Ασημένιο μετάλλιο για την ΑΕΚ - «Λύγισε» στον τελικό της ΕΣΠΑΑΑ με 3-1 από τον Πανερυθραϊκό

Μόνο χειροκρότημα αξίζει στην ομάδα του Άκη Χατζηαντωνίου που κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο και προκρίθηκε στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα

Την 2η θέση και το ασημένιο μετάλλιο στο πρωτάθλημα Αττικής κατέκτησε η Κ21 βόλεϊ της ΑΕΚ που γνώρισε την ήττα με 3-1 σετ από τον Πανερυθραϊκό στον τελικό της ΕΣΠΑΑΑ.

Η ομάδα του Άκη Χατζηαντωνίου παρά το γεγονός πως είχε κερδίσει δύο φορές την ομάδα της Νέας Ερυθραίας στην κανονική διάρκεια, απόψε παρουσιάστηκε αρκετά αγχωμένη κάνοντας πολλά εύκολα λάθη που της στοίχισαν. Σημαντικό ρόλο έπαιξε και η κούραση καθώς οι βασικοί παίκτες της ΑΕΚ αγωνίστηκαν χθες με την ανδρική ομάδα στην Πολίχνη και ξημερώματα επέστρεψαν από τη Θεσσαλονίκη. Παρόλα αυτά η «Ένωση» εξασφάλισε την πρόκριση στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα όπου θα διεκδικήσει επίσης μια διάκριση. Οι παίκτες του «Δικεφάλου» έχουν δείξει με την παρουσία τους σε όλη την διάρκεια της φετινής σεζόν πως διαθέτουν μεγάλες δυνατότητες και αποτελούν μια γενιά στην οποία  η ΑΕΚ στηρίζει πολλά.

Η εξέλιξη του αγώνα

Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο- πόντο στο πρώτο σετ μέχρι και το 7-7. Η ΑΕΚ πήρε προσωρινά ένα μικρό προβάδισμα αλλά ο Πανερυθραϊκός πιέζοντας από το σερβίς δημιούργησε αρκετά προβλήματα στην υποδοχή της ΑΕΚ με αποτέλεσμα να «χτίσει» γρήγορα μια διαφορά ασφαλείας. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 15-12 και 18-13 με την ΑΕΚ να μειώνει προσωρινά σε 18-15. Παρόλα αυτά η ομάδα έκανε πολλά λάθη στο σερβίς «χάρισε» εύκολους πόντους στην ομάδα της Νέας Ερυθραίας που ξέφυγε με 22-17 για να πάρει τελικά τη νίκη με 25-17 κάνοντας το 1-0 στο πρώτο σετ.

Στο δεύτερο σετ ο Πανερυθραϊκός συνέχισε με τον ίδιο τρόπο και προηγήθηκε με 7-3 και 10- 6 αντίστοιχα εκμεταλλευόμενος τα λάθη της ΑΕΚ κυρίως στην υποδοχή αλλά και τα χαμένα σερβίς. Η «Ένωση» μείωσε σταδιακά τα λάθη της, πίεσε περισσότερο από το μπλοκ τελείωσε σωστά τις επιθέσεις της με αποτέλεσμα να μειώσει σταδιακά το σκορ και να περάσει για πρώτη φορά μπροστά με 19-20 ενώ ξέφυγε με 20-23 για να πάρει τελικά τη νίκη με 22-25 ισοφαρίζοντας σε 1-1 στα σετ. Πολύ κακό το τρίτο σετ για την ΑΕΚ που δεν μπόρεσε να συνεχίσει την καλή εμφάνιση του δεύτερου σετ γνωρίζοντας την ήττα με 25-13. Η ΑΕΚ πάλεψε στο τρίτο σετ κατάφερε να γυρίσει το ματς ισοφαρίζοντας σε 21-21 αλλά έχασε τελικά με 25-21 και 3-1 αντίστοιχα.

Τα σετ: 25-17, 22-25, 25-13, 25-21

ΑΕΚ: (Άκης Χατζηαντωνίου): Θεοδόσης , Πετσιάς, Καβαρινός, Χαλίλης, Τσαμουδάλης, Τζούλας, Θεοδοσίου (λ), Μάντζιος, Σαμουήλης και Φώλιας

Πανερυθραϊκός Α.Σ: (Ουτζής), Σουσούνης, Στόγιας, Ρεστέμης, Ζαρωτιάδης, Μπάος, Αδρακτάς, Φωλιάς (λ) / Ματζαβίνος, Φουμάκης (λ), Καλλιμάνης, Μωραϊτης, Καρύκας, Ρέππας

Η Ανάλυση του Ολυμπιακός - ΑΕΚ 2-0 από τον Άκη Ζήκο|AEK After 16/05/24 - Στ. Καζαντζόγλου