«Πέταξε» την ευκαιρία η ΑΕΚ - Έχασε (3-2 σετ) από τον Αρη στη Νέα Φιλαδέλφεια

Εικόνες από το ΑΕΚ - Αρης

Η ΑΕΚ παρότι βρέθηκε να προηγείται δύο φορές, έχασε στο τάι μπρέικ από τον Άρη και παρέμεινε στην 5η θέση της βαθμολογίας

Μια τεράστια ευκαιρία να σκαρφαλώσει στην 3η θέση της βαθμολογίας και να αποκτήσει σημαντικό αβαντάζ για τα πλέι  οφ έχασε η γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ που ηττήθηκε με 3-2 σετ από τον Άρη στη Νέα Φιλαδέλφεια για την 22η αγωνιστική της Volleyleague Γυναικών.

Η «Ένωση» προηγήθηκε δύο φορές στα σετ με 1-0 και 2-1 και θα μπορούσε να είχε «καθαρίσει» το τρίποντο ωστόσο έστειλε το ματς στο τάι μπρέικ όπου γνώρισε την ήττα με 15-13 και 3-2 αντίστοιχα. Η ομάδα του Κώστα Αρσενιάδη πήρε έτσι μόλις έναν βαθμό και έχασε την ευκαιρία να προσπεράσει τον Άρη στην βαθμολογία και να φτάσει τον ΠΑΟΚ στην 3η θέση. Παρόλα αυτά τίποτα δεν έχει τελειώσει για την ΑΕΚ που έχει μπροστά της αρκετά παιχνίδια ακόμα για να καλύψει το χαμένο έδαφος ωστόσο θα πρέπει πλέον να περιμένει και τα υπόλοιπα αποτελέσματα.

Πριν τον αγώνα ο Αντιπρόεδρος της ΑΕΚ και Διοικητικός Υπεύθυνος του γυναικείου τμήματος Βόλεϊ, Λευτέρης Αρχόντης, και ο Δήμαρχος Νέας Φιλαδέλφειας-Νέας Χαλκηδόνας, Γιάννης Βούρος βράβευσαν την Όλγα Βεργίδου για την ανάδειξή της σε MVP της 15ης αγωνιστικής της Volley League.

Ξεκίνησε ιδανικά

Η ΑΕΚ ξεκίνησε ιδανικά το παιχνίδι με 8-3, με τον Άρη ωστόσο να μειώνει γρήγορα σε 10-8 για τον Άρη. Οι «κιτρινόμαυρες», όμως, ανεβάζοντας ρυθμό στην επίθεση πήραν εκ νέου διαφορά εφτά πόντων (18-11). Η ΑΕΚ με την Κοσμά έκανε το 20-15 ενώ με την Μπράουν το 21-16. Το σετ ολοκληρώθηκε με 25-19.

To δεύτερο σετ ξεκίνησε με την ΑΕΚ να προηγείται 4-0, με Μπράουν και Λίντσει, αλλά τον Άρη με ένα 6-0 σερί να περνάει μπροστά στο σκορ (6-4). Η «Ένωση» με το μπλοκ της Γκουντιμένκο πέρασε και πάλι μπροστά (7-6), με την Έβανς να «απαντάει» και να βάζει μπροστά τον Άρη (8-14). Η Καββαδία μείωσε σε 11-14, αλλά η ομάδα της Θεσσαλονίκης πήρε εκ νέου μεγάλη διαφορά (14-20). Ο Άρης πήρε το σετ, με την Δρακουλίδου να κάνει το 25-19.

Στο τρίτο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι μέχρι το 7-7, με την Μπράουν να δημιουργεί προβλήματα στην άμυνα του Άρη, αλλά οι Θεσσαλονικείς να βρίσκουν λύσεις στην επίθεση. Η Λίντσει έδωσε «αέρα» δύο πόντων στο «Δικέφαλο» (9-7), με την «Ένωση» να παίρνει και διαφορά πέντε πόντων (13-8). Ο Άρης ισοφάρισε σε 14-14, αλλά η Λίντσει έδωσε «πνοή» δύο πόντων ξανά (20-18). Η ΑΕΚ εν τέλει πήρε το σετ, με συναρπαστικό τρόπο και με 28-26.

Στο τέταρτο σετ ο Άρης μπήκε καλύτερα (3-6) και κρατούσε διαφορά τριών πόντων (7-10, 9-12, 10-13). Ωστόσο, η ΑΕΚ κυρίως με την Μπράουν έφερε στα ίσα το παιχνίδι (13-13), με την Σουάν να δίνει προβάδισμα δύο πόντων στον Άρη (16-18). Η ΑΕΚ είχε από κοντά τον Άρη, όμως έχασε το σετ με 25-23.

Στο τάι μπρέικ ο Άρης προηγήθηκε με 3-1, αλλά η ΑΕΚ ισοφάρισε σε 6-6 με την Μπράουν και στη συνέχεια πέρασε μπροστά στο σκορ (8-6, 12-11). Ωστόσο, ο Άρης έφυγε τελικά νικητής παίρνοντας το τάι μπρέικ με 15-13.

Τα σετ: 25-19, 19-25, 28-26, 23-25, 13-15 σε 131′
*Οι πόντοι της ΑΕΚ προήλθαν από 5 άσσους, 58 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 34 λάθη αντιπάλων και του Άρη προήλθαν από 4 άσσους, 56 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 35 λάθη αντιπάλων.
Α.Ε.Κ. (Κώστας Αρσενιάδης): Κοσμά 10 (7/29 επ., 3 μπλοκ, 72% υπ. – 44% άριστες), Λίντσεϊ 15 (15/52 επ., 60% υπ.-47% άριστες), Βεργίδου 2 (0/2 επ., 2 άσσοι), Τερέλ 20 (18/52 επ., 2 άσσοι), Γκουντιμένκο 6 (2/7 επ., 4 μπλοκ), Μπράουν 19 (16/24 επ., 3 μπλοκ) / Μπελιά (λ, 62% υπ. – 50% άριστες), Γεωργιάδου (λ, 50% υπ.-40% άριστες), Διώτη 1 ((0/3 επ., 1 μπλοκ), Καββαδία 1 (0/1 επ., 1 άσσος), Τσοχατζή.
ΑΡΗΣ (Γιάννης Τσαϊρέλης): Κιουτσιούκη 6 (1/4 επ., 4 μπλοκ), Μυλωνά 5 (2/3 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Μερκάδο 24 (20/68 επ., 4 μπλοκ), Δρακουλίδου 3 (3/3 επ.), Σουάν 13 (10/31 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 40% υπ. – 26% άριστες), Έβανς 23 (20/48 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 75% υπ. – 50% άριστες) / Κουρτίδου (λ, 39% υπ. – 28% άριστες), Τάνη, Γαϊτανίδου

ΑΕΚ Cult Stories #6: Ο εφιάλτης Νατσούρα και οι στιγμές που θα αλλάζαμε – Το νέο Podcast του enwsi.gr (AUDIO)http://ΑΕΚ Cult Stories #6: Ο εφιάλτης Νατσούρα και οι στιγμές που θα αλλάζαμε – Το νέο Podcast του enwsi.gr (AUDIO)