Έμεινε από δυνάμεις η ΑΕΚ - Ήττα με 3-1 σετ από την Θέτιδα στη Νέα Φιλαδέλφεια

Εικόνες από το ΑΕΚ - Α.Σ.Π Θέτις

Πρώτη ήττα μέσα στο 2022 για την ΑΕΚ που έχασε με 3-1 σετ από την Θέτιδα στη Νέα Φιλαδέλφεια

Απέναντι στη Θέτιδα σταμάτησε ξανά το νικηφόρο σερί της γυναικείας ομάδας βόλεϊ της ΑΕΚ η οποία γνώρισε την ήττα με 3-1 σετ στη Νέα Φιλαδέλφεια για την 18η αγωνιστική της Volleyleague.

Η «Ένωση» παρότι μπήκε πολύ καλά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 1-0 σετ στη συνέχεια δεν μπόρεσε να βρει λύσεις στο πολύ καλό μπλοκ της Θέτιδας. Πάντως στην ΑΕΚ έχουν παράπονα για το δεύτερο σετ καθώς στο πιο κρίσιμο σημείο και ενώ ισοφάρισε σε 29-29, με τον επόπτη να δείχνει «μέσα», η διαιτητής πήρε τη φάση πάνω της και έδειξε άουτ, μετατρέποντας το σκορ σε 28-30 και τα σετ σε 1-1. Σε ένα σετ το οποίο έδειχνε ότι θα κατέληγε στα χέρια της ΑΕΚ, που είχε και το μομέντουμ και εξαιρετική περιστροφή στο σερβίς, η διαιτητής δεν δέχθηκε την απόφαση του επόπτη που ήταν μία ανάσα από τη φάση και χάρισε τον πόντο στην αντίπαλη ομάδα

Η ομάδα από ένα σημείο και μετά φάνηκε να μένει από δυνάμεις μετά και την υπερπροσπάθεια στο παιχνίδι της Τετάρτης απέναντι στον ΠΑΟΚ ενώ δεν είχε «καθαρό» μυαλό για να διεκδικήσει κάτι καλύτερο από το παιχνίδι. Το αποτέλεσμα αυτό είχε ως αποτέλεσμα την ρίξει από την πρώτη τετράδα της βαθμολογίας, με το πρωτάθλημα ωστόσο να έχει πολύ δρόμο ακόμα. Αυτή ήταν η πρώτη ήττα της ΑΕΚ μέσα στο 2022 καθώς μέχρι τώρα μετρούσε τρεις νίκες στο πρωτάθλημα και μια στο Κύπελλο.

Το «παρών» στο γήπεδο έδωσαν ο Πρόεδρος της ΑΕΚ, Αλέξης Αλεξίου, ο Α’ Αντιπρόεδρος της ΑΕΚ, Σταμάτης Παπασταμάτης, ο Αντιπρόεδρος της ΑΕΚ, Λευτέρης Αρχόντης, και η Πρόεδρος της Λέσχης Ιστορίας και Πολιτισμού ΑΕΚ, Χριστίνα Σούκερη-Παπασταμάτη.

Η εξέλιξη του αγώνα

Στο αγωνιστικό κομμάτι, η ΑΕΚ ξεκίνησε δυναμικά το πρώτο σετ και προηγήθηκε με 3-1. Βεργίδου και Λίντσεϊ έδιναν… τον ρυθμό στην επίθεση (5-3), ενώ η Τέρελ ανέβασε τη διαφορά στους 3 πόντους (8-5). Οι φιλοξενούμενες μείωσαν σε 10-9 και 11-10, αλλά με σερί 3-0, η ΑΕΚ ξέφυγε εκ νέου στο σκορ με 14-10. Η Καββαδία έδωσε μεγάλες επιθετικές ανάσες τόσο με μπλοκ όσο και με επιθέσεις, ενώ η Κοσμά με άσο και η Τέρελ με επιτυχημένη επίθεση από την πίσω γραμμή έφεραν την ΑΕΚ στο +5 (19-14). Η Μπράουν πήρε νέο άσσο (21-15), όπως και η Βεργίδου βγια το 24-16, με το σετ να καταλήγει στα χέρια της ΑΕΚ με 25-16.

