Κόπα Αφρικα: Ο Εκαμπί καθάρισε και το Καμερούν έφυγε για ημιτελικά

Ζορίστηκε για ένα ημίχρονο αλλά καθάρισε το Καμερούν!

Οι διοργανωτές καθάρισαν με 2-0 την Γκάμπια και έφυγαν για την τετράδα του Κόπα Άφρικα, δείχνοντας πως θα πάει μέχρι το τέλος και να το σηκώσει!

Στα του ματς, το πρώτο 45λεπτο ήταν αρκετά μοιρασμένο και οι δυο ομάδες είχαν τις φάσεις τους αλλά δεν μπορούσαν να κουνήσουν πλεκτό. Παρόλα αυτά, το Καμερούν βρήκε το γκολ με την επανέναρξη όταν ο Φάι μοίρασε το 1-0 στο 50ο λεπτό στον Τόκο Εκαμπί, με τον ίδιο ποδοσφαιριστή να σκοράρει εκ νέου επτά λεπτά αργότερα, να γράφει το 2-0 και να καθαρίζει το ματς και την πρόκριση για την ομάδα του.

Πλέον το Καμερούν περιμένει να μάθει ποιον θα αντιμετωπίσει στα ημιτελικά , αφού θα κοντραριστεί με το νικητή του Αίγυπτος-Μαρόκο.

Θάνος Τσίμπος: Οι προπονήσεις και τα συμβόλαια των Ελληνων παικτών