον Ολυμπιακό και πάει ως 6η στα πλέι οφ!

Εικόνες από το Ολυμπιακός - ΑΕΚ

Η ΑΕΚ στάθηκε εξαιρετικά στα δύο πρώτα σετ ωστόσο δεν κατάφερε να πάρει κάποιον βαθμό απέναντι στον Ολυμπιακό

Την ήττα με 3-0 σετ γνώρισε η γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ από τον Ολυμπιακό στο «Μελίνα Μερκούρη» για την 26η και τελευταία αγωνιστική της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος.

Η «Ένωση» σε συνδυασμό με τα αποτελέσματα της Θέτιδας και του Άρη, υποχώρησε στην 6η θέση της βαθμολογίας και θα αντιμετωπίσει στην πρώτη φάση των πλέι οφ τον ΠΑΟΚ, με πρώτο παιχνίδι στη Νέα Φιλαδέλφεια και δεύτερο στη Θεσσαλονίκη. Στην περίπτωση που και οι δύο διαγωνιζόμενες ομάδες έχουν από μία νίκη, στους δύο μεταξύ τους αγώνες, δημιουργείται βαθμολογία, (3 βαθμοί για νίκη με 3-0 ή 3-1 σετ, 2 βαθμοί για νίκη με 3-2 σετ, 1 βαθμό για ήττα με 2-3 σετ και 0 βαθμοί για ήττα με 1-3 και 0-3 σετ). Εάν με τη βαθμολογία αυτή έχουν τους ίδιους βαθμούς, τότε μετά τη λήξη του 2ου αγώνα θα διεξάγεται Χρυσό Σετ στους 15 πόντους.

Η εξέλιξη του αγώνα

Στο αγωνιστικό κομμάτι, δυνατά μπήκε η ΑΕΚ στο πρώτο σετ, αποκτώντας μια μικρή διαφορά στο σκορ (4-7). Ο Ολυμπιακός κατάφερε να κάνει γρήγορα την αντεπίθεση, κάνοντας ένα σερί 4-0 παίρνοντας κεφάλι στο σκορ(8-7), ενώ στην συνέχεια κατάφερε να πάρει και διαφορά (14-11). Μετά από δυο σχεδόν συνεχόμενα τάιμ άουτ η ΑΕΚ, κατάφερε να μειώσει σε 19-18 και να απειλήσει ξανά σε απόσταση αναπνοής την γηπεδούχο ομάδα, ενώ έφερε το σετ στα ίσα την πιο κρίσιμη στιγμή (23-23). Ο Ολυμπιακός στο τέλος κατάφερε να πάρει το σετ με 26-24.

Χέρι-χέρι ξεκίνησαν οι δυο ομάδες το δεύτερο σετ, χωρίς να καταφέρνει καμία να πάρει διαφορά. Η ΑΕΚ με την Κοσμά και την Τερέλ προσπάθησε να κάνουν αντεπίθεση (16-17), όμως έπεφτε συνέχεια στο μπλοκ του Ολυμπιακού, μη μπορώντας να αυξήσει το υπέρ της προβάδισμα. Η «Ένωση» όπως και στο προηγούμενο σετ, στο τέλος δεν είχε καθαρό μυαλό και έχασε με 25-22.

Με μόνο στόχο την κατάκτηση του σετ και την επιστροφή στο παιχνίδι, ξεκίνησε η ΑΕΚ το τρίτο σετ. Ο «Δικέφαλος» δεν κατάφερε να ανεβάσει ρυθμό και να πάρει προβάδισμα στο σκορ, κάτι που έκανε ο Ολυμπιακός εκμεταλλευόμενος την κακή υποδοχή της ΑΕΚ(8-5). Ο προπονητής του «Δικέφαλου» παρά τα δυο συνεχόμενα τάιμ άουτ και την είσοδο της Διώτη στο παιχνίδι, δεν κατάφερε να βρει επιθετική λύση στο παιχνίδι με τον Ολυμπιακό να μεγαλώνει την διαφορά (20-14) και να πέρνει το σετ με 25-16.

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 5 άσσους, 46 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων και της ΑΕΚ προήλθαν από 2 άσσους, 49 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 8 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (26-24, 25-22, 25-16) σε 75′

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ (Κάρλο Παρίζι): Γιώτα 10 (6/7 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 3 (2/4 επ., 1 μπλοκ), Άγκοστ 14 (13/33 επ., 1 άσσος, 45% υπ. – 23% άριστες), Σάλας 7 (6/16 επ., 1 μπλοκ, 65% υπ. – 35% άριστες), Χριστοδούλου 6 (2/4 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Χίπε 18 (17/32 επ., 1 άσσος) / Κονόμι (λ, 71% υπ. – 57% άριστες), Συριστατίδη.

ΑΕΚ (Κώστας Αρσενιάδης): Κοσμά 7(6/20 επ., 1 μπλοκ, 57% υπ. – 0% άριστες), Βάντερ 7 (6/18 επ., 1 μπλοκ, 58% υπ.- 42% άριστες), Τερέλ 19 (19/42 επ.), Βεργίδου 2 (1/3 επ., 1 άσσος), Καββαδία 7 (5/8 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μπράουν 9 (9/15 επ.) / Γεωργιάδου (λ, 63% υπ. – 32% άριστες), Μπελιά (λ), Διώτη 3 (3/6 επ., 33% υπ. – 22% άριστες), Γκουντιμένκο.

Θάνος Τσίμπος: Οι προπονήσεις και τα συμβόλαια των Ελληνων παικτών