Ολοταχώς για το νταμπλ η ΑΕΚ - Νίκησε και τον Φίλιππο (26-36) και προκρίθηκε στους «8» του Κυπέλλου

Ολοταχώς για το νταμπλ η ΑΕΚ -  Νίκησε και τον Φίλιππο (26-36) και προκρίθηκε στους «8» του Κυπέλλου

Η ΑΕΚ επικράτησε με 36-26 του Φίλιππου στη Βέροια και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Κυπέλλου

Την πρόκριση της στους «8» του Κυπέλλου πανηγύρισε η ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ που επικράτησε με 36-26 του Φίλιππου στη Βέροια.

Η «Ένωση» δίνοντας το δεύτερο παιχνίδι της μέσα σε δύο ημέρες έπαιξε όσο χρειαζόταν για να πάρει τη νίκη και την πρόκριση στην επόμενη φάση. Οι «κιτρινόμαυροι» παρά την κούραση έδειξαν όταν έπρεπε την ποιότητα και την διαφορά δυναμικότητας και έφτασαν σχετικά άνετα στην τελική επικράτηση. Η ομάδα του Δημήτρη Δημητρούλια «φόρτσαρε» μετά τα μισά του πρώτου μέρους και στη συνέχεια δεν άφησε κανένα περιθώριο στον Φίλιππο που προσπάθησε να φανεί ανταγωνιστικός για λίγα λεπτά.

Η εξέλιξη του αγώνα

Νωθρά ξεκίνησε το πρώτο ημίχρονο για την ΑΕΚ, με την ομάδα του Φίλιππου Βέροιας να είναι καλύτερη στο πρώτο μισό του πρώτου ημιχρόνου (8-6). Η «Ένωση» σε εκείνο το σημείο, ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση της, με τους Ουγκάλντε, Αραμπατζή και Νικολαΐδη να σκοράρουν, παίρνοντας προβάδισμα (10-12), ενώ στη συνέχεια ανέβασε και άλλο τον δείκτη του σκορ σε 12-17. Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου η ΑΕΚ κατάφερε να πετύχει ακόμα 4 γκολ και να πάει στην ανάπαυλα με το σκορ στο 13-21.

Διαδικαστικό ήταν το δεύτερο ημίχρονο για την ΑΕΚ, καθώς με τη διαφορά στα 8 γκολ, δύσκολα η γηπεδούχος ομάδα θα απειλούσε. H ΑΕΚ συνέχισε να σκοράρει, με τον Μπριάτκα να πετυχαίνει 4 τέρματα και τον Ηλιόπουλο 3, διαμορφώνοντας το τελικό 26-36.

Η ομάδα του Δημήτρη Δημητρούλια θα αντιμετωπίσει στα προημιτελικά της διοργάνωσης, τον νικητή του ζευγαριού ΧΑΝΘ-ΑΣΕ Δούκα (06/02, 18:00), σε εκτός έδρας νοκ άουτ αναμέτρηση, που θα διεξαχθεί στις 26 ή 27 Φεβρουαρίου.
Σε περίπτωση πρόκρισης, η ΑΕΚ θα διεκδικήσει να διατηρήσει στην κατοχή της τον τίτλο της Κυπελλούχου στο Final Four που θα διεξαχθεί στις 16-17/04 ή 29-30/04. Αντίπαλος στον ημιτελικό θα είναι ένας εκ των Ολυμπιακού/Ομίλου Ξυνή, Άρη Νίκαιας, Φαίακα Κέρκυρας και Φοίβου Συκεών.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ – ΑΕΚ 26-36

Τα πεντάλεπτα: 3-1, 6-3, 8-7, 10-12, 12-17, 13-21 (ημίχρονο), 16-24, 18-26, 21-30, 23-32, 24-35, 26-36

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ: Μποροντάι, Ρίζος, Μέχιτς 2, Σόφρανατς, Κουκουτσίδης 3, Καραγιοβάνης, Κυριακίδης 1, Μούγιτς 5, Φιλόσογλου Β. 3, Στανκίδης, Άγκοβιτς 2, Παπαδόπουλος 8, Φιλόσογλου Κ., Παπαγιάννης 2, Τσαμήτρος

ΑΕΚ: Αραμπατζής 4, Μπριάτκα 4, Βασιλείου-Τσάφος, Στεφάνοβιτς, Νικολαΐδης 4, Λέμος 1, Άντζελιτς, Στάθης 1, Ηλιόπουλος 3, Μπουκοβίνας, Πλάθα, Μόγια 4, Παπαδιονυσίου 5, Ουγκάλντε 4, Δικαιούλιας, Καλόμοιρος 6

Διαιτητές: Λινάρδος-Νικολαΐδης, Δίλεπτα: 5-2, Πέναλτι: 1/1-3/4

Βαγγέλης Αρναούτογλου: Το μικρό καλάθι και οι τρεις λύσεις σε κάθε θέση