Συγκλονιστική ΑΕΚ, με μισή ομάδα «πάτησε» (72-67) τον ΠΑΟΚ!

Τεράστια εμφάνιση ψυχής απο την ΑΕΚ, τσάκισε τον ΠΑΟΚ και πήρε νίκης τεράστιας σημασίας

Πολύ μεγάλη νίκη για την ελλειπή ΑΕΚ απέναντι στον πλήρη ΠΑΟΚ με 72-67.

Η Ένωση για ακόμα μια φορά δεν μάσησε από τα προβλήματα της, την απουσία του Ανγκόλα και του Παππά και παίζοντας με εξαιρετική τακτική και πάθος πήρε μια σημαντική νίκη. Όλοι οι παίκτες έδωσαν ότι είχαν, αλλά ο Ίαν Χάμερ ήταν πραγματικά συγκινητικός σε άμυνα και επίθεση πετυχαίνοντας νταμπλ νταμπλ (17 πόντους, 11 ριμπάουντ) και διαλύοντας τους ψηλούς του ΠΑΟΚ. Από κοντά και οι Κουζέλογλου Γκρίφιν με τον Κολόμ να είναι άλλα μια φορά μαέστρος.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε με τους Κολόμ, Φλιώνη, Ράουτινς, Χάμερ και Μαυροειδή, ενώ ο Άρης Λυκογιάννης παρέταξε τους Μάντζαρη, Λοβ, Γιάνκοβιτς, Ντιλέο και Τζόουνς. Η Ένωση ξεκίνησε με καλάθια κοντά στο καλάθι από τους Χάμερ Κολόμ και Φλιώνη για να πάρει το προβάδισμα νωρίς με 6-4. 5 σερί πόντοι του Μάντζαρη έδωσαν κεφάλι στον ΠΑΟΚ που προηγήθηκε για πρώτη φορά (8-11). Μεγάλο πρόβλημα ήταν στο ξεκίνημα ο Μάρβιν Τζόουνς που είχε 6 πόντους (8-15). Με 2 τρίποντα από Φλιώνη και Γκρίφιν μείωσε στον 1 πόντο, όμως ο ΠΑΟΚ απάντησε γρήγορα με τον Ρίβερς (14-19). Ο Φλιώνης κρατούσε σχεδόν μόνος του την ΑΕΚ στο σκορ έχοντας πετύχει 10 πόντους στην πρώτη περίοδο. (21-21).

Δυνατό μπάσιμο της ΑΕΚ στην δεύτερη περίοδο που έκανε ένα 8-0 και για πρώτη φορά πήρε διαφορά (29-21). Με 3 τρίποντα του Ντιλέο και Μάντζαρη απάντησε ο ΠΑΟΚ στο σερί της ΑΕΚ και πέρασε μπροστα (29-30). Χάλασε ο ρυθμός του αγώνα με πολλά φάουλ εκατέρωθεν και πολλές εκτελεσμένες βολές (34-35) με τον Μάντζαρη να βρίσκεται σε πολύ καλή μέρα και να έχει πετύχει 11 πόντους. Με 2 βολές του ΠΑΟΚ έληξε το ημίχρονο με 36-41.

7-0 σερί της ΑΕΚ στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου και πέρασε ξανά μπροστά για να απαντήσει με ντραίβ ο Λοβ (43-43). Συνεχόμενα καλάθια και για τις δύο ομάδες που είχαν χαλαρώσει λίγο στην άμυνα (51-47).Τρομερά πικ εν ρολ του Κολόμ έφεραν εύκολα καλάθια για Χάμερ και Γκρίφιν και την διαφορά στους 11 (58-47). Πολύ καλό δεκάλεπτο για την Ένωση που το κέρδισε με 25-10 και πήρε διαφορά 10 πόντων (61-51).

Τα πρώτα καλάθια στην 4η περίοδο ήρθαν μετά από 4 λεπτά που οι ομάδες ήταν άστοχες με τον Χάμερ να πετυχαίνει τρίποντο (66-53). Ο ΠΑΟΚ προσπαθούσε με πίεση να μειώσει το σκορ αλλά η ΑΕΚ έβρισκε λύσεις και κρατούσε την διαφορά στους 10 (68-58). Ο ΠΑΟΚ έκανε ένα 7-0 για να γυρίσει το παιχνίδι αλλά η ΑΕΚ άντεξε και πήρε μια μεγάλη νίκη