ΑΕΚ: Νίκη των Εφήβων (42-29) επί της Ασπίδας Αγίων Αναργύρων

Η Εφηβική ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ πήρε μια σημαντική νίκη επί της Ασπίδας Αγίων Αναργύρων

Με 42-29 επιβλήθηκαν εκτός έδρας οι Έφηβοι χάντμπολ της ΑΕΚ επί της Ασπίδας Αγ. Αναργύρων για την 10η αγωνιστική του Πρωταθλήματος ΕΣΧΑ. Οι «κιτρινόμαυροι» με πειστική εμφάνιση έφτασαν στο «διπλό» και επέστρεψαν στο δρόμο των επιτυχιών.

Το ματς ήταν ντέρμπι στο πρώτο ημίχρονο, με την ΑΕΚ να έχει το πάνω χέρι, χωρίς όμως να μπορεί να ξεφύγει στο σκορ. Οι «κιτρινόμαυροι» πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 22-20, αλλά στο β’ μέρος κυριάρχησαν. Δέχθηκαν μόλις 9 τέρματα σε ολόκληρο το ημίχρονο, με εξαιρετική απόδοση στην άμυνα, η οποία έδωσε την ευκαιρία στην ομάδα μας να «χτυπήσει» και στην κόντρα. Το αρχικό +4 (21-25) έγινε σύντομα +12 (25-37), με το 42-29 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

Ασπίδα Αγ. Αναργύρων – ΑΕΚ 29-42
Τα πεντάλεπτα: 4-3, 6-9, 10-13, 13-16, 15-19, 20-22 (ημ.), 21-25, 21-27, 24-32, 25-37, 28-40, 29-42.
ΑΣΠΙΔΑ ΑΓ. ΑΝΑΡΓΥΡΩΝ (Χρήστος Αντωνιάδης): Τσακίρης 1, Σιδέρης 1, Καρεντσόπουλος 2, Σπυρόπουλος 4, Τζίτζης 2, Κοτσόνος 1, Κακαβελάκης, Γαβράς, Παπουτσάκης 9, Βασιλείου 9.
ΑΕΚ (Αλέξης Αλβανός): Βασιλακάκης, Πολυχρόνης, Ματεντζόγλου 9, Πάλλης, Παπαδόπουλος, Βούλγαρης 4, Χατζηπαυλής 6, Κολάσης, Ματσίρος, Μπαρμπαρούσης, Καλύβας 7, Πολυζωγόπουλος 5, Παππάς 1, Πούλιας 1, Έγκαρχος, Βαρδαξόπουλος 9.
Διαιτητές: Ζήσης-Δρακόπουλος. Δίλεπτα: 2-7. Πέναλτι: 5/7-2/2.

Σταμάτης Βούλγαρης: Ο ευτυχισμένος Ματίας και η κιτρινόμαυρη υπεροχή