Χέρι-χέρι βάδιζαν οι δύο ομάδες στο δεύτερο σετ, με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια (3-1, 5-5, 7-8, 8-8). Η ΑΕΚ με δύο διαδοχικά μπλοκ από Βεργίδου και Μπράουν πήρε κεφάλι στο σκορ με 10-8. Η ΑΕΚ διατηρούσε το +2, με την Τέρελ να «εκτελεί» για το 15-12. Οι «κιτρινόμαυρες» είχαν βρει ρυθμό και έκαναν ό,τι ήθελαν στο γήπεδο, φτάνοντας στο 20-16. Η Θέτιδα απάντησε μειώνοντας αρχικά σε 20-19, ενώ με πολύ καλά σερβίς πέτυχε να περάσει μπροστά με 22-23. Το σετ οδηγήθηκε στην παράταση, με την ΑΕΚ να μένει ζωντανή (26-26, 27-27, 28-28). Η Θέτιδα προηγήθηκε με 29-30 και σε εκείνο το σημείο συνέβη η φάση που έκρινε όχι μόνο το σετ, αλλά ολόκληρο τον αγώνα. Η Τέρελ με επίθεση έστειλε τη μπάλα πάνω στη γραμμή, ο επόπτης έδειξε «μέσα», όμως η διαιτητής αποφάσισε να δώσει τον πόντο στην ομάδα της Βούλας.

Δυναμικό ήταν το ξεκίνημα της ΑΕΚ και στο τρίτο σετ. Με την Καββαδία να κυριαρχεί στο φιλέ και την Λίντσεϊ να βάζει δύσκολα με τα σερβίς της, η ΑΕΚ προηγήθηκε με 6-2. Η ομάδα της Βούλας ισοφάρισε σε 8-8, με το σετ να οδηγείται ισόπαλο έως το 15-15. Με σερί 4-1, η Θέτιδα ξέφυγε στο σκορ με 16-19. Η ΑΕΚ μείωσε σε 17-19, αλλά δεν κατάφερε να ξαναμπεί στο σετ (21-25).

Με τον χειρότερο τρόπο ξεκίνησε το τέταρτο σετ, με τη Θέτιδα να προηγείται με 5-0. Τέρελ και Λίντσεϊ έδωσαν κάποιες επιθετικές λύσεις για την ΑΕΚ, μειώνοντας σε 4-8 και 5-10, όμως η ομάδα του Κώστα Αρσενιάδη δεν κατάφερε να ξαναμπεί στο σετ, το οποίο και απώλεσε με 18-25.

*Οι πόντοι της ΑΕΚ προήλθαν από 11 άσσους, 49 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων και της Θέτιδας προήλθαν από 8 άσσους, 56 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (25-16, 28-30, 21-25, 18-25) σε 101′

ΑΕΚ (Κώστας Αρσενιάδης): Κοσμά 5 (4/11 επ., 1 άσσος, 44% υπ. – 20% άριστες), Βάντερ 17 (10/33 επ., 5 άσσοι, 2 μπλοκ, 41% υπ. – 27% άριστες), Τερέλ 24 (24/49 επ.), Βεργίδου 6 (2/3 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Καββαδία 7 (5/7 επ., 2 μπλοκ), Μπράουν 7 (4/12 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Μπελιά (λ, 56% υπ. – 38% άριστες), Γεωργιάου (λ, 44% υπ. – 25% άριστες), Διώτη, Γκουντιμένκο 1 (1 μπλοκ).

ΑΣΠ ΘΕΤΙΣ (Γιώργος Ρούσης): Σιρίνινα 8 (6/11 επ., 2 μπλοκ), Δραγουμάνου 12 (9/17 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 59% υπ. – 36% άριστες), Ανθούλη 25 (21/44 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Ρουσνατσένκο 4 (2/5 επ., 2 άσσοι), Ακτάς 15 (12/21 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 47% υπ. – 33% άριστες), Παπαγεωργίου 9 (6/9 επ., 3 μπλοκ) / Μανιατογιάννη (λ, 48% υπ. – 28% άριστες), Περάλτα, Αποστολάκη, Παναγοπούλου 2 (2 άσσοι).

Θάνος Τσίμπος: Οι προπονήσεις και τα συμβόλαια των Ελληνων παικτών