Τεράστια ΑΕΚάρα! - Κέρδισε (25-24) την Σπόρτινγκ με θρίλερ στο τέλος και ήρωα Μπουκοβίνα

Τεράστια ΑΕΚάρα! - Κέρδισε  (25-24) την Σπόρτινγκ με θρίλερ στο τέλος και ήρωα Μπουκοβίνα

Απίστευτη ΑΕΚάρα μπήκε γερά στο παιχνίδι της πρόκρισης κερδίζοντας και την Σπόρτινγκ με 25-24

Τρελαίνει την Ευρώπη η ΑΕΚ που πέτυχε απόψε νέα μεγαλειώδη νίκη με 25-24 επί της Σπόρτινγκ στη Χαλκίδα για την 9η αγωνιστική του 4ου ομίλου του EHF European League.

Μετά την σπουδαία νίκη επί της Νιμ η «Ένωση» πάτησε και την Πορτογαλική ομάδα και ελπίζει βάσιμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι η ομάδα του Δημήτρη Δημητρούλια πανηγύρισε έξαλλα στο τέλος τη νίκη μαζί με τον κόσμο που δημιούργησε σήμερα απίστευτη ατμόσφαιρα στο κλειστό της Κανήθου. Τεράστια εμφάνιση από τον Πέτρο Μπουκοβίνα που κυριολεκτικά κατέβασε τα ρολά και οδήγησε την ομάδα σε μια μεγάλη ευρωπαϊκή επιτυχία. Πλέον την τελευταία αγωνιστική θα κριθούν όλα για την πρόκριση με την ΑΕΚ να βλέπει τις πιθανότητες πλέον να είναι με το μέρος.

Εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο

Εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο από την ΑΕΚ η οποία ήταν απίστευτα οργανωμένη μέσα στο παιχνίδι της. Με τον Πέτρο Μπουκοβίνα να κατεβάζει τα ρολά διατηρώντας σε πολλές περιπτώσεις ανέπαφη την εστία του η «Ένωση» κατάφερε να αντιδράσει μετά το 1-4 της Σπόρτνγκ και να πάρει άμεσα προβάδισμα στο σκορ. Ο Τζηράς μείωσε σε 2-4 και ο Λέμος στο γκολ (3-4). Στο 13′ η ΑΕΚ έφερε το  ματς στα ίσια 6-6 και στην αμέσως επόμενη φάση ο Μυλωνάς με έναν κεραυνό έβαλε για πρώτη φορά την ομάδα μπροστά με 7-6. Οι Πορτογάλοι ισοφάρισαν δύο φορές σε 8-8 και 9-9 αλλά ακολούθησε ένα εξαιρετικό δίλεπτο για την ΑΕΚ που με γκολ των Μόγια και Ουγκάλντε έκανε το 12-9 ενώ ο Λέμος την έφερε για πρώτη φορά στο +3. Στο 27′ ο Τζηράς με πέναλτι εκτόξευσε την διαφορά σε 14-10 για να πάει στα αποδυτήρια προπορευόμενη με 15-11 με τον Δημήτρη Δημητρούλια να φωνάζει στους παίκτες του στο τέλος «μπράβο καλή δουλειά».

Κατέβασε τα ρολά ο Μπουκοβίνας

Όπως στο πρώτο ημίχρονο έτσι και στο δεύτερο η  ΑΕΚ δεν μπήκε πολύ συγκεντρωμένη  με την Σπόρτινγκ να καταφέρνει στα πρώτα πέντε λεπτά όχι απλά να καλύψει την διαφορά του ημιχρόνου αλλά και να περάσει μπροστά με 16-18. Η «Ένωση» προσπάθησε να ηρεμήσει το παιχνίδι και με δύο γκολ ισοφάρισε σε 18-18 στο 40′. Η Σπόρτινγκ πήρε ξανά ένα ελαφρύ προβάδισμα με 19-21 αλλά οι «κιτρινόμαυροι» με καθαρό μυαλό και τον Μπουκοβίνα να κατεβάζει τα ρολά κάτω από τα δοκάρια ισοφάρισαν σε 21-21 που παρέμεινε μέχρι το 50′.

Ακολούθησε ένα πολύ κλειστό τελευταίο δεκάλεπτο με τις άμυνες να παίζουν καθοριστικό ρόλο. Ο Ουγκάλντε με πέναλτι ισοφάρισε για την ΑΕΚ σε 22-22 ενώ ο Πλάθα έβαλε την ομάδα μπροστά με 23-22. Ο Λέμος ήταν αυτός που έδωσε στην ΑΕΚ το προβάδισμα με 25-24 με την Σπόρτινγκ να κερδίζει πέναλτι στο τέλος το οποίο ο Μπουκοβίνας το ακούμπησε τόσο όσο για να χτυπήσει το δοκάρι και να ξεκινήσουν οι πανηγυρισμοί.

ΑΕΚ-ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ 25-24

Τα πεντάλεπτα: 1-3, 3-5, 7-6, 8-7, 11-9, 15-11 (Ημχ) 16-15, 18-19, 20-21, 21-21, 23-23, 25-24

ΑΕΚ: Αραμπατζής 1, Μπριάτκα, Τζηράς 5, Σεβέλεφ, Νικολαΐδης, Λέμος 3, Άντζελιτς, Μυλωνάς 3, Ηλιόπουλος, Μπουκοβίνας, Πλάθα 1, Μόγια 3, Παπαδιονυσίου 1, Ουγκάλντε 8, Καλόμοιρος

Σπόρτινγκ: Σκοκ, Αραούχο 2, Μότα Ντα Κόστα, Σουάρες Ντίας 1, Τίντεμαντ 1, Ροντρίγκεζ, Ρουέσγκα 2, Σαλβαντόρ, Αρσενασβίλι 4, Γασάμα Σισοκό 2, Ταβάρες, Γκασπάρ, Σόνγκαρθ 6, Μπελκαίντ 1, Φόλκες 1, Μότα Ντα Κόστα Μ. 4

Διαιτητές: Μαντάκ-Ρουντίνσκι (Σλοβακία) Δίλεπτα:3/6 Πέναλτι: 3/5, 1/2

Σταμάτης Βούλγαρης: Ο ευτυχισμένος Ματίας και η κιτρινόμαυρη υπεροχή